so 3.11.2018

Navzdory šancím porážka: Baník - Plzeň 0:1

Co se povedlo v pohárovém duelu, v ligovém už Baníku nevyšlo. Slezané po velmi statečném boji, v němž měli řadu šancí, nakonec podlehli Viktorii Plzeň 0:1. Rozhodující gól zápasu vstřelil ve 45. minutě utkání Jan Kopic.

Podobně jako v pohárovém utkání v Plzni, také tentokrát přinesl zápas dva velmi rozdílné poločasy. V tom prvním byla zpočátku nebezpečnější Viktoria, načež se průběh utkání vyrovnal, v tom druhém byl lepší Baník.

Už v 8. minutě poslal Limberský nebezpečný centr na zadní tyč, kam si naběhl Ekpai a pálil z velmi dobré pozice hlavou. Domácí obránci vytěsnili jeho pokus na roh. Pak to zkoušel šikovným lobem Čermák, Jan Laštůvka jeho pokus vytáhl zpod břevna na další roh.

Baník se pokusil o odpověď. Jiří Fleišman střílel vedle a Martinu Fillovi chybělo málo, aby doskočil na dobrý centr z levé strany.

Obrovskou šanci měl ve 41. minutě Martin Šindelář. Ve vápně mu posunul míč Jakub Šašinka. Stoper Baníku vystřelil, plzeňští obránci jeho pokus stačili mírně zblokovat a o zbytek se postaral gólman Hruška.

Pak přišla 45. minuta, která přinesla rozhodnutí. Plzeňský Kopic si z levé strany posunul míč blíž k ose hřiště, vystřelil a zakroutil míč tak, že Jana Laštůvka připravil o šanci na jakýkoliv zákrok. Balon se zatočil k levé tyči a skončil v síti.

Do druhého poločasu nastoupil Baník s velkým odhodláním vyrovnat. A měl k tomu několik velikých příležitostí. Tu první velice brzy. V 50. minutě fauloval ve vápně Hrošovský Martina Filla, což sudí Proske nejprve ponechal bez povšimnutí. Videorozhodčí Zelinka však doporučil zákrok k přezkoumání a hlavní arbitr pak vynesl nový verdikt – penalta! K té se postavil Jiří Fleišman, gólman Hruška jeho střelu vyrazil.

Pak měl na druhé straně šanci Kopic. Ze své levé strany se na Jana Laštůvku řítil sám, gólman Baníku výborně zasáhl a Řezník hlavou dorážku nezvládl.

Následovala tutovka, do které se dostal Baník. Výborně ve vápně zapracoval Jakub Šašinka, natáhl na sebe i brankáře Hrušku, poslal míč k druhé tyči, kam nabíhal Martin Fillo. Zdálo se, že gólu už nemůže nic zabránit. Hruška ale předvedl senzační zákrok, byl u své druhé tyče včas a střelu Martina Filla vykopl z brankové čáry.

Martin Fillo to o chvíli později zkoušel i hlavou, Hruška jeho pokus lapil.

V 73. minutě znovu vstoupil do hry videorozhodčí. Tentokrát proto, aby posoudil Hubníkův zákrok na pronikajícího Jakuba Šašinku. Ale druhou penaltu už sudí Proske po konzultaci s kolegou u videa nenařídil…

V 78. minutě se po delší době dostala k příležitosti Plzeň. I ta byla tutová, Petržela naservíroval míč Řezníčkovi na malé vápno. Plzeňský útočník ale v jasné pozici minul.

Baník stupňoval tlak, do poslední minuty intenzivně usiloval o srovnání stavu, nicméně nakonec se góly navzdory enormní snaze nedočkal.

BOHUMIL PÁNÍK: "Odehráli jsme výborný zápas po stránce nasazení i hernosti. Plzni jsme se výkonem i šancemi určitě vyrovnali, bohužel jsme z několika příležitostí nedali ani jeden gól. Trochu nás to mrzí, takový je fotbal. Někdy dává, někdy bere."

PAVEL VRBA: "První poločas z naší strany velmi dobře takticky zvládnutý, měli jsme tam několik zajímavých situací. Ve druhém už Baník zjednodušil hru a měli jsme dvakrát obrovské štěstí. I my jsme sice mohli reagovat šancí Řezníčka, ale nepovedlo se."