so 16.1.2016

Baník zvítězil nad Znojmem 3:0

Z prvního vítězství v roce 2016 se radují naši baníkovci, kteří v sobotním závěrečném utkání skupiny D Tipsport ligy porazili na umělé trávě Androva stadionu v Olomouci Znojmo 3:0. O výhře nad lídrem druhé ligy rozhodly ve druhé půli dvě branky Marka Červenky a jedna Tomáše Mičoly.

Třetí přípravné utkání pojal kouč Vlastimil Petržela jako vhodnou příležitost k většímu vytížení některých hráčů, kteří toho dosud příliš neodehráli. Právě proto tentokrát nenastoupili mladíci Dan Ožvolda, Denis Granečný a Ondřej Šašinka, kteří si v prvních dvou duelech svými výkony bezesporu řekli o šanci v ligovém mužstvu. Kvůli lehčímu zranění do zápasu nakonec nezasáhl ani testovaný záložník Adam Kučera, který odehrál 70 minut ve Frýdku-Místku. Po lehčím zdravotním výpadku se letos poprvé do branky Baníku postavil Vojtěch Šrom, v záloze se objevil Václav Ježdík a během druhé půle také útočník Marek Červenka.

Do souboje se Znojmem, tedy s nejlepším celkem druhé ligy, jsme vstoupili s patřičnou aktivitou, za kterou mohla přijít odměna hned ve 4. minutě, když se do gólové situace dostal Karol Mondek, ale nakonec zůstalo jen u šance. Do další se za pár minut dostal útočník Marek Szotkowski, který zkusil z úhlu prostřelit znojemského gólmana Dolečka, ten však jeho střelu vyrazil. Stejně dopadlo i jejich následné setkání ve 12. minutě, kdy si faulovaný Szotkowski vzal míč k exekuci pokutového kopu. Bohužel, poučení z minulého utkání ve Frýdku-Místku, kde jsme nedali dvě penalty, se zřejmě nedostavilo, a tak skóre zůstávalo na dvou nulách.

Herní převaha našeho mužstva však pokračovala a dařilo se především akcím přes levou stranu, kde se prosazovali Daniel Holzer s Lukou Lučićem podporovaní nejčastěji Tomášem Mičolou či Robertem Hrubým. Do nebezpečnějších pozic se však dostal až po půlhodině hry střídající záložník Jan Matěj, jehož dvě střely z blízkosti velkého vápna ale skončily mimo branku Znojma. Baníkovci celkově během první půle dobře rozehráli řadu ofenzivních akcí, kterým scházelo přesnější dotažení ve finální fázi. Hlavně proto skončil poločas bez branek.

Ve druhém dějství se začal více prosazovat soupeř, avšak právě ve chvílích, kdy se zdálo, že jeho hra může skončit gólem v naší síti, přišel zlom. Dobře hrající Mičola udržel v 67. minutě uprostřed hřiště míč a vtipným obloučkem poslal do šance střídajícího Marka Červenku, který si důrazně odstavil obránce a střelou na zadní tyč poslal Baník do vedení. Tím se obraz hry opět změnil v náš prospěch. Nejlépe to potvrdila akce v 73. minutě, která finišovala na pravé straně hřiště centrem Hrubého a přesnou hlavičkou Mičoly. Zkušený baníkovec se tak mohl radovat ze svojí vůbec první branky v soutěžním zápase po svém zářijovém comebacku.

Tak trochu nad plán přišla třetí branka, kterou vstřelil v 77. minutě znovu Červenka. Míč doklepával do sítě prakticky na brankové čáře poté, co obránce Znojma při pokusu o malou domů kuriózně přeloboval vlastního brankáře. Sobotní zápas tak skončil zaslouženým vítězstvím Baníku 3:0. Se základní skupinou Tipsport ligy se tedy loučíme s bilancí jedné výhry, jedné remízy (3:3 s Frýdkem-Místkem) a jedné prohry (1:2 s Olomoucí). Do bojů "Final Four" postupuje z prvního místa skupiny Sigma Olomouc.

Soupeř, místo a přesný čas dalšího přípravného utkání, které by se mělo hrát v sobotu 23. ledna, bude upřesněn po odehrání všech zápasů ve skupinách C a D, které finišují ve středu 20. ledna.

Vlastimil Petržela (FC Baník Ostrava): "Celkově jsem rád za to, jak kluci první tři zápasy přípravy zvládli. Mužstvo se snaží hrát to, co po něm chceme. To znamená po stranách hřiště a dávat míče před branku, akorát se nám zatím nedaří zakončovat tak, jak bychom chtěli. Musíme také zapracovat na postupném útoku a více přidržet míč, protože devadesát minut ve sprintu nejde vydržet. Tentokrát jsme však nechtěli ve větším počtu střídat hned o poločase, protože v minulých zápasech to naší hře neprospělo."

16.
ledna
Baník VS Znojmo

Branky: 67. a 77. Červenka, 73. Mičola. Žluté karty: Hrubý, Helešic. Rozhodčí: Mrázek - Ondráš, Ogrodník.

Šrom - Dostál, Kaša, Honiš (46. Helešic), Lučić - Mondek (69. Vengřinek), Hrubý, Ježdík (27. Matěj), Holzer (69. Sukup) - Mičola (77. Foltyn) - Szotkowski (46. Červenka).

Znojmo

1. pol.: Doleček – Hříbek, Lipták, Odehnal, Alaca – Šamánek, Šumbera, Kolařík, Bělíček – Ledecký, Yilmaz. 2. pol.: Konvalina – Helísek, Pokorný, Lipták, Vavřík – Nehyba – Urbanec, Nijre, Ulimbasevs, Stáňa – Žondra.