st 5.7.2023

Vítězství vylovené z deště

I druhý zápas na soustředění v Polsku přinesl Baníku výhru. Svěřenci Pavla Hapala si v dešti poradili s Cracovií Krakow, když o výhře 1:0 rozhodl hned v úvodu parádní brankou Eldar Šehič.

Když se dvacet minut před začátkem nad hřištěm zlověstně houfovala bouřková oblaka, nevěstilo to směrem k utkání vůbec nic dobrého. Bouře nakonec Opalenicu minula, ale takřka celých devadesát minut se hrálo místy i v silném dešti.

V době, kdy ještě nebyl tak prudký, byl Baník lepší. Začátek zápasu baníkovci udávali tempo hry a jejich aktivitu korunoval výstavním gólem ve 13. minutě Eldar Šehič. Už centr Filipa Kaloče z pravé strany na malé vápno měl velmi dobré parametry, míč Cracovia odvrátila, jenže někde na dvaadvaceti metrech se do něj nádherným volejem levačkou ihned opřel z plného běhu Šehič a balon skončil přesně u tyče. Nádherný gól!

Baník v první půlhodině předvedl několik rychlých akcí. Po účinném presinku Tomáše Riga a jeho přihrávce "vyplaval" ve 20. minutě sám před brankářem Hroššem Abdullahi Tanko, ale gólmana neprostřelil.

Pak ale sílil déšť a slábla převaha Baníku. V 32. minutě byl soupeř blízko vyrovnání, ale Jiří Letáček po brejku první střelecký pokus vyrazil před sebe a dorážku do odkryté brány pohotovým skluzem zablokoval Michal Frydrych.

Hodinový liják oboustranně ubral kvalitě hry, příliš mnoho příležitostí se pak neurodilo. Až když na posledních deset minut na obloze vysvitlo slunce, vzrostla i zajímavost. Letáček se v 88. minutě musel hodně proletět po dalekonosné střele soupeřova hráče, aby míč vytáhl z brány, a hned nato mohl Baník výhru pojistit, ale brejk po Rigově přihrávce nevyužil David Buchta a polský brankář jeho pokus zmařil.

Pavel Hapal: "Poprvé jsme si vyzkoušeli hru v tříobráncovém systému proti soupeři, který také hrál s tříobrancovým systémem. Jsem rád, že jsme neobdrželi branku a podle mě jsme ho nepustili ani do žádné stoprocentní šance. V první půli jsme dali krásný gól, možná, že jsme mohli přidat i další, ale to se nepovedlo. Druhá polovina už byla taková unavená, ale to je možná důsledek náročných tréninků."