O klubu

FC Baník Ostrava, a.s. Mistr ligy 1975/1976, 1979/1980, 1980/1981, 2003/2004
Rok založení 1922
Klubové barvy Modrá a bílá
Stadion Aréna Vítkovice (kapacita 15 123 míst k sezení)
Předseda představenstva Ing. Václav Brabec
Členové představenstva Ing. Václav Brabec, Mgr. Michal Bělák, Luděk Mikloško
Předseda dozorčí rady Marek Jankulovski
Členové dozorčí rady Mgr. Lubor Žalman, Mgr. Vladimír Šimáček
Výkonný ředitel Mgr. Michal Bělák
Šéf sportovního úseku Luděk Mikloško
Předseda Akademie FCB
Roman Holiš
Akcionářská struktura
Pro Fotbal Property SE 100 % akcií


Stručná historie klubu

Původní název klubu, který později sbíral největší vavříny jako Baník Ostrava, byl SK Slezská Ostrava.

Vznikl 8. září 1922 v hostinci U Dubu a v počátečním období neměl ani vlastní hřiště. Proto hrál všechna utkání na půdě soupeřů. Poprvé vyběhli jeho hráči na vlastní trávník na Kamenci roku 1925 a tým SK Slezská Ostrava pak postupoval v hierarchii fotbalových soutěží naší země stále výš.

Během let 1923 až 1937 se probojoval postupně z III. třídy Moravskoslezské župy přes II. a I. třídu a divizi do první ligy,kde poprvé kopal v sezóně 1937/1938. Mezitím se jeho fotbalisté i fanoušci dočkali nového stadionu. Roku 1934 otevřel své brány v plné kráse stánek na Staré Střelnici. Stadion na Bazalech byl dokončen až roku 1959 a Baník jej využívá dodnes jako tréninkové centrum. Poslední ligový zápas se na Bazalech sehrál 30. května 2015 proti Dukle Praha (1:1), od sezóny 2015/2016 hrají baníkovci ligovou soutěž na moderním zrekonstruovaném stadionu v Ostravě - Vítkovicích.

V poválečném období hraje první ligu v jednom sledu déle než Baník jen Slavia Praha. Baník během tohoto období sestoupil pouze dvakrát (naposled tomu bylo v sezóně 1966/1967). Největší úspěchy klubu jsou spjaty se jménem trenéra Evžena Hadamczika, který se ujal funkce v roce 1978. Během pěti let jeho působení získal Baník dvakrát mistrovský titul, třikrát obsadil druhé místo, dvakrát vyhrál Český pohár a jednou Československý pohár. O úctyhodné vizitce Evžena Hadamczika svědčí mimo jiné i skutečnost, že pod jeho vedením Baník dokázal odehrát 74 (!) domácích utkání bez prohry v nepřetržité řadě.

Také v evropských soutěžích dosáhl klub velkých úspěchů. Postoupil do semifinále tehdejšího Poháru vítězů pohárů v ročníku 1978/1979 a do čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí v ročníku 1980/1981. Výčet velkých mezinárodních úspěchů ještě doplňuje účast ve čtvrtfinále Poháru UEFA v sezóně 1974/1975.

S datem 8. září 1995 je spojen podpis zakladatelské smlouvy akciové společnosti Baník Ostrava. Jejími právními subjekty byly občanské sdružení FC Baník Ostrava, OKD, MCHZ a Pivovar Radegast. Bohužel na konci minulého století čekali na slavné okamžiky fanoušci i hráči dlouho marně, přestože vlastníků plány byly velkolepé.

V lednu 2003 se novým majitelem stal Daniel Vacek. Bývalý vynikající tenista, který od předchozích majitelů Aloise Hadamczika a Petra Lamicha odkoupil 75% akcií a stal se většinovým vlastníkem. Vykonavatelem jeho pravomocí v Ostravě byl někdejší výtečný tenisový trenér a úspěšný podnikatel Tomáš Petera, který okamžitě poznal, jak chutná úspěch. Baník na jaře roku 2004 získal po 23 letech mistrovský titul a dostal se do finále Poháru ČMFS, který o rok později vyhrál. Hned v další sezóně pak završil „hattrick“ triumfů v domácím poháru.

