so 30.8.2014

Poučit se, rychle zapomenout: Liberec - Baník 6:0

Bez nasazení se fotbal hrát nedá. Fotbalisté Baníku se o tom přesvědčili v sobotním zápase šestého kola Synot ligy. Slovan Liberec potrestal bezkrevný výkon Ostravanů šesti góly. Baníku se na stadionu U Nisy nedařilo vůbec nic. V obraně pořádal den otevřených dveří a směrem dopředu působil nesourodým dojmem. Nebylo proto divu, že pro všechny baníkovce znamenal závěrečný hvizd vysvobození.

Do sestavy Baníku se vrátil ghanský útočník Francis Narh, který na hrotu dostal přednost před Dyjanem Carlosem de Azevedem. Baník nezačal špatně, v první desetiminutovce měl mírnou převahu. Jenže zlom nastal libereckým gólem, který přišel jako blesk z čistého nebe. Ve 13. minutě Šural ve skluzu přizvedl Hadaščokův centr, a ten obloučkem překvapivě zapadl za Pavlenkova záda.

Bleskurychlé akce libereckých fotbalistů nadělaly ostravské obraně plno starostí. Hráči Baníku byli všude o krok pozdě, jakoby domácí hráli na vyšší rychlostní stupeň. Vystihla to situace z 33. minuty, kdy Pavelka vyškolil dva baníkovce a zpětně přihrál nabíhajícímu Obročníkovi, ten pálil jen těsně vedle. Další šance na sebe nenechala dlouho čekat, o dvě minuty Liberec znovu zahrozil. Šural tvrdě vypálil z přímého kopu, Pavlenka jeho dělovku mířící pod břevno s námahou vyrazil.

Výborně hrající Liberec si schoval další góly na závěr prvního poločasu. Ve 42. minutě zvýšil na 2:0 Šural, když zblízka propálil Pavlenku. Útočná smršť zpod Ještědu pokračovala tyčkou, která zazvonila po Frýdkově střele. Tentýž hráč se stal autorem třetí branky v ostravské síti, když si naběhl na centr z pravé strany a dal Baníku nepopulární gól do šatny.

Poločasová přestávka se na hře Baníku v pozitivním duchu neprojevila, když už ve 47. minutě skóroval zblízka hlavou Ďubek. Otřesenému Baníku zasadil pátý úder Šural, který v 51. minutě zkompletoval hattrick. Hrůzný vstup Baníku do druhé půle pak stvrdil proměněnou penaltou na 6:0 liberecký kapitán Fleišman, a to běžela teprve 54. minuta!

Ve zbývajících minutách se naštěstí liberecký gólostroj zastavil, byť měli domácí ještě několik příležitostí navýšit skóre. Baník vážněji zahrozil za celé utkání jen jednou, když po Azevedově hlavičce zazvonila tyč.