pá 30.7.2021
Preview k zápasu

Preview: Baník – Zlín (neděle, 16:00)

S trochou nadsázky by se dalo mluvit o derby. Baník v prvním utkání sezony v ostravském prostředí přivítá Zlín s početnou kolonii exbaníkovců v kádru. Zápas se hraje v neděli od 16:00.

SOUPEŘ

Také Zlín do soutěže vstoupil nejtěsnější porážkou, když doma po vcelku vyrovnaném boji 0:1 podlehl mistrovské Slavii. Ševci v létě znovu v přestupových aktivitách hojně sázeli na hráče s vazbou na Baník: mimo jiné angažovali Martina Filla, Roberta Hrubého a na hostování i Rudolfa Reitera. Díky transferům mezi Ostravou a Zlínem jsou aktuální vzájemné duely skutečně pikantní a v týmu soupeře momentálně nastupuje osm hráčů s baníkovskou minulostí (Fillo, Hrubý, Procházka, Poznar, Fantiš, Hlinka, Vraštil, Reiter). Zlín i v součtu s minulou sezonou dvanáctkrát v řadě nevyhrál a nevyhrál ani v posledních šesti utkáních venku. Letní pauza a nová sezona však dopad takových neúspěšných sérií negují, žádný psychický útlum v neděli určitě roli hrát nebude.


BANÍK

Navázat na utkání v Jablonci, ale zpřesnit koncovku. Baník potřebuje slušný výkon z pole na severu Čech podložit střelecky. Proti Zlínu se mu obvykle daří a z posledních devíti utkání pouze jedinkrát nebodoval, na ostravské půdě ale musí jít po tříbodovém zisku. Z šesti hráčů, kteří chyběli v Jablonci, se už někteří určitě vrátí do týmu. Až na Ondřeje Kukučku, který má před sebou dlouhou rekonvalescenci, ostatní hráči už s mužstvem chodí na hřiště.


NÁZOR TRENÉRA

Tomáš Galásek: „Máme co napravovat z utkání v Jablonci a chceme to odčinit. Hlavně musíme proměňovat šance, měli jsme jich několik, ale neproměnili jsme žádnou a za dojem se body nedávají. Zlín bude těžký soupeř, prohrál také jako my 0:1, také bude chtít zabodovat. Jsme připraveni na to, jakým stylem Zlín bude hrát, nacvičovali jsem na to určité herní situace a věřím, že to přeneseme i na hřiště. Je pozitivní, že můžou přijít fanoušci ve větším počtu a jsem přesvědčen, že nám pomůžou.“


DIVÁCI

Kapacita stadionu je po dalším částečném rozvolnění už 7500 diváků. U vstupu je však nutné prokázat svou bezinfekčnost viz informace k utkání. Přímý přenos lze sledovat na placeném kanálu O2 TV sport.


2. kolo FORTUNA:LIGY

Baník (13. místo, 0 bodů) - Zlín (14. místo, 0 bodů)

Neděle 16:00, Městský stadion

Rozhodčí: Julínek – Caletka, Dobrovolný, VAR: Klíma


Absence: Juroška, Kukučka, Budinský (všichni rekonvalescence) - Jawo (zranění), Fillo (nejistý start), Reiter (dohoda klubů)


BANÍK VS ZLÍN V SAMOSTATNÉ LIZE

Bilance vzájemných zápasů: 30 | 13-13-4 | 53:29

Nejlepší střelci vzájemných zápasů: Svěrkoš 4 – Poznar 4

Nejvyšší výhra: 5:2 (26. října 2008)

Nejvyšší prohra: 1:3 (26. dubna 2009)


POSLEDNÍ VZÁJEMNÉ UTKÁNÍ (15. KVĚTNA 2021)

Baník – Zlín 4:2 (2:0)

Branky: 33. a 82. Zajíc, 2. Tetour, 72. Buchta – 52. Martínez, 54. Hlinka. Rozhodčí: Dubravský – Vodrážka, Poživil – Orel (video). ŽK: Pokorný, Kaloč, Tetour, de Azevedo – Poznar, P. Buchta, Hlinka. Diváci: 1044 (omezený počet).

Baník: Laštůvka – Ndefe, Pokorný, Stronati, Fleišman – Sor (65. De Azevedo), Kaloč, Kuzmanovič (88. Šmiga), Tetour (88. Holzer), D. Buchta (83. Fillo) – Zajíc (88. Šašinka). Trenér: Smetana.

Zlín: Rakovan (66. Dostál) – Cedidla, P. Buchta, Procházka, Matejov – Fantiš, Hlinka, Martínez (77. Toutou), Janošek (88. Tkáč), Dramé (46. Jawo) – Poznar. Trenér: Jelínek.

4
Yira
Sor
17
Muhammed
Sanneh
32
Lukáš
Budínský
12
Radovan
Murin
20
Jakub
Pokorný
30
Viktor
Budinský
33
Ondřej
Kukučka
91
Dyjan Carlos
De Azevedo
9
David
Buchta
21
Jiří
Klíma
7
Ondřej
Chvěja
25
Jiří
Fleišman
22
Filip
Kaloč
11
Nemanja
Kuzmanović
66
Denis
Granečný
24
Jan
Juroška
16
Jan
Laštůvka
77
Gigli
Ndefe
5
Adam
Jánoš
8
Jaroslav
Harušťák
19
David
Lischka
6
Daniel
Tetour
23
Jaroslav
Svozil
13
Roman
Potočný
99
Ladislav
Almási