ne 5.12.2021

Slezané využili raketový start: Baník - Dynamo 4:1

Jednoznačným vítězstvím 4:1 skončil nedělní souboj Baníku s Českými Budějovicemi. Slezané vedli už po sedmi minutách 2:0 a měli celý zápas pod kontrolou.

Baníku se povedl raketový start. Uplynula jedna minuta, když Slezané podnikli rychlý výpad po pravé straně. Daniel Tetour akci završil přihrávkou do šestnáctky, kam si naběhl Jiří Klíma, který pohotově a nechytatelně vypálil – 1:0.

O malou chvíli později byl u hranice šestnáctky, kousek od koncové čáry faulován Gigli Ndefe. Míč si postavil Jiří Fleišman. Všichni čekali centr někam na malé vápno. Jiří Fleišman to však z téměř nulového úhlu, řekněme metr od koncové čáry, zkusil přímo. Jeho bomba trefila zaskočeného brankáře Vorla a od něj se odrazila do branky – 2:0.

Hosté zahrozili po čtvrthodině, hlavička Fortuna Basseye letěla mimo.

Ve 26. minutě poslal David Buchta z pravé strany po zemi do šestnáctky Dyjanu Carlosovi de Azevedovi, ten předložil před branku Davidu Lischkovi, jenž se ocitl v podobné pozici, jako před prvním gólem Jiří Klíma. David Lischka to zkusil také bez přípravy, ale těsně minul.

O dvě minuty později se však v Ostravě jásalo potřetí. Filip Kaloč poslal ze středového kruhu překrásným obloučkem míč za obranu Davidu Buchtovi, který náhle běžel sám na Vorla. Využil skákajícího míče a obloučkem dostal Vorla zcela mimo hru – 3:0.

A Baník pokračoval v aktivitě. Rychlý brejk táhl tentokrát Ladislav Almási, našel Carlose de Azeveda, jenž v šestnáctce zakončil mimo.

Ve 35. minutě se do otevřeného prostoru před šestnáctkou Baníku řítil Mick Van Buren. Viktor Budinský se mu za hranicí šestnáctky vřitil pod nohy, čímž českobudějovického hráče pozastavil, zbytek zařídil Jiří Fleišman, který zablokoval Van Burenův pokus o dorážku.

Brzy po pauze předvedl Baník další pohlednou akci. Na jejím konci byl centr Jiřího Fleišmana a rybička Laca Almásiho, jenž hlavičkoval „koníčkem“. Míč se však od země odrazil těsně nad českobudějovickou branku, a to i díky zákroku brankáře Vorla.

V 67. minutě přišla první stoprocentní šance Jihočechů. Bassey prostrčil míč do šestnáctky Jonáši Vaisovi. Ten byl najednou úplně sám před Viktorem Budinským a chtěl zakončit levým vnějším nártem k tyči. Viktor Budinský ale jeho záměr přečetl a fenomenálním zákrokem odvrátil jistý gól.

Vládu nad zápasem se pak pokusil demonstrovat Jiří Klíma, který to na Vorla zkusil obloučkem z půlící čáry. Mířil dobře, jenže Vorel stačil zacouvat a míč lapit.

Hosté se snížení dočkali v 85. minutě, kdy se přesnou hlavičkou k tyči prosadil Michal Škoda. Baník však záhy odpověděl. Brejkovou akci potáhl Nemanja Kuzmanovič, poslal doprava Jaroslavu Svozilovi, ten mu vrátil na hranici šestnáctky a „Kuzma“ přesnou střelou k tyči vrátil Slezanům třígólový náskok, který už Ostravané uhájili.

Ondřej Smetana: "Jsem rád, že jsme do utkání vstoupili velmi organizovaně. Vytvářeli jsme si šance, nacházeli prostor a zodpovědně bránili. V druhém poločase jsme si zbytečně zkomplikovali zápas, když jsme inkasovali branku, ale zabrali jsme a přidali gól."

David Horejš: "Vstup do utkání byl katastrofální. Baník nás trestal od prvních minut. Ve druhé půli jsme se zlepšili, ale Ostrava závěr zvládla a zaslouženě bere tři body."