Úspěchy znamenaly i návrat pohárových bitev na Bazaly. V sezóně 2004/2005 si Baník zahrál předkolo milionářské Ligy mistrů, kde ale nestačil na německý tým Bayer Leverkusen. Z Poháru UEFA jej následně vyřadilo anglické mužstvo Middlesbrough. Do stejné soutěže se Baník po ligovém bronzu probojoval i v sezóně 2008/2009, jenže jej potkalo smolné vyřazení se silným moskevským Spartakem.

V létě roku 2009 oznámil Tomáš Petera, že získal majoritní balík akcií klubu od Daniela Vacka, a stal se tedy novým vlastníkem Baníku. Hned v nadcházející sezóně mužstvo bojovalo do posledního kola o titul, ovšem nakonec se z 3. místa znovu dostalo do Poháru UEFA, kde si nejprve užívalo hladký postup přes gruzínský WIT Georgia, ovšem následně přišlo zklamání po vyřazení běloruským Mogilevem. Epocha Tomáše Petery a Daniela Vacka skončila po devíti letech 13. února 2012. Novým majitelem klubu se staly společnost SMK Reality Invest, kterou spoluvlastní podnikatel Libor Adámek, a společnost PAM market Petra Šafarčíka. Od Tomáše Petery odkoupili noví majoritní akcionáři 95 % akcií. Po vyrovnání mezi oběma spoluvlastníky došlo postupně k převedení majoritního podílu 95 % akcií do rukou Petra Šafarčíka, který se zároveň stal předsedou představenstva FC Baník Ostrava, a.s.www.tcld.net

K dosud poslední změně vlastníka klubu došlo v pátek 8. ledna 2016, kdy 95% balík akcií koupil Václav Brabec a jeho společnost Pro Fotbal Property SE. O několik dnů později se mu podařilo odkoupit i zbylých pět procent, které byly již od časů bývalého majitele Tomáše Petery v držení občanského sdružení TJ FC Baník Ostrava. Václav Brabec se tedy stal majitelem sto procent akcií klubu, do kterého vstoupil s cílem co nejdříve zajistit jeho standardní fungování na sportovním i provozním poli a v horizontu nejbližších let Baník opět vrátit do pozice ambiciózního účastníka první ligy.

Sestupu do druhé ligy už se zdecimovaným kádrem zabránit nemohl, přesto se po jednoletém účinkování ve druhé lize Baník vrátil zpátky do nejvyšší soutěže a pozvolnou cestu vzhůru završil v sezoně 2018/19, kdy se po devíti letech znovu ucházel o start v evropských pohárech. Bohužel to nevyšlo jak v lize, kde se Baníku stal osudným nový systém soutěže a v jediném dodatečném utkání play off o Evropskou ligu doma podlehl Mladé Boleslavi 0:1, tak v MOL Cupu, v jehož finále v Olomouci tým trenéra Bohumila Páníka prohrál 0:2 se Slavií.

30
Jiří
Letáček
26
Filip
Blažek
4
Robert
Mišković
21
Jiří
Klíma
24
Jan
Juroška
20
Abdullahi
Tanko
9
David
Buchta
35
Jakub
Markovič
10
Matěj
Šín
11
Eldar
Šehić
5
Jiří
Boula
17
Michal
Frydrych
28
Filip
Kubala
13
Samuel
Grygar
15
Patrick
Kpozo
12
Tomáš
Rigo
19
David
Lischka
77
Gigli
Ndefe
0
Paixao da Silva
Ewerton
29
Ladislav
Takács
7
Karel
Pojezný