pá 11.3.2016

Baník v Jablonci remizoval 1:1

Znovu velmi sympatický výkon podal Baník pod vedením kouče Vlastimila Petržely. V pátečním zápase na hřišti Jablonce remizoval 1:1, když na vedoucí trefu Lukáše Vraštila ze 30. minuty ještě v první půli reagoval vyrovnáním Doležal.

Baníkovci se také na jablonecké Střelnici od počátku prezentovali hrou plnou pohybu, napadání rozehrávky soupeře a pokusů o rychlé útočné akce, kterými hrozili obraně domácích. Ti se tak během první půle prakticky nedostali do soustavnějšího tlaku. Byl to naopak Baník, který docela zdatně kombinoval a držel míč, k čemuž pomohlo mimo jiné zařazení Dyjana Carlose de Azeveda na hrot útoku.

Gólově se náš tým dokázal prosadit ve 30. minutě, a to po standardní situaci, při níž Jablonci nebyla nic platná výšková převaha. Pěkný střílený centr Roberta Hrubého našel nabíhajícího stopera Lukáše Vraštila, který poslal baníkovce šikovnou hlavičkou k pravé tyči Bártovy branky do vedení. Ujmout se náskoku 1:0 baníkovští mladíci dovedli už v předchozích třech duelech, avšak proti Slavii i Dukle o něj brzy přišli.

To bohužel platilo i tentokrát, protože ve 36. minutě si naše defenziva nedala pozor na útočnou dvojici Tecl - Doležal, po jejíž spolupráci se druhý z nich uvolnil v těsné blízkosti branky a prostřelil Františka Chmiela. Střelec branky byl přitom na trávníku pouze minutu. Trenér Jablonce Frťala totiž musel na neuspokojivý výkon svého souboru reagovat brzkým střídáním. První poločas tedy skončil nerozhodně 1:1.

Druhá půle pro nás začala velmi nešťastně, protože hned v 51. minutě Vraštil zavadil v šestnáctce o nohu jednoho z domácích hráčů a rozhodčí Královec za to nařídil pokutový kop. Ten však Tecl namířil pouze do tyče. Vzápětí jsme mohli jít opět do vedení, ovšem brejk Matěje Helešice zakončil Dan Ožvolda z dobré pozice střelou nad branku. Stejný hráč střílel i o pár minut později zpoza vápna, ale domácí gólman jeho pokus ukryl do své náruče.

V dalších minutách hra trochu ztratila na tempu i na zajímavosti. Kouč Petržela poslal po hodině hry na hřiště Arťoma Mešaninova místo Ožvoldy, zřejmě aby se zvýšila úspěšnost v soubojích o střed pole. Bylo tak zaděláno na bojovný a napínavý závěr velmi vyrovnaného utkání, ve kterém baníkovci vzdorovali mnohem zkušenějšímu soupeři. A vedlo si jim dál slušně, což dokumentovala akce v 79. minutě, kdy střídající Karol Mondek poslal z pravé strany střílený centr na zadní tyč, kde však De Azevedovi scházel jeden krok k tomu, aby míč zavěsil do sítě.

Domácí si v závěru pomáhali hlavně dlouhými nákopy a centry ze stran, po nichž hrozilo nebezpečí od kvalitních hlavičkářů. Kromě hlavičky Tecla, kterou Chmiel chytil a pokusu Pernici, se však do vážnější šance nedostali. V posledních minutách se nám však hodně ulevilo, když střelec Doležal po centru Pospíšila namířil svoji "hlavu" mimo tři tyče. Samotný finiš si už obě obrany pohlídaly, a tak páteční duel skončil remízou 1:1.

Vlastimil Petržela (FC Baník Ostrava): "Řekl bych, že jsme odehráli klasické utkání, takové, jaké v poslední době hrajeme. Pořád jdeme pomalinku nahoru, protože mužstvo na tom bylo velice mizerně. Hlavně v první půli jsme hráli tak, jak si představuju, že bychom měli hrát. Dokud jsme tedy měli sílu, fotbal se musí hrát rychle, ve sprintu. Druhou půli už nám docházely síly, což je u některých hráčů logické, protože dosud hráli za juniorku nebo dorost. Snažíme se je však i tak v zápasech všechny prostřídat, aby si všichni zahráli a my měli lepší výběr."