po 16.10.2017
Aktuální zprávy

Trenérem mládeže 2017 je kouč baníkovských přípravek

Šéftrenér baníkovských přípravek Zdeněk Grygar byl v sobotu zvolen v celonárodním projektu “Díky, trenére” v Praze nejlepším trenérem mládeže v České republice napříč nejrůznějšími druhy sportu za rok 2017.

“Blahopřeji panu Grygarovi k obrovskému úspěchu. Bylo by fantastické, kdyby porazil ostatní fotbalové kolegy, ale on dokázal ještě více. Porazit všechny mládežnické trenéry úplně ze všech sportů v zemi. Pro celý Baník a zvláště mládežnickou základnu je to velké velké ocenění a povzbuzení,” uvedl majitel klubu Václav Brabec.

Zdeněk Grygar dělá mládežnického trenéra už deset let - v Baníku je čtvrtou sezonu. „Přišel jsem jako asistent k žákům, pak jsem u žáků dělal i hlavního trenéra,” vzpomíná na své začátky v Baníku. “Zlom nastal ve chvíli, kdy jsem dostal nabídku zaštítit jako hlavní trenér všechny přípravky. Dneska mám pod sebou pět kategorií, přičemž fyzicky trénuju jen jednu nebo dvě. Ale starám se o všechny děti, trenéry a komunikuji s rodiči. Prostě tak, aby to klapalo a aby se Baník jednou vrátil tam, kam patří,“ tvrdí Zdeněk Grygar.

„Práce s dětmi mě nesmírně baví, jsou tam vidět obrovské pokroky. Ze začátku kluci moc nevnímají, ukazují si v trávě sedmikrásky, koukají na letadla a za pár měsíců už se ptají, co budeme nacvičovat,“ řekl o své profesi Zdeněk Grygar.

Původně byl baníkovský trenér do projektu “Díky, trenére” nominován anonymně. “Dodnes vlastě nevím, kdo mě nominoval. Teď už je to jedno. Asi někdo, komu se má práce líbila,” přemýšlel úspěšný trenér. Po vyplnění dotazníku soutěže postoupil Zdeněk Grygar nejprve do nejlepší třicítky. Z třiceti kandidátů pak odborná komise vybrala TOP desítku trenérů z nejrůznějších sportů, a ty si pozvala do Prahy do velkého finále.

Do finále soutěže si Zdeněk Grygar vzal deset svých svěřenců a v úvodu finálového večera předvedl porotě modelovanou ukázku tréninku. Na jejím základě se dostal do nejlepší čtyřky. „Když jsme se dostal mezi nejlepší čtveřici, musel jsem si vybrat čtyři úplně cizí děti. Byly to děti od trenérů, kteří nepostoupili. A s nimi jsem musel absolvovat tři dovednostní soutěže. Bylo to hodně o komunikaci a spolupráci. Jsem rád, že se mi podařilo uspět,” usmál se Zdeněk Grygar.

A jak vidí nejlepší mládežnický trenér v zemi svou budoucnost? „To je hodně těžká otázka. Ta práce u přípravky je hodně specifická, nesmírně náročná psychicky. Nicméně u téhle práce zase vidíte velké pokroky dětí. Od těch prvních kontaktů s míčem, zavazování šňůrek a hele „letí letadlo“ a sedmikrásky a najednou vidíte po roce ten progres, po dvou po třech letech. A je to krásné. Samozřejmě člověku někdy chybí ten trénink opravdového fotbalu. Momentálně ale už delší dobu vnímám, že jsem doma u těchhle dětí,” vysvětlil šéftrenér baníkovských přípravek Zdeněk Grygar.

35
Jakub
Markovič
77
Gigli
Ndefe
4
Robert
Mišković
20
Abdullahi
Tanko
15
Patrick
Kpozo
21
Jiří
Klíma
24
Jan
Juroška
5
Jiří
Boula
29
Ladislav
Takács
30
Jiří
Letáček
0
Paixao da Silva
Ewerton
28
Filip
Kubala
9
David
Buchta
13
Samuel
Grygar
7
Karel
Pojezný
11
Eldar
Šehić
10
Matěj
Šín
19
David
Lischka
12
Tomáš
Rigo
17
Michal
Frydrych
26
Filip
Blažek