pá 28.5.2021
Preview k zápasu

Preview: Baník – Karviná (sobota, 17:00)

Slezské derby s Karvinou udělá tečku za sezonou, která vinou pandemie byla v řadě směrů naprosto atypická. Baník už bez ohledu na výsledek skončí osmý, přesto chce poslední zápas sezony před vlastním publikem vyhrát. Na Městský stadion v Ostravě smí už 20 procent celkové kapacity diváků. Výkop je v 17:00.

SOUPEŘ

Karvinští prožili poměrně klidný ročník a do boje o záchranu, která je pro ně obvykle hlavním cílem sezony, se v podstatě ani nenamočili. Velkou zásluhu na tom mají dobré výsledky na venkovních hřištích, odkud Karvinští přivezli 20 bodů, a pak také góly Michala Papadopulose (8) a Kristi Qoseho (7). V kádru kouče Jozefa Webera, který se k týmu během jara vrátil místo odvolaného Juraje Jarábka, je ale řada dalších zajímavých fotbalistů včetně těch s vazbami na Baník. Vedle odchovance Michala Papadopulose ještě Martin Šindelář či Petr Bolek, asistent trenéra Jan Baránek - mimo to, že za Baník kdysi nastupoval - je zase otcem současného asistenta kouče Baníku Jana Baránka mladšího a bratrem trenéra brankářů Víta Baránka. Platí to i opačně; Gigli Ndefe v zimě na Bazaly přišel z Karviné, pochází odtud i gólman Jan Laštůvka.


BANÍK

Poslední utkání v Plzní Baníku vůbec nevyšlo: herně ani výsledkově. A debakl chce mužstvo odčinit v sobotu. Nebudou u toho Jan Laštůvka a Adam Jánoš, kteří pykají za karetní tresty, ani zranění Ondřej Kukučka, Jan Juroška či mladík Sebastian Boháč, který byl do kádru zařazen v závěru sezony. Baník z pěti domácích zápasů pod Ondřejem Smetanou získal 13 bodů a nastřílel 15 gólů, přidá v sobotu další tři body?


NÁZOR TRENÉRA

Jan Baránek: „Máme velký závazek k fanouškům a chceme ukázat, že nepovedený zápas v Plzni byl jen ojedinělý výpadek. V Karviné mají od nedávna staronového trenéra, praktikují jednoduchý, přímočarý fotbal. Mají hodně zkušených hráčů, ať třeba Papadopulos vpředu nebo Šindelář vzadu, ale je tam například šikovný Herc na podhrotu. Ale nemůžeme se dívat na soupeře a budeme jej chtít přehrát naším stylem. Změny v sestavě určitě budou, ať už vynucené, ale musíme vyvodit i důsledky z posledního zápasu v Plzni.“


DIVÁCI

Na stadion smí už dvacet procent celkové kapacity, tedy přibližně 3000 diváků z řad držitelů permanentek. Veškeré informace o vstupu na utkání naleznete zde. Živě utkání vysílá O2 TV sport.


34. kolo FORTUNA:LIGY

Baník (8. místo, 48 bodů) - Karviná (11. místo, 38 bodů)

Sobota 17:00, Městský stadion

Rozhodčí: Zelinka – Mikeska, Bureš


Absence: Jánoš (8 ŽK), Laštůvka (4 ŽK), Juroška, Kukučka (oba zranění) - Ostrák (zranění)

Nejlepší střelci: De Azevedo (10) - Papadopulos (8)


BANÍK VS KARVINÁ V SAMOSTATNÉ LIZE

Bilance vzájemných zápasů: 7 / 3-3-1 8:5

Nejlepší střelci vzájemných zápasů: Pokorný, Fleišman (2) – Wágner, Guba, Galuška, Budínský, Smrž (1)

Nejvyšší výhra: 3:0 (8. listopadu 2019)

Nejvyšší prohra: 0:2 (29. března 2019)


POSLEDNÍ VZÁJEMNÉ UTKÁNÍ (23. srpna 2020)

KARVINÁ – BANÍK 0:0

Rozhodčí: Hrubeš - Flimmel, Vitner - Machálek (video). ŽK: Smrž, Twardzik, Bolek – Kuzmanovič, Jirásek, Jánoš. Bez diváků.

Karviná: Bolek – Ndefe, Eduardo, Twardzik, Bartošák – Mangabeira – Smrž (67. Mikuš), Hanousek, Qose (71. Janečka), Ostrák (81. Jursa) – Papadopulos (81. Haša). Trenér: Jarábek.

Baník: Laštůvka – Juroška (85. Fillo), Pokorný, Stronati, Holzer – Reiter (68. Lalkovič), Jánoš (85. Kaloč), Jirásek, Potočný – Šašinka (85. Tijani), Zajíc (34. Kuzmanovič). Trenér: Kozel.

25
Jiří
Fleišman
39
Dominik
Janošek
77
Gigli
Ndefe
50
Ubong
Ekpai
24
Jan
Juroška
7
Šimon
Falta
14
Petr
Jaroň
12
Radovan
Murin
21
Jiří
Klíma
10
Matěj
Šín
16
Jan
Laštůvka
4
Martin
Chlumecký
6
Daniel
Tetour
99
Ladislav
Almási
30
Viktor
Budinský
19
David
Lischka
29
Ladislav
Takács
32
Lukáš
Budínský
22
Filip
Kaloč
11
Nemanja
Kuzmanović
5
Jiří
Boula
20
Jakub
Pokorný
9
David
Buchta
23
Jaroslav
Svozil