so 17.7.2021

Vítězství v generálce: Górnik – Baník 1:3

Baník se na start ligové sezony naladil vítězstvím. Před několika tisícovkami diváků vyhrál v Zabrze na hřišti domácího Górniku 3:1. Dva góly vstřelil Nemanja Kuzmanovič, jednou skóroval David Buchta. Za týden už baníkovce čeká ligový duel v Jablonci.

Utkání mělo slavnostní nádech zejména díky prvnímu startu Lukase Podolského po návratu ze zahraničí. A bývalá hvězda Bayernu či Arsenalu se ocitla také v první velké šanci celého utkání – jeho prudkou přízemní ránu ale Jan Laštůvka ve 20. minutě vyrazil.

Podolski i v dalším průběhu první půle prokazoval, že ani s věkem nic neztratil ze svého umění, ale první branku utkání dal Baník. David Buchta ve 27. minutě v napadání přitlačil na domácího stopera, který zazmatkoval, zato ostravský útočník sólo na gólmana zcela bezpečně proměnil – 0:1.

Koncovka poločasu patřila domácím. V 38. minutě se do odraženého míče krásně opřel levačkou z velkého vápna Cholewiak a křížně se trefil přesně k tyči. Górnik mohl skóre i otočit, ale ve 42. minutě zakončil Jimenez brejk do otevřené obrany nepřesným lobem přes Laštůvku.

Poslední slovo ale měli hosté. Kuzmanovičovu ránu z dvaceti metrů vytáhl Sandomierski na roh, z nějž pak Adam Jánoš ve vápně našel Kuzmanoviče, který hlavičkou na vzdálenější tyč znovu zajistil hostům vedení.

Stejný způsob zakončení navíc srbský záložník uplatnil i na začátku druhé půle. Střídající Daniel Tetour zatáhl balon po pravé straně do vápna, obloučkem přihrál Kuzmanovičovi, který se opět hlavičkou nemýlil.

Stav mohl ještě pozměnit Nowak, který v 86. minutě z přímého kopu trefil břevno.

ONDŘEJ SMETANA: "Utkání splnilo účel. Hráli jsme proti kvalitnímu soupeři s dobrými individualitami na krásném stadionu a parádní diváckou kulisou. Jsme rádi, že jsme to zvládli výsledkově, ale házíme to za hlavu, to říkám otevřeně. Za týden nás čeká úplně jiné utkání a jiný soupeř. Ale doufám, že nám to zdravě povzbudí sebevědomí."

17.
Górnik Zabrze VS Baník

Poločas: 1:2
Branky: 38. Cholewiak – 29. Buchta, 45. Kuzmanovič (Jánoš), 53. Kuzmanovič (Tetour).