ne 21.5.2023

Tlak přinesl dva góly: Baník - Teplice 2:1

Dvěma góly Baník zúročil svůj tlak ve druhém poločase. Po trefách Ladislava Almásiho a Srdjana Plavšiće porazil Teplice 2:1, když hosté korigovali až v závěru z pokutového kopu.

Ve výborné atmosféře se hrál od úvodu svižný fotbal. A v šesté minutě přišel první bonbónek v podobě střely Jiřího Fleišmana. Předcházel jí centr Srdjana Plavšiče, který sice našel Ladislava Almásiho, nicméně vytáhlý útočník by k ideální hlavičce potřeboval ještě asi pět centimetrů výšky navíc. Míč vyletěl zpět za šestnáctku, kde číhal Jiří Fleišman, jenž balon bez přípravy napálil a jeho úchvatná žíně proletěla těsně kolem šibenice takovou rychlostí, že by gólman Mucha stačil sotva zakročit, kdyby letěla o něco přesněji…

A bylo se dál na co dívat. Další centr Srdjana Plavšiče jeden z teplických obránců promáchl, ale Muhamed Tijani nestihl na nečekanou situaci včas zareagovat.

O chvilku později napálil Jiří Fleišman míč z přímého kopu křížem do skrumáže ke vzdálenější tyči, vyvolal tím před teplickou brankou zmatek, z něhož se nakonec neurodilo.

Plodnou úvodní čtvrthodinu završila další rychlá akce Baníku, která vyvrcholila opět centrem Srdjana Plavšiče, který u přední tyče smolně netrefil Muhamed Tijani a u zadní před prázdnou brankou zase Cadu…

Ve 22. minutě zahrozili hosté, Daniel Fila se zničehonic zjevil sám před Jiřím Letáčkem, vystřelil po jeho levici, gólman Baníku ale Filův úmysl vystihl, velice rychle zareagoval, byl na zemi včas a levou rukou ránu zblízka vyrazil.

Ve 27. minutě způsobil drobný chaos v teplických zadních řadách svým centrem Jan Juroška. Ale ani Jiřímu Fleišmanovi, ani Muhamedu Tijanimu se nakonec nepovedlo zblízka dotlačit míč přes teplický obranný val do sítě.

Ve 34. minutě propukla na stadioně radost. Jen ale na chvíli. Dlouhý pas Jiřího Fleišmana propadl i díky práci Ladislava Almásiho až do teplické šestnáctky, tam se jej ujal Muhamed Tijani, krásně jej předložil Laci Almásimu, který mezím naběhl do ideální pozice, a slovenský forvard propálil Muchu. Jenže videoasistent Berka povolal hlavního arbitra Petříka k videu, a ten posoudil předchozí důraznou hru Ladislava Almásiho jako faul a gól neuznal.

A v poslední minutě první půle vypálil ze své oblíbené pozice zpoza pokutového území Filip Kaloč. Dělovka jako hrom, Mucha ji ale stačil zpod břevna vytlačit na roh.

Z rohu se narodila další velká možnost. Před malým vápnem vyskočil nejvýše Eneo Bitri, hlavičkoval, Mucha na lajně přidal další výborný zákrok a míč chytil.

Přišel druhý poločas a Baník od jeho začátku přišpendlil Teplice před svou šestnáctku, a ještě více přímo do ní. Domácí vymýšleli různé způsoby, jak obranný val soupeře překonat. A nakonec se ujal centr Jiřího Fleišmana z velké dálky od pomezní autové čáry. Letěl dlouho, ale našel Ladislava Almásiho, který nejenže vyhrál hlavičkový souboj, ale ještě stačil zacílit nechytatelně k tyči – 1:0.

Za malou chvíli zakroutil míč Jiří Fleišman z pravé strany z přímého kopu do šestnáctky, hlavičkoval Eneo Bitri a zdálo se, že gólově. Mucha ale předvedl další ze svých výtečných zásahů a stačil Bitriho hlavičku, důraznou a docela přesnou, vytlačit z branky na roh.

60. minuta přinesla zvýšení náskoku Baníku. Cadu svým presinkem donutil k chybě teplického- Tomáše Kučeru, jenž ve snaze odpálit míč z teplické poloviny atakujícího hráče Baníku napálil. Od Cadua se balon odrazil k Srdjanu Plavšičovi, a ten měl přímou cestu k brance. S Muchou si poradil mazácky, jednoduše jej přeloboval – 2:0!

O chvíli si oba aktéři souboj zopakovali, Srdjan Plavčič tentokrát zvolil kličku a Muchu znovu obelstil. Do šance se však dostal z ofsajdu, což pomeznímu uniklo, videoasistentovi však nikoliv.

Jiří Fleišman hrál velký zápas. V 83. minutě se postavil k přímému kopu z nějakých pětadvaceti metrů, místo centru zvolil přímou střelu a napálil břevno!

V 89. minutě hosté snížili. Patrik Měkota ve snaze zastavit pronikajícího Núra fauloval a kopala se penalta. Tu proměnil Daniel Trubač.

Žádnou další komplikaci už ale Baník nepřipustil.

Pavel Hapal: "Jsem spokojený s vítězstvím i předvedenou hrou. Změnili jsme rozestavení a v úvodu nám to trochu komplikovalo rozehrávku, nebyli jsme tam přesní. Ale vytvořili jsme si spoustu gólových příležitostí, a pak se taky dostali do vedení 1:0. Pojistili jsme to druhým gólem, i když škoda té penalty v závěru. Naším záměrem bylo dostat do hry dva útočníky a být nebezpeční, mysleli jsme si, že by to na Teplice mohlo fungovat, protože co Teplice v poslední době dobře brání. Nedostávaly moc gólů, tak jsme to chtěli risknout se dvěma hroty. Myslím, že to vyšlo."

Zdenko Frťala: "Dvě kola před koncem jsme záchraněni a vzhledem k tomu, jak se situace vyvíjela, pro nás byl každý zápas důležitý. I přes dnešní prohru to je pro nás obrovská úleva. Baník má velkou kvalitu v ofenzívě, ve druhé půlce nás zatlačil. Je třeba respektovat, že vyhrál zaslouženě."

30Jiří Letáček90100

21.
Baník VS Teplice

Branky: 56. Almási (Fleišman), 60. Plavšić (Cadu) – 89. Trubač (pen.). Rozhodčí: Petřík – Mokrusch, Pečenka. ŽK: Kodad.