pá 30.10.2020
Rozhovory

Radek Slončík: Akademie pracuje i v nucené pauze

Koronavirová přestávka trvá, fotbal stojí. A zatímco profesionální A-tým může za současných opatření alespoň pravidelně trénovat, baníkovská mládež tuto možnost nemá. Jaké následky ve vývoji mladých hráčů může taková přestávka mít, o tom jsme mluvili s Radkem Slončíkem, šéfem Akademie FC Baník Ostrava.

Mládežnické týmy Baníku nemohou za současné situace kolektivně trénovat. Jaké následky to pro vývoj mladých hráčů může mít?

Je to velmi nepříjemná záležitost. Teď už dokážeme na všech věkových úrovních tu újmu odhadnout, máme zkušenost z jara, důležité je, abychom dokázali případný pokles výkonnosti co nejvíce eliminovat.

Zmínil jste zkušenost z jara, kdy řádila tzv. první vlna nemoci a tréninky musely být rovněž pozastaveny. Jaká ta zkušenost tedy byla?

Samozřejmě se lišila podle věkové úrovně hráčů. Ale globálně lze říct, že jsme po přestávce jasně viděli, jak hráčům ta nucená pauza z hlediska jejich výkonnosti ublížila. A projevilo se i to, kdo během přestávky důsledně dbal na individuální přípravu, a kdo méně. V řadě případů se stalo, že hráči, jejichž výkonnost byla, řekněme, blíže průměru, na tom byli po návratu na hřiště lépe než někteří hráči, kteří před pauzou nad ostatními vynikali. 

Tahle zkušenost teď může mladým hráčům pomoci, souhlasíte?

Souhlasím naprosto. Kluci na jaře na vlastní kůži pocítili, že pokud v těchto podmínkách poleví a nebudou důsledně dodržovat plány, které od trenérů mají, mohou na to doplatit. Věřím, že ti, kteří situaci na jaře podcenili, už se stejné chyby podruhé nedopustí. A taky věřím, že příklad těchto hráčů bude dostatečným varováním pro ostatní. Všichni hráči vědí, co mají v současných podmínkách dělat. Mají kondiční plány, mají plány na zdokonalování nebo alespoň udržení technické vyspělosti. Nic z toho samozřejmě nemůže nahradit pravidelný trénink s týmem na hřišti, ale i v současných podmínkách musíme dělat maximum.

Jsou trenéři Akademie FCB se svými hráči v pravidelném kontaktu?

Samozřejmě, to je za stávající situace nezbytné. Pravidelně se konají i online videotréninky. Fotbal má sice přestávku, ale to neznamená, že pracovní přestávku má baníkovská akademie. Na to by mohl doplatit celý baníkovský fotbal. 

6
Daniel
Tetour
25
Jiří
Fleišman
16
Jan
Laštůvka
31
Ondřej
Šašinka
7
Martin
Fillo
15
Patrizio
Stronati
2
Muhamed
Tijani
5
Adam
Jánoš
33
Roman
Potočný
18
Tomáš
Zajíc