út 7.9.2021
Aktuální zprávy

Publikace My jsme Baník je na světě

​Titul, který by neměl chybět v knihovně žádného baníkovce. Kniha My jsme Baník, mapující stoletou historii Baníku, je už několik dnů v nabídkách knihkupectví a u příležitosti středečního zahájení oslav výročí založení slezskoostravského klubu se dočká i slavnostního pokřtění.

Několik publikací o Baníku už spatřilo světlo světa, ale tak podrobná a mnohovrstevnatá kniha o "Slezské" doposud sepsána nebyla. Jak probíhaly klíčové zápasy? Kteří hráči zanechali nejvýraznější stopu? Co se dělo v zákulisí nebo v kotli? 

Autorem knihy je bývalý dlouholetý novinář a fanoušek Baníku Tomáš Šiřina s kolektivem spolupracovníků. „Sešlo se pár lidí, kteří nad knihou strávili pár týdnů a měsíců. Popsat těch sto let se seriózní statistickou částí by pro jednoho člověka bylo nemožné. Navíc ke knize patří úžasné fotky, které každý v jiné době pořídili třeba Květoslav Kubala, Zdeněk Bernadt a jejich následovníci,“ vysvětlil Tomáš Šiřina.

Ten sám pochází z rodiny, která je s Baníkem dlouhá desetiletí spjata. „Můj děda chodil na každý zápas. Jednou však po neproměněné penaltě milovaného týmu skonal. Přímo na Bazalech. A můj otec v Baníku pracoval. Psal o něm potom do Mladé fronty a podílel se na třech asi zásadních publikacích (Modrobílá historie, Slavné chvíle a Baníčku, my jsme s tebou),“ přiblížil Tomáš Šiřina.

„V knize se objevuje téměř pět set jedinečných fotografií od fanoušků, sportovních fotografů, najdete zde stovky stran textu, statistik a zajímavých historek nejen ze zápasů, ale především i ze „zákulisí“. Svůj prostor v knize dostali i ultras, jejichž činnost ještě nikdy nebyla takto zachycena,“ popsal Tomáš Šiřina. 

Spoluautory byli zejména Roman Popek a Roman Srkala, dva historici z řad fanoušků, kteří se dlouhodobě dějinám Baníku věnují. A také díky nim se publikace může pochlubit precizně zpracovanou a podrobnou statistikou zápasů i hráčů, která potěší srdce každého milovníka čísel a dat z historie FCB.

Kniha vyšla v nakladatelství Cpress, koupit ji lze rovněž ve Fanshopu FCB v OC Forum Nová Karolina. Cena publikace je 599 korun.

19
David
Lischka
1
Martin
Hrubý
3
Muhammed
Sanneh
9
David
Buchta
17
Michal
Frydrych
7
Karel
Pojezný
24
Jan
Juroška
25
Jiří
Fleišman
26
Muhamed
Tijani
29
Ladislav
Takács
18
Robert
Mišković
99
Ladislav
Almási
21
Jiří
Klíma
11
Nemanja
Kuzmanović
16
Jan
Laštůvka
20
Carlos Eduardo Lopes Cruz
Cadu
10
Matěj
Šín
8
Srdjan
Plavšić
30
Jiří
Letáček
77
Gigli
Ndefe
33
Eldar
Šehić
14
Petr
Jaroň
6
Daniel
Tetour
13
Daniel
Smékal
23
Jaroslav
Svozil
5
Jiří
Boula
22
Filip
Kaloč