O klubu

FC Baník Ostrava, a.s.Mistr ligy 1975/1976, 1979/1980, 1980/1981, 2003/2004
Rok založení1922
Klubové barvyModrá a bílá
StadionAréna Vítkovice (kapacita 15 123 míst k sezení)
Předseda představenstvaIng. Václav Brabec
Členové představenstvaIng. Václav Brabec, Mgr. Michal Bělák
Předseda dozorčí radyMarek Jankulovski
Členové dozorčí radyMgr. Lubor Žalman, Mgr. Vladimír Šimáček
Výkonný ředitelMgr. Michal Bělák
Sportovní ředitelAlois Grussmann
Předseda Akademie FCB
Roman Holiš
Obchodní ředitelMgr. Martin Rak
Akcionářská strukturaPro Fotbal Property SE 100 % akcií

Stručná historie klubu

Původní název klubu, který později sbíral největší vavříny jako Baník Ostrava, byl SK Slezská Ostrava.

Vznikl 8. září 1922 v hostinci U Dubu a v počátečním období neměl ani vlastní hřiště. Proto hrál všechna utkání na půdě soupeřů. Poprvé vyběhli jeho hráči na vlastní trávník na Kamenci roku 1925 a tým SK Slezská Ostrava pak postupoval v hierarchii fotbalových soutěží naší země stále výš.

Během let 1923 až 1937 se probojoval postupně z III. třídy Moravskoslezské župy přes II. a I. třídu a divizi do první ligy,kde poprvé kopal v sezóně 1937/1938. Mezitím se jeho fotbalisté i fanoušci dočkali nového stadionu. Roku 1934 otevřel své brány v plné kráse stánek na Staré Střelnici. Stadion na Bazalech byl dokončen až roku 1959 a Baník jej využívá dodnes jako tréninkové centrum. Poslední ligový zápas se na Bazalech sehrál 30. května 2015 proti Dukle Praha (1:1), od sezóny 2015/2016 hrají baníkovci ligovou soutěž na moderním zrekonstruovaném stadionu v Ostravě - Vítkovicích.

V poválečném období hraje první ligu v jednom sledu déle než Baník jen Slavia Praha. Baník během tohoto období sestoupil pouze dvakrát (naposled tomu bylo v sezóně 1966/1967). Největší úspěchy klubu jsou spjaty se jménem trenéra Evžena Hadamczika, který se ujal funkce v roce 1978. Během pěti let jeho působení získal Baník dvakrát mistrovský titul, třikrát obsadil druhé místo, dvakrát vyhrál Český pohár a jednou Československý pohár. O úctyhodné vizitce Evžena Hadamczika svědčí mimo jiné i skutečnost, že pod jeho vedením Baník dokázal odehrát 74 (!) domácích utkání bez prohry v nepřetržité řadě.

Také v evropských soutěžích dosáhl klub velkých úspěchů. Postoupil do semifinále tehdejšího Poháru vítězů pohárů v ročníku 1978/1979 a do čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí v ročníku 1980/1981. Výčet velkých mezinárodních úspěchů ještě doplňuje účast ve čtvrtfinále Poháru UEFA v sezóně 1974/1975.

S datem 8. září 1995 je spojen podpis zakladatelské smlouvy akciové společnosti Baník Ostrava. Jejími právními subjekty byly občanské sdružení FC Baník Ostrava, OKD, MCHZ a Pivovar Radegast. Bohužel na konci minulého století čekali na slavné okamžiky fanoušci i hráči dlouho marně, přestože vlastníků plány byly velkolepé.

V lednu 2003 se novým majitelem stal Daniel Vacek. Bývalý vynikající tenista, který od předchozích majitelů Aloise Hadamczika a Petra Lamicha odkoupil 75% akcií a stal se většinovým vlastníkem. Vykonavatelem jeho pravomocí v Ostravě byl někdejší výtečný tenisový trenér a úspěšný podnikatel Tomáš Petera, který okamžitě poznal, jak chutná úspěch. Baník na jaře roku 2004 získal po 23 letech mistrovský titul a dostal se do finále Poháru ČMFS, který o rok později vyhrál. Hned v další sezóně pak završil „hattrick“ triumfů v domácím poháru.

