po 31.1.2022
A-tým

O. Smetana: Test ukázal všechny nedostatky

Náročnou generálku má za sebou tým trenéra Ondřeje Smetany. Baník na Slavii prohrál 2:4 a kouč Baníku měl po zápase v Edenu o čem hovořit.

Vaše hodnocení zápasu se bude asi hodně lišit, pokud budete mluvit nejdřív o prvním, a pak o druhém poločase…

Nebudu to rozdělovat na dva poločasy. Celkově jsme si na Slavii přijeli pro náročný test. Jsme rádi, že nám to otevřelo oči a ukázalo všechny chyby a nedostatky. Těch prvních deset minut jsme nezačali nejhůř, ale pak místo abychom řešili situace jednodušeji a dostali míče za obranu Slavie, hrajeme profesorsky, pomalu a darujeme soupeři první gól. Ten samozřejmě změnil vývoj utkání, ale Slavia pak byla všude dřív, byla mnohem rychlejší, odražené míče měla snad skoro všechny.

Druhá půle už ale byla o něčem jiném…

Jsem samozřejmě rád, že ve druhém poločase jsme k tomu přistoupili jinak a skóre jsme snížili. Ale zápas nám týden před jarním startem ukázal spoustu věcí, které musíme zlepšit, ukázat si je a pracovat na nich.

Proč se tedy první poločas vyvíjel, jak se vyvíjel?

Byli jsme ustrašení, bojácní, pomalí. V soubojích málo odolní, pomalí s míčem, neodvážní. Když jsme se dostali do finální třetiny hřiště, tak to tam řešíme nějakou patičkou. Nevezmeme si míč nahoru, jdeme s ním zase zpátky. To jsou věci, které v zápase proti Slavii prostě nefungují. Slavia jakmile se vrátí zpátky pod míč a je znovu kompaktní, tak je to těžké. Ale nebylo to jen o tom, ten výkon komplexně nebyl dobrý. Ve druhém poločase už nám pomohla křídla i Nemanja Kuzmanovič, i co se týče organizace napadání a bránění. Pomohl nám také Ubong Ekpai. Je náběhový, silnější s míčem, odolnější v soubojích. I Arťom Koncevoj na druhé straně. A už to bylo lepší.

Bylo zjevné, že první inkasovaný gól mužstvo hodně rozhodil…

Asi ano, ale neměl by. Na to se nechceme vymlouvat. Je tam dost zkušených hráčů a tým by se měl umět v takové situaci chovat. Takový gól po vlastní chybě, to se občas stane. Nebo zkrátka jakýkoliv inkasovaný gól. Tým na to musí umět reagovat. O to jsme taky o poločase mluvili. Z toho se kluci musí umět rychleji vzchopit. A to se tam vůbec nestalo. Naopak, úplně jsme vyklidili pole a zlomilo nás to. To je škoda.

Co vám výkon v generálce řekl směrem k sestavě pro duel v Mladé Boleslavi?

Sestavu budeme řešit, máme na to ještě celý tento týden. I proto jsme ten zápas na Slavii hráli. Aby nám pro rozhodování o finální sestavě něco ukázal.

Svůj první zápas za Baník hrál Ubong Ekpai. Už jste ho částečně zmínil…

Patřil ve druhém poločase k tomu lepšímu z celého týmu. Dal gól, byl aktivní, měl dobré náběhy. A hlavně měl o, co nám v prvním poločase chybělo. Klid s míčem, odolnost v soubojích. Já vím, že to jsou takové základní prvky, ale bez nich není možné na Slavii uspět. On nám to tam přinesl. On a trochu i Arťom Koncevoj.

Trochu nečekaně chyběl David Lischka. Bude připraven do utkání v Mladé Boleslavi?

Myslím si, že bude.  

11
Eldar
Šehić
12
Tomáš
Rigo
35
Jakub
Markovič
95
Daniel
Holzer
17
Michal
Frydrych
28
Filip
Kubala
32
Paixao da Silva
Ewerton
15
Patrick
Kpozo
24
Jan
Juroška
21
Jiří
Klíma
19
David
Lischka
7
Karel
Pojezný
9
David
Buchta
13
Samuel
Grygar
5
Jiří
Boula
20
Abdullahi
Tanko
10
Matěj
Šín