so 8.4.2017

Na Hané favorit nezaváhal. Prostějov - Baník 0:2

Návrat do Prostějova po 77 letech skončil na výbornou. Navzdory střeleckému trápení nakonec Baník v 21. kole udolal v Prostějově poslední tým tabulky 2:0 a drží sedmibodový odstup od třetí Opavy. Rozdílovou branku vstřelil z pokutového kopu Štefan Pekár a výhru stvrdil svým prvním gólem v modrobílém dresu Alexander Jakubov. Další gólové příležitosti už ale hosté nevyužili.

K premiéře v základní sestavě vyběhnul před hustě obsypané prostějovské tribuny útočník Jakubov a na konci úvodní desetiminutovky mohl po úvodní aktivitě Hanáků zklidnit favorita vedoucím gólem. Poprvé z odraženého míče napálil gólmana Halousku, ale po gólu volala zejména následující situace z 9. minuty: vyraženou Mičolovu ránu z malého vápna ovšem znovu napasoval do brankáře.

Zápas po čtvrthodině nabíral očekávaný směr se silnou územní převahou Baníku. Leč vyložené šance přicházely sporadicky. Ostravští z tlaku vytěžili spoustu rohových kopů a po jednom z nich přece jen i další možnost, ale Breda ve 41. minutě naneštěstí hlavičkou mířil přesně do Halouskovy náruče.

Čekání na gól trvalo lehce přes hodinu. Ve druhém poločase už byla převaha Baníku výrazná a vypadalo to, že otěže nervozity z týmu shodí přesnou hlavičkou Breda, jenže se mával ofsajd. O čtyři minuty poté domácí Hýbl rukama stáhnul ve vápně Bredu a čerstvě střídající Pekár se role exekutora pokutového kopu zhostil na jedničku. Na jeho umístěnou ránu dobře chytající Halouska nedosáhl.

Definitivní klid ale do ostravských řad vnesl až v 73. minutě Jakubov, který uplatnil výbornou intuici ve vápně a po standardce doklepl za záda vyraženou hlavičku Zápotočného.

Pak už nebylo o vítězi pochyb. Baník měl ještě tři stoprocentní šance k vylepšení výsledku, ale Jakubov po hezkém uvolnění trefil gólmanovy nohy, Mičola z brejku boční síť a další sólový únik Helešice zhatil v poslední chvíli prostějovský bek.

VLASTIMIL PETRŽELA: "Potvrdilo se, že pro nás jsou tyhle zápasy s papírově slabšími soupeři mnohem náročnější. V úvodu jsme se zbytečně přizpůsobili soupeři a nakopávali jsme zbytečně vzduchem. Hráče jsem musel trochu usměrnit. Ale od nějaké 20. minuty už jsme zápas měli pod kontrolou. Vyšlo nám i střídání ofenzivnějšího Pekára za defenzivnějšího Hlinku, pak jsme využili i nějaké šance. Rozhodující jsou body, ty máme."