pá 8.1.2021
A-tým

Václav Brabec: Nemusíme prodávat za každou cenu

Bylo to téma, které rezonovalo médii i v debatách fanoušků. Odejde Patrizio Stronati z Baníku? Prodá klub za zajímavou přestupní částku svého stopera do zahraničí? Nestalo se. Baník se alespoň pro tuto chvíli rozhodl hráče neprodat a majitel klubu Václav Brabec vysvětluje proč.

Bylo těžké rozhodnout se, zda Patrizia Stronatiho do maďarského Puskáse prodat, či nikoliv?

Jednoduché rozhodnutí to samozřejmě nebylo. Maďarský klub nabízel odstupné, které by pro Baník rozhodně nebylo zanedbatelné, nicméně po zvážení a diskuzích s trenérem Kozlem, Michalem Bělákem a Aloisem Grussmannem jsem došel k závěru, že v této chvíli je pro Baník prospěšnější, když Patrizio zůstane, než peníze, které klub v rámci odstupného nabízel. Tak vysoká nabídka Puskáse zase nebyla.

Situaci jste probíral i s Patriziem Stronatim…

Samozřejmě. On vzhledem k tomu, jaké mu Puskás nabídl podmínky, cítil šanci sebe a svou rodinu zabezpečit. I tohle pro mě byla důležitá okolnost, protože Zio je hráč, který toho pro Baník odvedl hodně, je klubu velice oddaný, takže mi nebylo jedno, jak se na věc dívá on. Proto jsem rád, že mé rozhodnutí přijal a že po dobu, po kterou v Baníku zůstane, bude pro klub nadále odvádět sto procent, tak jak to dělal dosud. Věřím, že se svého vysněného zahraničního angažmá brzy dočká a třeba to bude v lepší soutěži, než je maďarská liga. Uvidíme.

Co vás tedy nakonec přimělo Patrizia neprodat? Zvláště v době, kdy Baník vzhledem k okolnostem současné doby přišel o řadu finančních zdrojů a miliony korun odstupného by se logicky hodily?

Baník ani v současné těžké době není klubem, který by musel kývnout na každou nabídku, která přijde. Baník je klubem, který má prostor na to, aby zvážil, zda je pro něj nabídka výhodná, či nikoliv. Patrizio Stronati je hráč, který vyrostl v jednoho z lídrů toho současného týmu. Když nám v létě odešel Milan Baroš, existovala ve veřejném prostoru obava, jak nahradíme jeho vůdcovské schopnosti. A dnes nám vedle osobností typu Honzy Laštůvky nebo třeba Jirky Fleišmana dorostl další lídr právě v Patriziovi, a to nemluvím o jeho nesporných hráčských kvalitách. A my stojíme pár dnů před velmi ostrým startem jarní části ligy a kdybychom teď Patrizia prodali, těžko bychom za něj tak rychle našli náhradu.

Zimní přestupní období však potrvá ještě několik týdnů…

Samozřejmě. Bavíme se o situaci tady a teď. Čekají nás v lednu kromě jarních ligových zápasů i dvě podzimní dohrávky. Pokud tento těžký leden zvládneme, posune nás to v tabulce hodně nahoru a budeme ve hře o poháry. Proto teď nechceme mužstvo oslabovat. Alespoň ne za cenu, kterou Puskás nabízel. Může se ale samozřejmě stát, že nám leden výsledkově nevyjde. Nepřeju si to, ale je to sport. Může se stát, že za pár týdnů naše naděje umístit se na pohárových pozicích nebudou tak zajímavé, a pak se na případnou nabídku na prodej Patrizia Stronatiho budeme dívat asi zase jinak. No a stejně tak se může stát, že se v nejbližších dnech ozve zájemce, který nabídne odstupné ve výši, která by vzhledem ke všem okolnostem, které jsem teď popsal, byla opravdu adekvátní, a situace se může zase změnit. Nikdy neříkej nikdy, to platí i ve fotbale.

5
Jiří
Boula
7
Karel
Pojezný
35
Jakub
Markovič
4
Robert
Mišković
12
Tomáš
Rigo
26
Filip
Blažek
77
Gigli
Ndefe
19
David
Lischka
9
David
Buchta
17
Michal
Frydrych
0
Paixao da Silva
Ewerton
29
Ladislav
Takács
10
Matěj
Šín
21
Jiří
Klíma
28
Filip
Kubala
20
Abdullahi
Tanko
30
Jiří
Letáček
15
Patrick
Kpozo
24
Jan
Juroška
11
Eldar
Šehić
13
Samuel
Grygar