po 9.11.2020
A-tým

Příběh o premiéře, pomoci spoluhráčů a čistém kontu

Úděl náhradních gólmanů bývá většinou podobný. Většinou čekají na šanci, k níž jim obvykle pomůže neblahá okolnost v podobě zdravotních problémů či třeba disciplinárního testu týmové jedničky. Takzvaní třetí gólmani to mají ještě jinak. Obvykle chytají v B-týmu a věří, že jim dobré výkony někdy v budoucnu k nějakému posunu pomohou. V náhlou šanci obvykle nevěří, že by totiž onemocněli nebo se nešťastně zranili oba brankáři v hierarchii před ním najednou, to se asi očekávat nedá. A přece! Právě taková událost se stala předehrou povedeného příbramského příběhu Radovana Murina.

Všechno se to seběhlo v týdnu před blížícím se ligovým restartem. Zdravotní indispozice vyřadila Jana Laštůvku a Viktora Budinského ze hry opravdu téměř současně. A-tým Baníku byl náhle bez svých obvyklých gólmanů a zápas s Příbramí se rychle blížil. Co teď?

Žádné dlouhé přemýšlení, první myšlenky směřovaly okamžitě do B-týmu. V něm v této sezoně podává stabilně velmi dobré výkony jedenadvacetiletý Radovan Murin. Vlastně také člen A-týmu. Do gólmanského tria Baníku patří, tréninky s áčkem pravidelně absolvuje, takže ani v kabině by žádným nováčkem nebyl.

No jo, jenže na kontě nemá ještě jedinou ligovou minutu! "Ta situace byla ale tak hektická, najednou nebyli gólmani, onemocněli trenéři, že jsem na nějaké pochybnosti, jestli to Rado zvládne, neměl čas," vrací se k okamžikům před zápasem s Příbramí Ondřej Smetana, trenér baníkovské rezervy, který byl nominován na lavičku A-týmu poté, kdy bylo jasné, že Luboš Kozel ani Ivan Kopecký k dispozici nebudou.

Bylo však nutné vyřešit i post druhého brankáře. Volba padla na Michala Daňka, v současnosti trenéra gólmanů u baníkovské rezervy. Samozřejmě, myšlenka, že by utkání odchytal mnohem zkušenější Michal Daněk, útrobami Bazalů také prolétla. Čekali byste, že se dnes už bývalý prvoligový brankář bude o svou šanci ještě jednou si ligu zachytat na úkor mladého gólmana rvát? Vůbec ne, taková atmosféra v Baníku zkrátka nepanuje. 

"Naopak. Michal Daněk za mnou přišel a říká, co řešíme? Rado je třetí gólman, je tedy na řadě, ať jde! A dodal, že je to výborný mladý brankář, že je naprosto připravený chytat, a že se vůbec nebojí toho, že by to neměl zvládnout," líčí Ondřej Smetana. "Michalova slova mě v lecčems utvrdila, sám jsem na Radovi během týdne viděl, že je úplně v pohodě, žádná nervozita, takže jsem opravdu neměl žádné obavy. Konečné rozhodnutí udělal samozřejmě trenér Luboš Kozel," dodává Ondřej Smetana.

Luboš Kozel mladému brankáři zavolal, aby mu své rozhodnutí oznámil a dodal mu patřičnou dávku klidu. "Říkal mi, abych si to udělal jednoduché. A že to zvládnu," vyprávěl po zápase v Příbrami spokojený Radovan Murin. To už věděl, jak zápas dopadl. Nervózní prý před jeho začátkem opravdu nebyl. To spíš jeho okolí. "Rodina, kamarádi," usmíval se. Pomohli mu i spoluhráči v kabině. "Všichni říkali, že to zvládnu. Psal mi i Lašty," vyzdvihl roli svých parťáků v kabině. Na ně si také jako první vzpomněl, když stál po utkání před televizní kamerou a měl se zpovídat ze svého prvního ligového úspěchu. "Kluci mi ten zápas udělali hezký," řekl na konto skutečnosti, že jeho spoluhráči nedovolili Příbramským ani jednu přímou střelu na branku. Na brankáře Baníku tak zbylo několik centrů nebo dlouhých míčů za obranu, které zlikvidoval. A také pár nezbytných rozehrávek. Několikrát skutečně zaujal tím, jak na dlouhou vzdálenost dokázal nákopem přesně najít svého spoluhráče v poli. 

Dvakrát hrozilo, že bude muset čelit penaltě. Poprvé poté, kdy příbramský Jan Rezek nasimuloval pád v šestnáctce Baníku a rozhodčí Královec odpískal penaltu. "Myslím, že jsme všichni hned věděli, že tohle penalta být nemůže," neztratil Radovan Murin klid ani v kritické chvíli. Videorozhodčí jeho domněnku vzápětí potvrdil. 

V závěru první půle byl arbitr u videa v akci znovu. A tentokrát posuzoval přímo zákrok ostravského gólmana. Střetl se s příbramským Diarrou, jenž se před ním náhle ocitl sám. Radovan Murin mu chtěl co nejvíce zmenšit úhel, Diarra i díky tomu vystřelil vedle, načež došlo ke střetu obou hráčů. "Ani tady jsem se nebál, že by penalta být měla. Pan rozhodčí Královec to nechal překontrolovat a nařídil odkop od brány," líčil Radovan Murin po utkání.

Ve druhé půli jej ještě ohrozil domácí Vávra. Vystřelil zblízka na vzdálenější tyč, brankář Baníku stačil tím směrem skočit, míč však letěl vedle. Těsně, ale přece jen. A pak už měl Radovan Murin vše pod kontrolou. "Úkoly, které měl, rozhodně splnil," hodnotil jeho výkon Ondřej Smetana slovy, která stačí. Zápas v Příbrami už je ostatně minulostí a v Baníku se všichni vrací k další práci. 

Ještě jedna příjemnost však Radovana Murina, či spíše jeho spoluhráče v kabině, přece jen čeká. Taková první ligová premiéra okořeněná navíc prvním čistým kontem, to něco stojí. "Rád něco klukům do kabiny přinesu," uzavírá sobotní příbramský příběh Radovan Murin.  

Zápasy

6.
sobota
července
Widzew Lodž VS Baník
Přátelská utkání
13.
sobota
července
16:00
Baník VS Banská Bystrica
Přátelská utkání

Další články

0
Filip
Kubala
0
Jakub
Markovič
0
Jan
Juroška
0
Jiří
Letáček
0
Jiří
Klíma
0
Jiří
Boula
0
Matěj
Šín
0
Eldar
Šehić
0
Tomáš
Rigo
0
David
Lischka
0
Abdullahi
Tanko
0
Patrick
Kpozo
0
Daniel
Holzer
0
Paixao da Silva
Ewerton
0
Samuel
Grygar
0
David
Buchta
0
Karel
Pojezný
0
Michal
Frydrych