ne 9.5.2021

Buchtův gól nepomohl: Sparta - Baník 3:1

Baníku to na Letné znovu nevyšlo. Přestože dokázal na vedoucí gól Sparty reagovat vyrovnáním, domácí přidali další dvě branky a Sparta tak porazila Baník 3:1.

Už v první minutě se otevřel zajímavý prostor Danielu Tetourovi, ukoušel najít v šestnáctce volného Davida Buchtu, jeho přihrávku defenziva Sparty zablokovala.

Na druhé straně se ve 3. minutě postaral o první nebezpečí David Moberg Karlsson, jeho centr však Jan Laštůvka chytil.

V 7. minutě dostal Moberg Karlsson míč ideálně do běhu před šestnáctkou na ose hřiště. Vystřelil, ale minul.

V 11. minutě si Adam Hložek před šestnáctkou Baníku chystal míč na pravou nohu, vystřelil, ale na poslední chvíli mu ránu skluzem zablokoval. Aktivita Sparta sílila, Baník ale dlouho pozorně bránil. Ve 29. minutě to proto zkusil David Pavelka z dálky. Jeho rána prosvištěla nad břevnem branky Baníku.

Ve 31. minutě přišla první tutovka utkání. Měla ji Sparta. Lukáš Juliš si při vniku do šestnáctky narazil s Mobergem Karlssonem, a ocitl se před Janem Laštůvkou. Mohl si vybrat, kam míč uklidí, zvolil střelu do protipohybu a gólman Baníku míč fantastickým způsobem vyrazil. Vytrčil levou nohu a míč vykopl.

Baník kontroval střelou Filipa Kaloče. Záložník Baníku vypálil z 25 metrů velmi ostře, ale doprostřed, takže Florin Nita balon chytil.

Sparta otevřela skóre ve 37. minutě. Moberg Karlsson posunul Julišovi, ten se ocitl v dobré palebné pozici, vystřelil, Jan Laštůvka vyrazil, balon se ale odrazil k Mobergu Karlssonovi, a ten měl před sebou odkrytou branku a míč do ní bez větších potíží dokázal dorazit.

O chvíli později mohla Sparta po rychlém brejku zvýšit, Jan Laštůvka však Juliše znovu vychytal.

A ještě v poslední minutě završil aktivitu domácích Bořek Dočkal, jehož pokus zablokoval Patrizio Stronati.

Druhou půli otevřel Ondřej Šašinka, po rohovém kopu hlavičkoval mimo. Na gólovou příležitost se pak čekalo až do 65. minuty. Vypracoval si ji Baník a byl z toho gól. Dyjan Carlos de Azevedo prchnul po levé straně, dal míč po ideální pozice Davidu Buchtovi, a ten vystřelil jako starý mazák. Nechytatelně do šibenice.

Sparta zvýšila aktivitu. Dočkala znovu zablokoval Patrizio Stronati. Dvakrát to pak zkoušel Adam Hložek. Poprvé neměl potřebný prostor, podruhé mířil těsně vedle.

V 79. minutě využil Dočkal srážky ostravských obránců, běžel sám na Jana Laštůvku, přeloboval jej a vrátil Spartě vedení.

V 84. minutě zahrával Jiří Fleišman přímý kop, zatočil balon do šestnáctky, tam však situaci řešil Nita.

O všem definitivně rozhodl Hložek, který svůj průnik středem hřiště v 88. minutě zakončil nekompromisní střelou k tyči.

Pavel Vrba: “První poločas jsme hráli velice dobře, soupeře jsme do šancí nepouštěli. Ve finální fázi jsme se ve dvou třech situacích dostali na dostřel brány z velkého vápna, bohužel jsme v tom nebyli úspěšní. Pak přišel trest, gól na 1:1. Musím pochválit mužstvo, že i za nepříznivého stavu a v době, kdy jsme i od fanoušků slyšeli, že se jim to moc nelíbí, se zvedlo a dokázali jsme zápas otočit v náš prospěch. V závěru jsme zápas dvěma krásnými góly rozhodli. Jsem samozřejmě spokojený, protože mě to těší z toho důvodu, že jsme hráli proti silnému soupeři, který tady odvedl velice dobrý výkon. Zápas jsme dokázali zvládnout, i když v určitých fázích se to nejevilo úplně optimálně.“

Ondřej Smetana: “ Dneska Sparta byla kvalitnější než v březnovém pohárovém utkání. Podala lepší výkon, byla silnější v kombinaci, držení míče a nám se tolik nedařilo ohrožovat je jako v minulém zápase. Nebyli jsme ale tak daleko od bodu. Soupeře jsme ve druhém poločase pustili do vedení po chybě. Když chceme s takovým soupeřem zápas zvládnout, nemůžeme ji udělat."