út 7.9.2021
Aktuální zprávy

Publikace My jsme Baník je na světě

​Titul, který by neměl chybět v knihovně žádného baníkovce. Kniha My jsme Baník, mapující stoletou historii Baníku, je už několik dnů v nabídkách knihkupectví a u příležitosti středečního zahájení oslav výročí založení slezskoostravského klubu se dočká i slavnostního pokřtění.

Několik publikací o Baníku už spatřilo světlo světa, ale tak podrobná a mnohovrstevnatá kniha o "Slezské" doposud sepsána nebyla. Jak probíhaly klíčové zápasy? Kteří hráči zanechali nejvýraznější stopu? Co se dělo v zákulisí nebo v kotli? 

Autorem knihy je bývalý dlouholetý novinář a fanoušek Baníku Tomáš Šiřina s kolektivem spolupracovníků. „Sešlo se pár lidí, kteří nad knihou strávili pár týdnů a měsíců. Popsat těch sto let se seriózní statistickou částí by pro jednoho člověka bylo nemožné. Navíc ke knize patří úžasné fotky, které každý v jiné době pořídili třeba Květoslav Kubala, Zdeněk Bernadt a jejich následovníci,“ vysvětlil Tomáš Šiřina.

Ten sám pochází z rodiny, která je s Baníkem dlouhá desetiletí spjata. „Můj děda chodil na každý zápas. Jednou však po neproměněné penaltě milovaného týmu skonal. Přímo na Bazalech. A můj otec v Baníku pracoval. Psal o něm potom do Mladé fronty a podílel se na třech asi zásadních publikacích (Modrobílá historie, Slavné chvíle a Baníčku, my jsme s tebou),“ přiblížil Tomáš Šiřina.

„V knize se objevuje téměř pět set jedinečných fotografií od fanoušků, sportovních fotografů, najdete zde stovky stran textu, statistik a zajímavých historek nejen ze zápasů, ale především i ze „zákulisí“. Svůj prostor v knize dostali i ultras, jejichž činnost ještě nikdy nebyla takto zachycena,“ popsal Tomáš Šiřina. 

Spoluautory byli zejména Roman Popek a Roman Srkala, dva historici z řad fanoušků, kteří se dlouhodobě dějinám Baníku věnují. A také díky nim se publikace může pochlubit precizně zpracovanou a podrobnou statistikou zápasů i hráčů, která potěší srdce každého milovníka čísel a dat z historie FCB.

Kniha vyšla v nakladatelství Cpress, koupit ji lze rovněž ve Fanshopu FCB v OC Forum Nová Karolina. Cena publikace je 599 korun.

13
Samuel
Grygar
17
Michal
Frydrych
24
Jan
Juroška
7
Karel
Pojezný
0
Paixao da Silva
Ewerton
35
Jakub
Markovič
21
Jiří
Klíma
4
Robert
Mišković
30
Jiří
Letáček
77
Gigli
Ndefe
5
Jiří
Boula
12
Tomáš
Rigo
9
David
Buchta
28
Filip
Kubala
10
Matěj
Šín
20
Abdullahi
Tanko
26
Filip
Blažek
15
Patrick
Kpozo
11
Eldar
Šehić
19
David
Lischka
29
Ladislav
Takács