ne 23.7.2023

Premiéra bez bodu: Liberec - Baník 3:1

První utkání nové sezony se Baníku nevydařilo, Ostravané se z Liberce vracejí bez bodového zisku. Domácí Slovan po půli vedl 2:0, dokázal zareagovat na snížení stavu a nakonec porazil Baník 3:1.

První nebezpečnější ofenzivní akce Baníku v nové sezoně se zrodila v 9. minutě zápasu. Rozehrál ji Ewerton zajímavě provedeným přímým kopem do liberecké šestnáctky, postupně se ke střele chystali jak Eneo Bitri, tak také Patrick Kpozo, ale oba pokusy dokázali domácí zablokovat.

Liberec se se svou odpovědí vytasil vzápětí, velmi nebezpečná hlavička Michala Fukaly skončila těsně vedle.

Následoval sled několika šancí, hned ta první znamenala náskok pro domácí. Ghali poslal před branku Baníku nebezpečný centr a Patrik Kpozo ve snaze odehrát míč do bezpečí hlavou zacílil do vlastní branky - 1:0.

Hned vzápětí mohl vyrovnat Ladislav Almási. Míč se k němu v liberecké šestnáctce dostal možná trochu nečekaně. Útočník Baníku byl takřka sám před brankou, ale netrefil míč dobře a branku minul.

A pak přišel rychlý liberecký kontr, v otevřeném prostoru se v šestnáctce dostal ke střele osamocený Christian Frýdek, ovšem přestřelil.

Ve 33. minutě byl Baník velmi blízko. Zleva se podél koncové lajny protáhl k malému vápnu Ewerton, předložil před branku Filipu Kubalovi, a ten zblízka napálil břevno.

A vzápětí bylo horko na druhé straně, další nebezpečná protiakce domácích do otevřeného prostoru vyústila v šanci Lubomíra Tupty, také on ovšem mířil z výborné pozice mimo.

Zraněného Enea Bitriho pak vystřídal Abdullahi Tanko a Baník musel přejít na rozestavění 4-4-2.

Ve 41. minutě přišla zbytečná ztráta míče na vlastní polovině, rezultoval z ní Fukalův přesný centr a nechytatelná hlavička Lukáše Červa – 2:0.

Snížení přišlo hned po pauze. Ewerton poslal do šestnáctky míč Abdullahi Tankovi, tomu zkřížil skluzem dráhu Matěj Chaluš a byla z toho penalta. Ty má Daniel Tetour jisté – 2:1.

Domácí si však vzali dvougólový náskok zpět. Vhozený aut sklepnul na bočním kraji šestnáctky Jan Mikula před pokutové území Mohamedu Doumbiovi, ten si míč vzal, připravil a vypálil nechytatelně do šibenice – 3:1.

Velkou šanci snížit měl v 80. minutě Abdullahi Tanko, ocitl se sám před Vliegenem, ale pálil do něj. A o chvíli později přistrčil Filip Kubala Matěji Šínovi, ten vypálil, ale také on trefil libereckého brankáře.

Ještě jednou se v závěru dostal Matěj Šín ke střele, tentokrát mu přiťukl Abdullahi Tanko, ale tentokrát z nějakých čtrnácti metrů minul branku.

PAVEL HAPAL: "První půle byla z naší strany katastrofální. Neměli jsme pohyb, nevyhrávali jsme osobní souboje a velice naivně jsme bránili. To vyústilo ve vlastní gól. Hráli jsme pomalu, zdlouhavě jsme kombinovali. Takhle se liga hrát nedá, ať je tu deset nebo třeba patnáct nových hráčů. Ve druhé půli jsme se zlepšili, po gólu z penalty jsme se trochu nadechli, měli jsme několik zakončení, ale kromě té penalty jsme už žádnou nevyřešili."