ne 17.12.2023

Jeden obrat nestačil: Baník - Slavia 2:3

Baník prohrál v posledním utkání roku 2023 Slavii 2:3. na úvodní gól Pražanů dokázal odpovědět a strhnout vedení dokonce na svou stranu, totéž se pak ale povedlo i hostům. Baník dohrával bez vyloučeného Abdullahiho Tanka.

Zápas začal velmi svižně a po půlminutě měl Baník první šanci. Abdullahi Tanko si na půlce hřiště narazil s Davidem Buchtou, ten mu poslal míč ideálně do běhu a Tanko pelášil po pravé straně do otevřeného prostoru. Vnikl do šestnáctky a zvolil něco mezi křížnou střelou a pasem na rozběhnutého Eldara Šehiče, kterému ale u vzdálenější tyče scházel metr k tomu, aby míč dostihl a dal do prázdné…

V dalších fázích zápasu začala sílit aktivita Slavie, která poprvé vyvrcholila ve 13. minutě, v níž Conrad Wallem technickou střelou trefil břevno.

Slavia dál pokračovala v tlaku, rezultovalo z toho několik hlavičkových pokusů, které buď skončily mimo, nebo na rukavicích Jiřího Letáčka. Ve 26. minutě už ale hosté svou převahu číselně vyjádřili. Václav Jurečka napřáhl zpoza šestnáctky a trefil nechytatelně – 0:1.

Baník však bleskurychle skóre otočil. Ve 28. si David Buchta na polovině Slavii zpracoval míč, který k němu hlavou posunul Patrick Kpozo, posunul si jej blíž k brance a z nějakých osmnácti metrů balon napálil šajtlí. Zacílil přesně k tyči, takže se Aleš Mandous v brance natahoval marně – 1:1.

O minutu později nezvládl gólman Slavie rozehrávku, míč ještě na polovině Slavie zastavil Eldar Šehič, posunul rozběhnutému Jiřímu Klímovi, ten se na hranici šestnáctky uvolnil, postrčil balon rozběhnutému Tomáši Rigovi, a ten vypálil takřka identickou střelu jako o minutu dříve David Buchta. Mandous byl u své levé tyče znovu bezmocný – 2:1!

Slavia dokázala ještě do poločasu vyrovnat, a to z poměrně nenápadné akce. Dlouhý autový vhoz totiž proskákal na malém vápně až k volnému Micku van Burenovi, a ten zblízka propálil Jiřího Letáčka.

Také druhý poločas začal šancí Baníku, David Buchta se v šestnáctce dostal ke střele, tu ale defenziva Slavie zablokovala. V 53. minutě však rána Eldara Šehiče prošla až k Mandousovi, a ten ji s vypětím všech sil a s pomocí tyče vytlačil na roh.

V 59. minutě šla Slavia do vedení a znovu po standardní situaci a zmatcích na malém vápně. Po rohovém kopu dotlačil míč do branky Baníku Jan Bořil.

V 67. minutě přišla další pohroma pro Baník. Abdullahi Tanko neudržel nervy na uzdě, oplatil Douděrovi jeho nešetrný zákrok a dostal za to červenou kartu.

Baník však mohl téměř vzápětí vyrovnat. Jiří Klíma hlavičkoval snad ze tří metrů, mířil pod břevno, Mandous míč zázračně vytáhl nad branku.

Pak už ale oslabený Baník navzdory maximální snaze branku Slavie neohrozil.

Pavel Hapal: "Odehráli jsme výborný zápas, my i Slavia, a nemáme ani bod. To mě mrzí. Góly jsme Slavii trochu darovali. Jednou po autu, podruhé po rohovém kopu. Zápas se lámal na začátku druhé půle, kdy Mandous vytáhl střelu Eldara Šehiće na tyč. Gólem mohla skončit i hlavička Jirky Klímy. Nicméně, byl to krásný zápas, jak jsem řekl, pro nás bohužel bez bodů. Ještě jsme k tomu, abychom tyto zápasy proti Spartě a Slavii zvládali i bodově, možná nedozráli, chce to ještě čas. K zákroku Tanka se ještě vyjadřovat nechci, protože jsem neskutečně naštvaný. On se omluvil, to beru, ale po tomto vyloučení už bylo pro nás těžké s tím utkáním něco udělat."

Jindřich Trpišovský: "Byl to zápas evropské úrovně. Po všech stránkách a od obou týmů. Hodně šancí na obou stranách, hodně hráčů zapojených do ofenzivy, taky na obou stranách. K tomu skvělá kulisa. Věřím, že kdo na fotbal přišel, nelitoval. My jsme ti šťastnější, protože jsme vyhráli, ale chválím i Baník, který hrál odvážně. Ostrava pod Pavlem Hapalem, kterého mám rád, tímto směrem míří, a to je to, co chtějí lidé vidět."