Úspěchy znamenaly i návrat pohárových bitev na Bazaly. V sezóně 2004/2005 si Baník zahrál předkolo milionářské Ligy mistrů, kde ale nestačil na německý tým Bayer Leverkusen. Z Poháru UEFA jej následně vyřadilo anglické mužstvo Middlesbrough. Do stejné soutěže se Baník po ligovém bronzu probojoval i v sezóně 2008/2009, jenže jej potkalo smolné vyřazení se silným moskevským Spartakem.

V létě roku 2009 oznámil Tomáš Petera, že získal majoritní balík akcií klubu od Daniela Vacka, a stal se tedy novým vlastníkem Baníku. Hned v nadcházející sezóně mužstvo bojovalo do posledního kola o titul, ovšem nakonec se z 3. místa znovu dostalo do Poháru UEFA, kde si nejprve užívalo hladký postup přes gruzínský WIT Georgia, ovšem následně přišlo zklamání po vyřazení běloruským Mogilevem. Epocha Tomáše Petery a Daniela Vacka skončila po devíti letech 13. února 2012. Novým majitelem klubu se staly společnost SMK Reality Invest, kterou spoluvlastní podnikatel Libor Adámek, a společnost PAM market Petra Šafarčíka. Od Tomáše Petery odkoupili noví majoritní akcionáři 95 % akcií. Po vyrovnání mezi oběma spoluvlastníky došlo postupně k převedení majoritního podílu 95 % akcií do rukou Petra Šafarčíka, který se zároveň stal předsedou představenstva FC Baník Ostrava, a.s.

K dosud poslední změně vlastníka klubu došlo v pátek 8. ledna 2016, kdy 95% balík akcií koupil Václav Brabec a jeho společnost Pro Fotbal Property SE. O několik dnů později se mu podařilo odkoupit i zbylých pět procent, které byly již od časů bývalého majitele Tomáše Petery v držení občanského sdružení TJ FC Baník Ostrava. Václav Brabec se tedy stal majitelem sto procent akcií klubu, do kterého vstoupil s cílem co nejdříve zajistit jeho standardní fungování na sportovním i provozním poli a v horizontu nejbližších let Baník opět vrátit do pozice ambiciózního účastníka první ligy.

Sestupu do druhé ligy už se zdecimovaným kádrem zabránit nemohl, přesto se po jednoletém účinkování ve druhé lize Baník vrátil zpátky do nejvyšší soutěže a pozvolnou cestu vzhůru završil v sezoně 2018/19, kdy se po devíti letech znovu ucházel o start v evropských pohárech. Bohužel to nevyšlo jak v lize, kde se Baníku stal osudným nový systém soutěže a v jediném dodatečném utkání play off o Evropskou ligu doma podlehl Mladé Boleslavi 0:1, tak v MOL Cupu, v jehož finále v Olomouci tým trenéra Bohumila Páníka prohrál 0:2 se Slavií.

77
Gigli
Ndefe
30
Viktor
Budinský
20
Jakub
Pokorný
4
Yira
Sor
11
Nemanja
Kuzmanović
17
Muhammed
Sanneh
12
Radovan
Murin
6
Daniel
Tetour
8
Jaroslav
Harušťák
19
David
Lischka
24
Jan
Juroška
99
Ladislav
Almási
21
Jiří
Klíma
33
Ondřej
Kukučka
22
Filip
Kaloč
16
Jan
Laštůvka
25
Jiří
Fleišman
13
Roman
Potočný
9
David
Buchta
7
Ondřej
Chvěja
5
Adam
Jánoš
91
Dyjan Carlos
De Azevedo
32
Lukáš
Budínský
66
Denis
Granečný
23
Jaroslav
Svozil