ne 26.5.2024

Návrat do Evropy! Baník - Slovácko 6:0!

Úžasná modrobílá neděle! Jen pár hodin poté, kdy juniorka Baníku na Bazalech stvrdila svůj triumf v MSFL a postup do druhé ligy, završil ligový A-tým svou pouť do pohárové Evropy! Baník se do ní po přesvědčivém vítězství 6:0 nad Slováckem konečně zase vrací!

Hned v osmé minutě se Baník dostal do první obrovské šance. … David Buchta běžel úplně sám proti Hečovi. Zkoušel jej obstřelit, těsně však obstřelil i pravou tyč.

Zajímavé parametry měla i hlavička Jiřího Klímy ze 13. minuty, ale balon nakonec přeplachtil břevno. A o tři minuty později korunoval úvodní velký tlak Baníku Jiří Boula, jehož rána zpoza šestnáctky mířila k levé tyči, kam se ale stačil Milan Heča včas vrhnout, aby ránu vytěsnil na roh.

Převaha Baníku přinesla své první gólové vyjádření ve 28. minutě. O minutku dříve se na malém vápně dostal k volnému míči David Buchta, chtěl jej zblízka poslat do branky, zezadu jej však stáhl k zemi Ondřej Mihálik, za což sudí Machálek zaprvé odpískal penaltu a zadruhé Mihálika vyloučil.

Ewerton by mohl zahrávání penalt učit na univerzitě – 1:0.

Absolutní dominance Baníku pokračovala dál. Uplynuly dvě minuty, Karel Pojezný v šestnáctce dokonale předložil Filipu Kubalovi, a ten z nějakých šesti metrů přesným zakončením zvýšil.

Pak se aktéři utkání rozhodli vtáhnout do hry také Jiřího Letáčka, dosud nevyužitého. Pavel Juroška vypálil zpoza šestnáctky jedovatou křížnou ránu k tyči, gólman Baníku se po ní vrhnul a svižnou šumivku lapil.

Podobně efektní zákrok si na druhé straně připsal i Heča, když nejdřív vyrazil křížnou střelu Tomáše Riga a hned vzápětí zlikvidoval i dorážku Gigli Ndefeho. To už byl ale stav utkání 3:0, protože ve 36. minutě rozehrál Ewerton rohový kop, Jiří Klíma míč hlavou vrátil k přední tyči, a to je prostor Filipa Kubaly, který zblízka přidal svůj druhý gól v zápase.

V poslední minutě první půle vystřelil z nějakých 22 metrů Stanislav Hofmann a těsně minul.

Pouze necelé čtyři minuty potřeboval Baník ve druhé půli k tomu, aby přidal čtvrtý gól. Vypadalo to, že Filip Kubala dovrší hattrick, protože právě on dostal krásnou přihrávku za obranu a ocitl se sám proti Hečovi. Ten ale jeho pokus o lob vystihl, míč vyrazil, ovšem jen k Ewertonovi. No brazilský záložník neměl problém vrátit míč do sítě – 4:0.

V 62. minutě se hostující Pavel Juroška ohnal po Gigli Ndefem, VAR na to upozornil hlavního sudího, ten si věc prohlédl na monitoru a poslal hosty do devíti.

Nedlouho poté poslal Patrick Kpozo přesný centr na osamoceného Abdullahi Tanka, jenž hlavou zblízka přidal pátý gól Baníku.

A exhibici Baníku završil Patrick Kpozo. Heča nejdříve nedokázal plnohodnotně zpacifikovat ránu Tomáše Riga z dálky, míč ani nevyrazil do bezpečí, ani nechytil, obránce Baníku byl u volného balonu první a vrátil jej do branky – 6:0.

A pak už mohly propuknout oslavy návratu Baníku do pohárové Evropy.

Pavel Hapal: "Odehráli jsme výborný zápas, od začátku jsme dominovali, hned v úvodu měl velkou šanci David Buchta. Definitivně jsme zápas dostali pod kontrolu třetím gólem, samozřejmě, že velký vliv na celé utkání měly dvě červené karty na straně Slovácka. Byla to velice těžká sezona, jsem rád, že skončila úspěchem."

Jan Baránek: "Je to víc než katastrofa a ta největší kaňka, jaká mohla být za tím špatným jarem. Nedokážu si vysvětlit tu nedisciplinovanost hráčů. Ta červená druhá Pavla Jurošky... Je to mladý kluk, ale tohle se nesmí stávat. Je to ostuda, omlouváme se fanouškům, kteří tady za námi jeli. Takový zápas asi nechce hrát nikdo."

26.
Baník VS Slovácko

Poločas: 3:0
Branky: 28. Ewerton (pen.), 30. Kubala (Pojezný), 36. Kubala (Klíma), 50. Ewerton (vyražený míč), 71. Tanko (Kpozo), 80. Kpozo (vyražený míč). Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Kubr. ŽK: Ndefe, Buchta. ČK: 26. Mihálik, 62. P. Juroška.
Diváci: 10190

Letáček – Ndefe (66. Juroška), Frydrych, Pojezný, Kpozo – Boula (78. Grygar), Rigo – Buchta (66. Rusnák), Klíma (66. Šín), Ewerton – Kubala (65. Tanko).