st 4.3.2020

Pohárový výbuch: Sparta - Baník 5:0

Tohle se zkrátka nepovedlo. Baník ve čtvrtfinále MOL Cupu nenavázal na velmi dobré výkony z jarních ligových utkání a prohrál na Spartě 0:5. Zápas navíc dohrával bez vyloučeného Ondřeje Šašinky, který dostal dvě žluté karty.

Úvod zápasu tomu, jak se utkání nakonec vyvine, nenasvědčoval. Baník se pokoušel o aktivní hru a očekávaný úvodní tlak domácích eliminoval. V 11. minutě se hosté po faulu na Ondřeje Šašinku dostali k zajímavé standardní situaci z pravé strany. Daniel Holzer z ní nebezpečně zakroutil míč na malé vápno, Heča s velkými potížemi balon vyrazil a Milan Jirásek, k němuž odražený míč mířil, se k dorážce nakonec nedostal.

O chvíli později to zkusila Sparta, rychlou akci středem hřiště zakončil Tetteh nepřesnou střelou. V 16. minutě vyústila aktivita domácích ve dva střelecké pokusy z nebezpečných vzdáleností v krátkém sledu za sebou. Oba dokázala baníkovská defenziva zablokovat.

První gól padl ve 20. minutě. Frýdek z levé strany nacentroval, na malém vápně se prosadil Hancko a Sparta vedla. Vedoucí branka změnila ráz zápasu. Sparta nabírala na aktivitě, Baník se do útočných situací dostával stále méně. Tlak domácích sílil, odkopy baníkovců domácí na polovině hřiště sbírali a odtud se znovu vrhali do dalších ofenzivních akcí.

Ve 45. minutě potrestal sudí Berka Ondřeje Šašinku žlutou kartou za to, že domácím, kteří se hotovili rozehrát standardku, poodkopl míč.

Ani po pauze se obraz hry neměnil. V 53. minutě nacentroval před branku Baníku Karlsson a Tetteh zblízka zvýšil.

V 60. minutě fauloval Ondřej Šašinka v pokutovém území Hancka, sudí Berka odpískal penaltu a útočníkovi Baníku udělil žlutou kartu. V utkání už druhou, takže Šašinka dohrál a Baník zůstal na hřišti v deseti. Karlsson penaltu proměnil a stav utkání byl v tu chvíli 3:0.

Tento okamžik překlopil zápas definitivně na stranu Sparty a vše už bylo jen otázkou skóre. Na 4:0 zvýšil po hezké akci a střele ke vzdálenější tyči Frýdek. Jan Laštůvka pak svými zákroky zlikvidoval nejméně tři vyložené šance domácích, pátý gól pak přidal Hložek.

VÁCLAV KOTAL: "Věděli jsme, že nesmíme nechat Baník hrát. Byl jsem celkem spokojený s tím, že to hráči plnili důsledně. Pro trenéry je vždycky důležité, abychom tu hru zopakovali. Kluci si nasadili laťku hodně vysoko."

LUBOŠ KOZEL: "Výsledek hovoří za vše. Říkal jsem hráčům, že důležitý je vstup do utkání a že hrozně napoví první branka. Prvních dvacet minut byl zápas vyrovnaný a kdybychom byli odvážnější, vyvíjelo by se to třeba jinak. Tak odvážní jsme nebyli. Ač nechtěně, musím si přiznat, že na některé hráče to dnes dolehlo, i to prostředí. Dostali jsme první branku ze standardky a do poločasu pak Sparta byla lepší. Chtěli jsme udělat nějaké změny, ale ty se nám moc nepovedly a z druhé standardky jsme dostali druhou branku. Od šedesáté minuty bylo rozhodnuto, naprosto zasloužené vítězství."