so 10.4.2021

Derby pro Ostravu: Baník - Opava 3:0

Slezské derby zvládl jednoznačně Baník. I díky dvěma trefám Tomáše Zajíce porazil Opavu 3:0. Třetí gól přidal ve druhé půli David Buchta.

Baník se musel v úvodu vypořádat s velmi důraznou hrou Opavy. První nadějnější průnik do šestnáctky si tak vypracoval až v 10. minutě, kdy Adam Jánoš získal uprostřed hřiště míč, vyvezl jej před opavskou šestnáctku a posunul Danielu Tetourovi. Ten vnikl do pokutového území, tam se ale ve snaze přihrát spoluhráči dopustil nepřesnosti.

Tato akce jakoby dodala hráčům Baníku více sebejistoty. Ve 12. minutě vyslal Daniel Tetour do brejku Tomáše Zajíce, ten si poradil i s gólmanem Vilémem Fendrichem a poslal míč do prázdné branky. Rozhodčí však následně gól kvůli ofsajdu neuznal.

Tomáš Zajíc ale na nic nečekal a o minutu později si vše vynahradil. V pokutovém území si pohrál s obranou soupeře a Fendrichovi nedal šanci – 1:0.

Opava zahrozila ve 21. minutě, ránu Lukáše Holíka vyrazil Jan Laštůvka.

Baník byl však i nadále nebezpečný, Filip Kaloč z úhlu překonal Fendricha, Jan Schaffartzik ale míč mířící do branky odkopl do bezpečí.

Ve 29. minutě přišel další brejk, Filip Kaloč s přispěním opavského zadáka prostrčil na rozběhnutého Tomáše Zajíce, ten znovu obešel i Fendricha a zasunul do prázdné branky – 2:0.

Po přestávce se málem prosadil opavský Tomáš Smola. Nejdříve poslal míč do zajímavé pozice Holíkovi, jehož ale dokázala obrana Baníku zablokovat, a pak střílel sám. Nejdříve nohou, Jan Laštůvka vyrazil. A pak z malého vápna hlavou, ale domácí gólman znovu kraloval.

Pak na druhé straně potáhl míč Patrizio Stronati, poslal pas Davidu Buchtovi, který si balon navedl do šestnáctky, vystřelil a trefil skvěle. Míč se od břevna odrazil těsně za lajnu, proti čemuž neprotestoval ani videoasistent – 3:0!

Hra se pak poněkud uvolnila, v obou šestnáctkách se zrodilo několik ošemetných situací. Zejména v té opavské scházela baníkovcům několikrát jen lepší finální přihrávka.

V 85. minutě napálil Nemanja Kuzmanovič z přímého kopu břevno a nikdo další už se gólově neprosadil.

Ondřej Smetana: „Zvládli jsme zápas podle našeho plánu – být kompaktní, otevřít si nahoře prostor pro rychlý protiútok a myslím, že nám to vycházelo. Dostávali jsme se do brejkových a nebezpečných situací. Podařilo se nám dát brzy gól. O to více jsme se mohli soustředit na blok a čekat na další šance. Myslím, že na můj vkus jsme ale soupeře pustili do mnoha šancí, to by se nám jindy nemuselo vyplatit. Z toho se určitě musíme poučit do příště.

Alois Skácel: „Představovali jsme si to trošku jinak, bohužel těsně před utkáním jsme museli vyřadit ze základní sestavy Žídka, který měl zdravotní problémy. Možná se to podepsalo na tom, že první poločas z naší strany nebyl dobrý. Soupeř si na nás chytře počkal a my jsme mu první dva góly doslova darovali, při vší úctě v Baníku. Tam se ukázalo, že někteří hráči nerozeznají míru riziky, kdy hrát konstruktivně a kdy jednodušeji. Baník zaslouženě vedl. Ve druhém poločase jsme udělali změny v sestavě i v rozestavení a měli jsme šance Smolou. Dostali jsme se do dvou tří situací, ale gól jsme nedali. Nepovedlo se dát kontaktní gól a soupeř přidal třetí gól.“