FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Turnaj čtyř zemí: Baník zdolal Chelsea 3:1!

06.11.2019 | Redakce

Znovu skvělý! Jinak lze průběh Turnaje čtyř zemí, jehož pořadatelem byl v uplynulých dnech Baník Ostrava, těžko charakterizovat. Baníkovci kategorie U15 měli možnost poměřit své kvality s vrstevníky z Chelsea, Herthy Berlín a Legie Varšava. A nad vyslanci slavné Chelsea dokázali zvítězit 3:1!

"Už nyní máme nejen od zástupců Chelsea na konání turnaje zpětnou vazbu. Reakce jsou skvělé, a co je podstatné, nejen ze strany Chelsea zaznělo, že k nám do Ostravy chtějí přicestovat znovu," řekl Petr Mašlej, šéf Akademie Baníku Ostrava. "Obrovsky si toho ceníme. Když k nám do Ostravy v minulosti přicestovaly takové týmy, jako Liverpool nebo AC Milán, bylo to do určité míry zásluhou referencí, které tyto kluby získaly od dřívějších účastníků našich turnajů. Ale stály za tím i osobnosti Milana Baroše nebo Marka Jankulovského a vztah těchto klubů k nim.  Dnes už si účast těchto klubů dokážeme vydobýt vlastní kvalitou. Tím, že se účastníkům těchto turnajů v Ostravě jednoduše líbí," dodal Petr Mašlej.

Baník tak měl znovu skvělou šanci konfrontovat se s vrstevníky z předních evropských klubů. "A byla to konfrontace prospěšná. Jen těžko bychom u nás hledali soupeře, kteří disponují tak silově, rychlostně i technicky vybavenými hráči, kteří jsou navíc na hřišti perfektně organizování. A o tom, že jsou tyto kluby prestižním organizacemi, svědčí to, s jakými realizačního týmy k nám přijely. Vždyť s Chelsea FC do Ostravy přicestoval i televizní štáb. O to více nás těší skutečnost, že jsme v tak silné konkurenci obstáli se ctí," uvedl Milan Chalupa, jeden z trenérů Baníku Ostrava U15, k Turnaji čtyř zemí, jenž se konal u příležitosti uctění památky obětí holocaustu. Jeho účastníci ostatně den po jeho skončení odcestovali na více než užitečnou exkurzi do Osvětimi...

Baník na turnaji po vyrovnaném boji podlehl Hertě Berlín 2:3, Legii Varšava 0:2 a nakonec porazil Chelsea 3:1.

"Bylo samozřejmě velmi zajímavé srovnat si vzájemné kvality i herní pojetí," řekl Milan Chalupa. Naše pojetí hry bylo samozřejmě odlišné. Proti obrovsky kvalitně vybaveným hráčům jsme museli podat individuální i týmový výkon na hranici možností, podpořený kvalitní organizací hry a s maximální bojovností. Jakmile některý z těchto atributů nebyl naplněn, soupeři nás potrestali," uvedl trenér Baníku U15. "A individuální chyby a chyby v organizaci defenzivy byly příčinou toho, že výsledkově jsme obstáli pouze v zápase s Chelsea. Když to shrneme, to co stačí na tuzemskou kvalitu, je v mezinárodním srovnání málo," pokračoval trenér baníkovské patnáctky.

Po ukončení turnaje, jehož myšlenka se opírala o uctění památky obětí holocaustu, se všichni účastníci sešli na Zámečku v Petrovicích. Jednotlivé týmy si pro toto setkání připravily prezentace o tom, jak hluboce zasáhla problematika holocaustu jednotlivé země a dalšími společnými aktivitami uctily památku obětí holocaustu. Vyvrcholením je společná prohlídka koncentračního tábora v Osvětimi.

"Je důležité se k těmto tragédiím vracet, především s ohledem na naši budoucnost. A o to více nás těší, že hráči naší akademie se tohoto neformálního vzdělávání a společenského setkání mohou zúčastnit," uzavřel Milan Chalupa.

VÝSLEDKY TURNAJE ČTYŘ ZEMÍ

FC Baník Ostrava - Hertha Berlín 2:3 

FC Baník Ostrava - Legia Varšava 0:2

Hertha Berlín - Chelsea FC 0:1

Chelsea FC - Legia Varšava 1:0

Hertha Berlín - Legia Varšava 7:2

FC Baník Ostrava - Chelsea FC 3:1

Twitter
MW Dias
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
FORTUNA