po 6.1.2020
A-tým

Luboš Kozel: Chci hrát technický kombinační fotbal

V roce 2015 byl u toho, když se Baník loučil s Bazaly. Luboš Kozel byl tehdy trenérem pražské Dukly, a ta byla posledním soupeřem, s nímž se Baník na Bazalech utkal. Dnes se Baník na Bazaly vrátil, našel zde své tréninkové zázemí, a Luboš Kozel je znovu u toho. Už v roli trenéra Baníku vedl první trénink zimní přípravy.

Co říkáte tomu, že můžete přípravu mužstva zahájit na Bazalech? 

Já to asi úplně neocením, protože jsem nezažil ty podmínky, v nichž Baník pracoval doteď. Ale jak jsem měl možnost mluvit s lidmi kolem týmu, tak je to obrovské plus. Oni se na to, že budou mít konečně vlastní zázemí a ještě k tomu tady v tom prostředí, strašně moc těší. Tohle jsou podmínky, které jsou v republice srovnatelné možná jen se Spartou. A možná ještě lepší.

S jakými plány se pouštíte do práce, jejímž cílem by měl být úspěšný Baník?

Já bych chtěl v první řadě říct, že to neberu tak, že by Baník doteď nebyl úspěšný. Někdy to tak totiž vyznívá.  Dokonce jsem se podíval na statistiky a zjistil jsem, že z posledních třinácti utkání prohrál Baník jen v Plzni a na Slavii. A to určitě není špatné. Nechci ještě hodnotit tým, protože ho ještě podrobně neznám. To by nebylo korektní. Já si myslím, že trenér Páník tady odvedl výbornou práci. A že tým posunul na úroveň, která už předurčuje, že Baník bude hrát o evropské poháry. Jestli se to povede, nebo nepovede, to se uvidí. To je fotbal. Takový hlavní stimul, který od vedení cítím, je ten, že tady byl respekt k výsledkům, jichž se dosáhlo, ale styl, který se hrál, nebyl třeba úplně atraktivní pro diváky. A na tohle se v Baníku také ohlíží. Mým cílem proto bude naučit hrát mužstvo kombinačněji a třeba techničtější fotbal, než tomu bylo doteď. Samozřejmě, diváci se na to vždycky dívají optikou výsledku. A to neznamená, že když změníme herní styl, bude to hned i výsledkově lepší. To slíbit tak úplně nemůžu. Já můžu slíbit to, že se budu snažit mužstvo naučit hrát fotbal, jaký mám já rád, který si myslím, že může být úspěšný, který hráče rozvíjí, který posouvá individuality na vyšší úroveň. Další věcí je fakt, že jsou tady mladí hráči, kteří mají dostat šanci. Tím, že jsem teď působil u mládeže, si myslím, že přehled o ní mám. Nebudu se bát těm klukům tu šanci dát, pokud si o ni samozřejmě řeknou. Zadarmo nedostane nikdo nic. Ale šanci dostat musí.

Co soudíte o věkové skladbě současného týmu Baníku?

Baník je vnímán jako tým, který je velice zkušený. Je tady dost starších hráčů. Já si myslím, že věk není nikdy problém, pokud hráči dávají týmu to, co by měli. Samozřejmě, že pokud je takových starších hráčů hodně, těžko můžete od toho týmu nějaký další růst. Takže k určité obměně může postupně docházet. Teď v zimě skončila smlouva akorát Pazderovi. Další smlouvy končí až v létě, takže teď ty změny nebudou až tak rozsáhlé. Jaro je takovým časem pro mě, abych hráče poznal a rozhodl si, s kým bych chtěl pokračovat dál, nebo ne. Takže je možné, že k nějakým větším změnám dojde v létě. Teď v zimě je ideální šance podívat se na některé mladší hráče, jak daleko nebo jak už blízko mají k tomu, aby se mohli stát součástí týmu. Jestliže jsou to kluci, kteří jsou v celorepublikovém kontextu ve své kategorii mezi nejlepšími, tak proč by už třeba Drozd nemohl být u nás v áčku, když například Karabec ve Spartě už je. Na tohle tady teď prostor je a vůle k tomu určitě bude.

