so 2.4.2022

Nadějný začátek nepomohl: Sparta - Baník 2:1

Baník na Letné body nevybojoval. Přestože se Slezanům díky trefě Jaroslava Svozila podařilo dostat do vedení, Sparta ještě do přestávky otočila a vyhrála 2:1.

Už ve třetí minutě sice pronikl efektním způsobem do šestnáctky Baníku Adam Hložek, Slezané se ale ubránili a o chvíli později sami udeřili. Pom sražené hlavičce Ladislava Almásiho zahrával Baník roh, David Buchta dal nakrátko Jiřímu Fleišmanovi, ten odcentroval a metr dva za malým vápnem si na míč vyskočil Jaroslav Svozil. Hlavou trefil perfektně a Baník vedl 1:0.

Sparta byla blízko vyrovnání už ve 13. minutě. Adam Hložek vystřelil zpoza šestnáctky, míč se odrazil od Jiřího Fleišmana mimo dosah Jana Laštůvky, naštěstí pro Baník ale jen do tyče. Od ní se balon odrazil k Tomáši Čvančarovi, ten dorážel do prázdné branky ale zblízka znovu napálil stejnou tyč.

V 16. minutě už ale vyrovnání přece jen přišlo. Baník nejdřív ustál Hložkův přímý kop takřka z hranice šestnáctky, zeď Baníku odvrátila střelu na rohový kop. Sparta jej rozehrála nakrátko a po chvíli přiletěl do šestnáctky dlouhý pas, Tomáš Čvančara poslal míč hlavou na břevno, od něj se balon odrazil před branku a nejrychleji zareagoval Hložek. A zblízka míč vrátil do sítě.

Sparta v další fázi zápasu tlačila, ale blízko gólu se ocitl Baník. Po rohovém kopu se k míči dostal Arťom Koncevoj. Vypálil bez přípravy a z nějakých dvanácti metrů přestřelil.

A ve 33. minutě byl druhý gól Baníku ještě blíž. Nemanja Kuzmanovič poslal obloučkem do šestnáctky Ladislavu Almásimu, který z velmi nadějné pozice vypálil bez přípravy, Milan Heča ale skvěle zasáhl.

Krátce před pauzou zahrávala Sparta roh a Tomáš Wiesner hlavou otočil stav na 2:1.

Brzy po pauze přišla velká šance Sparty. Jakub Pešek byl sám proti Janu Laštůvkovi, vystřelil vedle.

Za malou chvíli poslal do šestnáctky Baníku střílenou přihrávku Casper Höjer a míč se od Jaroslava Svozila odrazil tak, že jen těsně minul tyč.

V 59. minutě se zdálo, že se Hložek dočká svého druhého gólu v utkání. Vypálil zblízka, prostřelil jana Laštůvku, ale na čáře zachránil Jiří Fleišman.

S přibývajícím časem byl se Baník stále více tlačil před šestnáctku Sparty, ta však hrozila nebezpečnými kontry.

V 80. minutě připravil Ubong Ekpai balon Filipu Kaločovi, ten pálil zpoza šestnáctky, jenže nad.

V 87. minutě střílel na druhé straně nebezpečně Dávid Hancko, Jan Laštůvka ostrou ránu chytil. Snaha Baníku už k ničemu dalšímu nevedla, vyrovnání se Slezané nedočkali.

Pavel Vrba: "Bylo vidět, že hráči byli odpočatí a připravení dobře jak takticky, tak i fyzicky. Zápas měl náboj, kvalitu a jsem rád, že jsme ho zvládli. Brzy jsme inkasovali, o to víc si ale cením toho, že jsme zápas otočili a že jsme předvedli kvalitu. Jediná věc, která mě mrzí, je, že jsme z ostatních brejkových situací nedali další góly. Měli jsme minimálně čtyři pět situací, z nichž jsme mohli výsledek pojistit. V závěru to mohlo být mnohem klidnější, než to bylo. Odehráli jsme jedno z nejlepších utkání v této sezoně."

Ondřej Smetana: "Do zápasu jsme chtěli vstoupit aktivně a zodpovědně. Hlavně z defenzivy, kde jsme očekávali tlak. Chtěli jsme být kompaktní, důslední v defenzivě, chodit do rychlých protiútoků a čekat na naše standardní situace. To se nám podařilo hned v úvodu, ale pak jsme se bohužel dostali pod tlak. Pod ten jsme se dostali sami a nejen hráči Sparty. Měli jsme ale odolat a vydržet. I ty dva góly ze standardních situací jsme měli zvládnout a přežít minimálně do poločasu. Po poločase to byl trochu jiný zápas. Sparta díky vedení hru trochu změnila a chtěla spíš vycházet z rychlých protiútoků, což pro nás bylo zrádnější. Museli jsme být opatrnější, ať nedostaneme třetí gól. Do tolika šancí jako v prvním poločase jsme se už nedostali."