pá 8.11.2019

Večer Jakuba Pokorného: Baník - Karviná 3:0

Nebyl to vůbec snadný zápas, ale Baník ho zvládl. I díky dvěma premiérovým prvoligovým trefám Jakuba Pokorného porazil Karvinou přesvědčivě 3:0! Utkání ozdobil velmi hezkým gólem i obránce Jiří Fleišman.

Od první chvíle bylo jasné, co Baník v utkání čeká. Neprostupná defenziva soupeře, velmi tvrdá hra a dobývání. První střeleckou příležitost si Baník vypracoval v 9. minutě. Po rohovém kopu si v šestnáctce zpracoval míč Dame Diop, vystřelil, karvinská defenziva mu ale stačila ránu zablokovat. V 17. minutě přiklepl míč v šestnáctce Tomáš Smola Nemanjovi Kuzmanovičovi. Ten byl tísněn, vystřelit přesto dokázal. Mířil však vedle.

O tři minuty později se po rohovém kopu dostal k hlavičce Jakub Pokorný. Mířil vedle, ale jeho velké chvíle měly teprve přijít. Nejenže podal ve stoperské dvojici s Patriziem Stronatim takřka suverénní výkon. Utkání s Karvinou si bude pamatovat po celý život. Vstřelil v něm svůj první prvoligový gól. A pro jistotu i druhý.

Na ten první mu vynikajícím způsobem přihrál Jiří Fleišman. Z přímého kopu z dálky zatočil míč do šestnáctky tak, že našel Jakuba Pokorného úplně volného. Stoper Baníku se s ničím nepáral a rovnou z voleje vystřelil. A doslova propálil brankáře Pastornického, míč mu poslal mezi nohama.

Také Jiří Fleišman se měl v tomto utkání dočkat ještě jedné vynikající exekuce přímého kopu. Ale postupně. Baník mezitím přišel o Tomáše Smolu, jehož karvinský stoper Martin Kouřil kopl v souboji v zápalu hry do hlavy. Zkrvavený Tomáš Smola musel do šatny a už se z ní do utkání nevrátil.

V poslední minutě první půle se hosté dostali k první vážnější střele. Martin Bukata branku Jana Laštůvky minul.

Brzy po přestávce přišel Baník o dalšího zraněného hráče. Ze hry musel i Rudolf Reiter. A v 54. minutě mohli hosté vyrovnat. Po rohovém kopu se ke střele zblízka dostal Michal Petráň. Také on však branku minul.

V 63. minutě se domácí dostali k možnosti rychlého brejku. Adam Jánoš si všiml, že brankář Pastornický stojí hodně před brankou, a ze středového kruhu ho zkusil překvapit. Gólman Karviné ale stačil zacouvat do branky a míč chytil.

O čtyři minuty později zahrál rukou Pavel Dreksa a Baník dostal šanci zahrávat ze své pravé strany přímý kop. Všichni očekávali centr do šestnáctky. Karvinská obrana, a jak se ukázalo, také gólman Pastornický. Jen Jiří Fleišman a spolu s ním u míče stojící Robert Hrubý věděli, co bude následovat. Pokus překvapit všechny. Jiří Fleišman zhodnotil situaci a místo centru zatočil míč levačkou skvělým způsobem k tyči. Pastornický byl na tuhle kulišárnu krátký…

Baník vedl 2:0 a od té chvíle už vše směřovalo k tomu, že malé slezské derby hrané na Moravě skončí vítězstvím Baníku. Dvě minuty před koncem zápasu uzavřel svůj snový večer Jakub Pokorný svým druhým gólem v zápase. Hlavou po rohovém kopu stanovil konečné skóre zápasu.

BOHUMIL PÁNÍK: "Hodnotí se mi to dobře, ale 3:0 nebylo vůbec jednoduché. Soupeř byl důrazný, místy držel míč. Báli jsme se jejich výšky, nechtěli jsme faulovat v blízkosti brány. Ale nakonec jsme rozhodli paradoxně standardkami my. O to víc to potěší."

FRANTIŠEK STRAKA: "My se porážíme pořád sami. Věnujeme se tomu, cvičíme to, ale pak to přijde a je to křeč. Pak už nejede hlava, přijdou zbytečné chyby. Těžko se mi to komentuje."