po 1.3.2021
Aktuální zprávy

Zdeněk Rygel slaví sedmdesátku!

Legenda slaví. Sedmdesáti let se dnes, tedy 1. března, dožívá Zdeněk Rygel. Jedna z největších osobností baníkovské historie. Neodmyslitelný člen zlaté generace Baníku ze sedmdesátých a začátku osmdesátých let. S Baníkem vybojoval tři mistrovské tituly. Vrcholem jeho sportovní kariéry byla zlatá medaile z olympiády v roce 1980.

Do Baníku přišel v šestnácti letech z Baníku Michálkovice. Časem se propracoval do ligového A-týmu. V záložní řadě, kde byl dosud zvyklý hrávat, se v tehdejším Baníku neprosadil, a tak trochu z nouze na něj zbylo místo na levém kraji obrany. Později se však ukázalo, že právě tento post byl pro Zdeňka Rygela osudový. V dresu Baníku odehrál 256 ligových zápasů, vstřelil v nich 7 gólů. Jako levý obránce si zahrál i v reprezentaci a stejný post mu patřil v olympijském týmu, s nímž v roce 1980 získal zlato na olympiádě v Moskvě.

„Býval to vynikající levý obránce. Na hřišti velmi sebevědomý. Kondičně skvěle připravený, a přitom skvělý technik,“ vzpomíná na jubilanta Verner Lička, další výrazná persona slavného období Baníku. „Vždycky jsem si ho navíc vážil jako člověka. Byl upřímný a říkal věci napřímo. Když se mu něco líbilo, vždycky to ocenil. Když tomu bylo naopak, stejně upřímně vám vynadal. Bez okolků, bez omáčky v podobě zbytečných slov,“ líčí Lička, jenž si pamatuje i pozdější období, během něhož Zdeněk Rygel v Baníku pracoval jako sportovní ředitel. „Nejen že věcem rozuměl, ale vždycky si zachoval svůj charakter. Jakmile se něco ocitlo mimo rámec jeho představ o etice, striktně to odmítl. Vždycky jsem si ho nejen za to moc vážil a vážím dodnes,“ dodává Lička.

Zdeněk Rygel byl i u slavného vítězství Baníku nad Bayernem Mnichov v tehdejším Poháru mistrů evropských zemí (předchůdce dnešní Ligy mistrů) v říjnu 1976. Fanoušci Baníku nikdy nezapomenou na jeho gól, kterým v sezoně 1978/79 zajistil Baníku postup přes Magdeburk do semifinále Poháru vítězů pohárů. Zápas, který sám otevřel gólem na 1:0, pár minut před koncem rozhodl postupovým gólem na 4:2. Stav 3:2 by tehdy totiž Baníku k postupu nestačil... "Dát v tak důležitém utkání dva góly, to s vámi zacloumá," vzpomíná Zdeněk Rygel v dokumentu, který s ním Baník Ostrava u příležitosti jeho jubilea natočil. "Byl to strašně pěkný pocit. To se musí zažít," dodává muž, jehož posledním zápasem v dresu Baníku byl start v pohárovém duelu s Valencií v roce 1982.

20
Jakub
Pokorný
1
Radovan
Murin
16
Jan
Laštůvka
25
Jiří
Fleišman
17
Muhammed
Sanneh
13
Ondřej
Kukučka
22
Filip
Kaloč
5
Adam
Jánoš
21
Daniel
Holzer
31
Ondřej
Šašinka
6
Daniel
Tetour
9
David
Buchta
15
Patrizio
Stronati
24
Jan
Juroška
14
Pepe
Mena
91
Dyjan Carlos
De Azevedo
8
Jakub
Drozd
18
Tomáš
Zajíc
11
Nemanja
Kuzmanovič
30
Viktor
Budinský
23
Jaroslav
Svozil
7
Martin
Fillo
77
Gigli
Ndefe