st 7.10.2015

Příprava: Nad reprezentací do 20 let jsme zvítězili 2:1

Prestižní přípravný zápas jsme ve středu sehráli na Bazalech proti národnímu týmu do 20 let, který vede bývalý baníkovský kouč Martin Svědík. Díky brankám Francise Narha a Marka Červenky jsme zvítězili 2:1, trenér našeho mužstva Radomír Korytář zápas využil k většímu vytížení některých hráčů i vyzkoušení dalších herních variant.

Kvalitní přípravné utkání sehrál náš tým proti reprezentačnímu výběru do 20 let, jehož trenér Martin Svědík dal v základní sestavě šanci našemu odchovanci Matěji Helešicovi, na lavičce pak byli připraveni Martin Honiš a Marek Szotkowski. Náš trenér Radomír Korytář chtěl proti národnímu celku vyzkoušet některé další herní varianty, a tak nasadil do branky Vojtěcha Šroma, do stoperské dvojice ruského mladíka Arťoma Mešaninova a na post levého beka Luku Lučiće, jenž se připravuje s naší juniorkou a jehož výkonnost si chtěl ověřit. Od začátku ale nastoupili také Vojtěch Engelmann a Karol Mondek, kteří nebyli tolik vytíženi v posledním ligovém utkání proti Olomouci.

V úvodních minutách byla o něco aktivnější česká reprezentace, avšak ve finální fázi scházela na obou stranách větší přesnost, a tak jsme první vážnější střelecký pokus zaznamenali až ve 14. minutě, kdy ze střední vzdálenosti pálil náš obránce Jaroslav Machovec. Následující minuty už přinášely více vzruchu, a to hlavně díky akcím, do nichž se zapojovala zejména osa Dostál - Mondek - Narh - De Azevedo. Ten mohl ve 20. minutě vstřelit první gól, ale tváří v tvář brankáři Spurnému neuspěl, branku přestřelil. Podobně si bohužel vedl ve 35. minutě, kdy byla za hraní rukou v malém čtverci nařízena penalta v náš prospěch.

Úspěšný byl ovšem hned o pět minut později Francis Narh, který po akci Martina Dostála šikovně převzal před šestnáctkou míč a z druhého dotyku pálil přesně k tyči. Poločas tak skončil naším vedením 1:0. Po změně stran došlo v sestavě našeho mužstva ke čtyřem střídáním. Na hřiště přišli Tomáš Mičola, Davor Kukec, Josef Celba a Marek Červenka, který hned v několika akcích využil okének v obraně reprezentace, ale scházelo mu přesnější řešení koncovky. To se změnilo v 70. minutě, kdy vysunutá obrana národního týmu nemohla zachytit kolmici Kukece na De Azeveda, po jehož přihrávce Červenka střílel do opuštěné branky a zvýšil na 2:0.

O vítězný výsledek ovšem bylo nutno bojovat až do poslední chvíle, neboť v 77. minutě využil Buchvaldek zaváhání Šroma při rozehrávce a snížil na rozdíl jediného gólu. Vedení našich barev mohl opět navýšit Mondek, ale v závěrečných minutách po pěkné kombinační akci a přihrávce Mičoly neprostřelil obranný blok před brankou soupeře. Baník tak ve středečním přípravném utkání na Bazalech nad Českou republikou U20 zvítězil 2:1.

Radomír Korytář (FC Baník Ostrava): "Zápas splnil účel, který jsme čekali. Hráli jsme s kvalitním týmem, proti kterému jsme se chtěli zaměřit na určité činnosti jako vysoký presink, kombinaci a držení míče. Něco se nám povedlo lépe, něco už tolik ne, takže víme, že máme v trénincích stále na čem pracovat."

Martin Svědík (Česká republika U20): "Byl jsem moc zvědavý na konfrontaci s Baníkem, protože to pro nás byl teprve druhý sraz a některé hráče zatím poznávám. Bylo tady hodně nových kluků, což bylo i trošku vidět na naší hře v prvním poločase. Jinak si myslím, že to byl dobrý zápas, dobrá konfrontace pro naše mladé hráče, kteří postupně přecházejí do mužské kategorie a reprezentační srazy jim mají pomoci k tomu, aby si i v klubech udrželi potřebnou výkonnost."

7.
Baník VS ČR U20

Branky: 40. Narh, 70. Červenka - 77. Buchvaldek. Rozhodčí: Cieslar - Mojžíš, Vrťo. Žlutá karta: Machovec.

Šrom - Dostál (46. Celba), Mešaninov, Machovec, Lučić - Ježdík (46. Kukec), Lásik - Mondek (46. Mičola), De Azevedo (71. Mondek), Engelmann - Narh (46. Červenka).