po 31.1.2022
A-tým

O. Smetana: Test ukázal všechny nedostatky

Náročnou generálku má za sebou tým trenéra Ondřeje Smetany. Baník na Slavii prohrál 2:4 a kouč Baníku měl po zápase v Edenu o čem hovořit.

Vaše hodnocení zápasu se bude asi hodně lišit, pokud budete mluvit nejdřív o prvním, a pak o druhém poločase…

Nebudu to rozdělovat na dva poločasy. Celkově jsme si na Slavii přijeli pro náročný test. Jsme rádi, že nám to otevřelo oči a ukázalo všechny chyby a nedostatky. Těch prvních deset minut jsme nezačali nejhůř, ale pak místo abychom řešili situace jednodušeji a dostali míče za obranu Slavie, hrajeme profesorsky, pomalu a darujeme soupeři první gól. Ten samozřejmě změnil vývoj utkání, ale Slavia pak byla všude dřív, byla mnohem rychlejší, odražené míče měla snad skoro všechny.

Druhá půle už ale byla o něčem jiném…

Jsem samozřejmě rád, že ve druhém poločase jsme k tomu přistoupili jinak a skóre jsme snížili. Ale zápas nám týden před jarním startem ukázal spoustu věcí, které musíme zlepšit, ukázat si je a pracovat na nich.

Proč se tedy první poločas vyvíjel, jak se vyvíjel?

Byli jsme ustrašení, bojácní, pomalí. V soubojích málo odolní, pomalí s míčem, neodvážní. Když jsme se dostali do finální třetiny hřiště, tak to tam řešíme nějakou patičkou. Nevezmeme si míč nahoru, jdeme s ním zase zpátky. To jsou věci, které v zápase proti Slavii prostě nefungují. Slavia jakmile se vrátí zpátky pod míč a je znovu kompaktní, tak je to těžké. Ale nebylo to jen o tom, ten výkon komplexně nebyl dobrý. Ve druhém poločase už nám pomohla křídla i Nemanja Kuzmanovič, i co se týče organizace napadání a bránění. Pomohl nám také Ubong Ekpai. Je náběhový, silnější s míčem, odolnější v soubojích. I Arťom Koncevoj na druhé straně. A už to bylo lepší.

Bylo zjevné, že první inkasovaný gól mužstvo hodně rozhodil…

Asi ano, ale neměl by. Na to se nechceme vymlouvat. Je tam dost zkušených hráčů a tým by se měl umět v takové situaci chovat. Takový gól po vlastní chybě, to se občas stane. Nebo zkrátka jakýkoliv inkasovaný gól. Tým na to musí umět reagovat. O to jsme taky o poločase mluvili. Z toho se kluci musí umět rychleji vzchopit. A to se tam vůbec nestalo. Naopak, úplně jsme vyklidili pole a zlomilo nás to. To je škoda.

Co vám výkon v generálce řekl směrem k sestavě pro duel v Mladé Boleslavi?

Sestavu budeme řešit, máme na to ještě celý tento týden. I proto jsme ten zápas na Slavii hráli. Aby nám pro rozhodování o finální sestavě něco ukázal.

Svůj první zápas za Baník hrál Ubong Ekpai. Už jste ho částečně zmínil…

Patřil ve druhém poločase k tomu lepšímu z celého týmu. Dal gól, byl aktivní, měl dobré náběhy. A hlavně měl o, co nám v prvním poločase chybělo. Klid s míčem, odolnost v soubojích. Já vím, že to jsou takové základní prvky, ale bez nich není možné na Slavii uspět. On nám to tam přinesl. On a trochu i Arťom Koncevoj.

Trochu nečekaně chyběl David Lischka. Bude připraven do utkání v Mladé Boleslavi?