st 11.5.2022

Důstojné loučení: Baník - Slavia 1:1

Více než důstojně se Baník pro tuto sezonu rozloučil s domácím publikem. Proti motivované Slavii, která hrála o mistrovský titul, vybojoval remízu 1:1. A nemuselo zůstat jen u ní, šancí si Baník vypracoval celou řadu. A posledních dvacet minut navíc dohrával bez vyloučeného Davida Lischky.

Asistent trenéra Galáska Tomáš Hejdušek sliboval v předzápasovém preview, že Baník bude hrát proti Slavii ofenzivně a s otevřeným hledím. A co slíbil, to také Baník na hřišti předvedl. Slezany nepřibrzdila ani smolná 5. minuta, kdy po ztrátě míče uprostřed hřiště vyslal Ibrahim Traoré bez váhání kolmým pasem do úniku Yiru Sora, jenž běžel sám na Jana Laštůvku a zakončil nekompromisně k tyči – 0:1.

Chvíli trvalo, než Baník znovu nabral dech, i když bylo zjevné, že se o to mužstvo snaží. V 17. minutě chyboval Srdjan Plavšič, namazal od autové čáry přímo Ladislavu Almásimu, který se okamžitě pustil vstříc hostujícím obráncům. Prodral se na hranici šestnáctky, vypálil, byl zablokován. Míč se odrazil k Jiřímu Klímovi, ten to také zkusil střelou, mířil však nad.

Gól z toho nebyl, ale baníkovci vycítili, že to půjde. A přišly větší šance!

V 18. minutě se sice znovu zkoušel prosadit Yira Sor a v nadějné pozici mířil vedle, pak ale přišly velké chvíle Baníku a nakonec i vyrovnání.

Ve 24. minutě zahrával Jiří Fleišman roh, na malém vápně se prosadil Jiří Klíma a hlavou zblízka pálil do břevna!

27. minuta a druhý pokus! Tentokrát rozehrál rohový kop David Buchta a k hlavičce se dostal Ladislav Almási. Také on měl dobrou palebnou pozici, ale minul.

Téměř devět tisíc fanoušků tlačilo Baník do dalších šancí, a pak to přišlo. Jiří Fleišman z dálky nacentrovalo, Aiham Ousou míč v šestnáctce jen tečoval, ale neodvrátil, a toho využil David Buchta. Míč napálil nádherně z voleje a Aleše Mandouse propálil.

Pak se na hranici šestnáctky hezky uvolnil Jiří Klíma, ale znovu těsně minul.

Brzy po přestávce přišel další baníkovský útok hlavou. Roh rozehrál znovu David Buchta, hlavičkoval Ladislav Almási, a také tentokrát velmi těsně minul levou tyč.

V 55. minutě přišla další tutovka Jakub Pokorný našel dlouhým křižným pasem na malém vápně osamoceného Jiřího Klímu, ten to zkusil levačkou z první, zase měl ale smůlu. A velkou. Těžkým kopem poslal míč zblízka zase jen velmi těšně vedle.

V 67. minutě dostal Yira Sor kolmý míč mezi obránce Baníku, dostal se k němu, po zásahu Davida Lischky udělal ještě dva kroky, pak se skácel, což sudí Hocek vyhodnotil jako čistý zákrok, po intervenci videoasistenta si ale situaci prohlédl ještě jednou, odpískal přímý kop z hranice šestnáctky a Davida Lischku vyloučil.

Ani v deseti však Baník neztratil odhodlání dovést zápas k bodovému zisku. Kritickým okamžikem byl právě onen přímý kop ze šestnácti metrů. Tomáš Holeš z něj totiž trefil břevno!

A víc už srdnatě bojující Baník Slavii nedovolil.

Tomáš Galásek: "Dnešní zápas byl velmi impulzivní se skvělou atmosférou. Musím celé mužstvo pochválit za odvedený výkon. Slavia využila u prvního gólu chyby, kterou jsme udělali v rozehrávce a Sor se nemýlil. Z tlaku jsme následně vytěžili branku a závěr odehráli bohužel oslabeni. Jsem rád, že jsme zbytek zápasu odmakali na sto procent."

Jindřich Trpišovský: "Dnes to byl velmi zajímavý zápas. Otevřeli jsme zápas rychlým gólem, ale Baník nás vzápětí dostal pod tlak a vytěžil z toho branku. Závěr prvního poločasu byl podle mého Baník lepší. V druhém poločase jsme se snažili proměňovat šance, ale Baník dobře bránil. Celkově si myslím, že remizovat si zasloužily oba týmy."