ne 17.4.2022

V Plzni opět neúspěšně: Viktoria - Baník 2:1

Baník se z Plzně vrátil bez bodů. Na úvodní gól Jhona Mosquery sice ještě dokázal zareagovat vyrovnáním, trefa Pavla Buchy už byla ale vítězná a ani zlepšený výkon v závěru utkání už srovnání nepřinesl. Viktoria porazila Baník 2:1

Aktivní Viktoria zahrozila poprvé ve 14. minutě. Centr Jhona Mosquery našel na vzdálenější tyči Mila Havel, vrátil hlavou míč před branku, tam ale zasáhla obrana Baníku a míč odvrátila.

Vzápětí pálil nebezpečně Radim Řezník a Jan Laštůvka si připsal první těžký zákrok. Míč na čáře vyrazil.

A ještě jeden horký moment z konce úvodní čtvrthodiny: Jan Sýkora nacentroval a Mosquerovi chyběly před brankou Baníku centimetry k tomu, aby se dostal ke gólové hlavičce…

Pak se hra poněkud uklidnila, zničehonic ale udeřila Viktoria. Eduardo Santos poslal od vlastní šestnáctky dlouhý míč až před pokutové území Baníku, kde byl Mosquera hbitější než defenziva Baníku, dostal se k míči, měl před sebou už jen Jana Laštůvku, jehož přeloboval a domácí vedli.

A další šance pro Viktorii přišla ve 39. minutě. Baník ztratil na vlastní polovině míč, z čehož rezultovala další Mosquerova příležitost a další vynikající zákrok Jana Laštůvky, který velmi nepříjemnou Mosquerovu ránu dokázal vytlačit mimo brankový prostor.

V poslední minutě první půle poslal Pavel Bucha do šestnáctky Baníku Jana Kopice, ten si udělal prostor na střelu, vypálil a Jan Laštůvka znovu zachraňoval.

Také druhou půli začala aktivněji Plzeň, v 62. minutě ale Baník náhle vyrovnal. Jiří Boula vyslal dopřed Davida Buchtu, ten míč dostihl před koncovou čárou, odcentroval před branku a vracející se Milan Havel si srazil míč do vlastní branky – 1:1.

Hned na to měla velkou šanci Plzeň. Nedorazu v defenzivě Baníku mohl využít Jean-David Beauguel. Ocitl se sám před gólmanem Baníku, zkusil jej propálit, jenže Jan Laštůvka se po střele letící na jeho pravou stranu dokázal včas vrhnout a vyrazit ji. Míč se snesl zpět k Beauguelovi, ten jej vrátil směrem k prázdné brance, v poslední chvíli však míč do bezpečí odkopl Ladislav Takács.

Druhý gól Plzně však přece jen přišel. Baník zahrával roh, z něhož se zrodil plzeňský kontr, který Kopic vyšperkoval přesnou přihrávkou na volného Buchu, který neměl problém poslat míč do odkryté části branky.

V poslední čtvrthodině dokázal být Baník přece jen nebezpečnější. Matěj Šín hlavičkoval v těžké pozici těsně vedle, po přímém kopu Lukáše Budínského se míč v šestnáctce odrazil k volnému Jakubovi Pokornému, jehož bomba ovšem mířila nad a krátce před koncem našel Gigli Ndefe centrem Davida Buchtu, a také on hlavou těsně minul. Vyrovnání se tedy Baník nakonec nedočkal.

Michal Bílek: "Dnes jsme sehráli dobré utkání. V obraně jsme byli pozorní a nedělali jsme velké množství chyb. Byli jsme produktivní a zápas byl otevřený až do úplného konce. Jsem spokojený s hrou našich hráčů, vybojovali jsme spoustu míčů v útočné polovině a přineslo to cenné šance, po kterých padly góly. Zápas se nám celkově povedl a s výsledkem jsem spokojen."

Tomáš Galásek: "Když v Plzni uděláme dvě individuální chyby, tak nemůžeme pomýšlet na vítězství. A to se nám stalo. Podržel nás Lašty (brankář Jan Laštůvka) a zápas byl otevřený až do úplného konce. Díky střídání jsme ještě Plzeň dostali do určitých problémů, protože znejistěla při stavu 2:1 a vždycky tam může něco spadnout. Ale zasloužená výhra Plzně. My se musíme víc dostávat do šancí, být aktivnější. Hlavně jsem ale spokojený s výkonem mužstva, že ukázalo jinou tvář než s Hradcem doma."