Jak se těšíte na setkání s Milanem Barošem?

Mám pocit, jakoby Milan Baroš měl být nějakou žábou na prameni. Já doufám, že tomu tak není. Znám Milana ještě z doby, kdy jsem hrál, všechno je to o komunikaci. My si musíme v první řadě sednout spolu, abych zjistil, jak uvažuje on. Samozřejmě jsem ho dlouho neviděl hrát. Nevím, v jakém je stavu. Myslím si, že za to, co odvedl pro český fotbal nebo i pro Baník, si zaslouží důstojnou tečku za svou kariérou. Ale on musí sám říct, co chce. Jestli to chce udělat teď, nebo jestli chce dokázat, že byl teď na vedlejší koleji neoprávněně. Startovní čáru má stejnou, jako všichni ostatní hráči. Z mého pohledu v případě, že bude připravený a zdravotně v pořádku, má mužstvu pořád co dát.

Jaký je váš názor na kádr Baníku? Přesněji, na kterém postu by podle vás potřeboval nutně posílit?

Baník je konsolidované mužstvo a bota nás teď netlačí nikde. Skoro na každý post jsou tady dva hráči. Takže momentálně, když jsem ale ještě neviděl hráče v tréninku, si myslím, že v sestavě není post, který by vyloženě potřeboval posílit.

Před lety v Dukle jste často prosazoval rozestavění 4-3-3. Dá se od vás něco podobného očekávat i v Baníku?

Já si v první řadě myslím, že žádné rozestavění nedělá výsledek. Nebo úspěch. Můžete hrát v jakémkoliv rozestavění a můžete hrát stejným způsobem hry. I velké týmy mění rozestavění a neznamená to zároveň změnu způsobu hry. Já chci hrát fotbal, ve kterém je důraz na konstruktivní rozehrávku, kde je důraz na kombinační fotbal, technický po zemi. S určitou variabilitou postů. Je fakt, že jsem většinou preferoval čtyřobráncový systém, ale viděl jsem, že Baník hrál na podzim několikrát na tři stopery. Někdy to prostě ze složení týmu vyplyne tak, že mu takové rozestavění vyhovuje víc. Ale nic to přitom nemění na způsobu hry. 

Určitě jste s vedením klubu probíral jména hráčů, kteří by mohli kádr posílit...

O některých jménech jsme se bavili, ale asi bych nechtěl být konkrétní. Hotové ještě není nic. S výjimkou Lukáše Pazdery začínáme se stejným kádrem, jaký tady byl na podzim. Vrací se navíc Ondra Šašinka, který byl na hostování na Slovácku a dával tam góly. Uvidíme, jak bude vypadat, ale já myslím, že dnes už je to hráč, který má Baníku taky co dát. Uvidíme, jak se v jeho případě příprava vyvine. Do přípravy s námi jdou i mladí hráči jako Tamajka, Drozd nebo Buchta, kterého si ještě pamatuju z nároďáku a teď se jevil velmi dobře v juniorce Baníku. Dal deset gólů, měl plno asistencí, takže to je hráč, který si taky zaslouží dostat šanci. Jde s námi dnes i Timofej Barkov. Máme v plánu mladým hráčům to víc otevřít. Neříkám, že tam budou nastálo, jsou ve věku, kdy mají ještě i školní povinnosti, takže se budeme nastavovat tak, aby si k tréninkovému procesu v áčku čichlo více těchto kluků. 

Za asistenta jste si vybral Ivana Kopeckého. Proč právě jeho?

Chtěl jsem asistenta, který už má zkušenost. I s prací hlavního trenéra a Ivan Kopecký už v lize jako hlavní trenér působil.  Je to velice pracovitý trenér, má navíc zkušenost se zdejším regionem, působil v Opavě a předtím ve Vítkovicích. Dokonce má i start za Baník. Myslím, že má předpoklady, aby pomohl.

Dalším členem realizačního týmu je Radek Slončík. Na vaše přání?

Když jsem začal o Baníku přemýšlet, jedním z mých přání bylo dát se znovu dohromady s Radkem. Známe se z hráčské kariéry, znají se naše rodiny, působili jsme spolu v Maďarsku, rok jsme tam bydleli v jednom baráku. To je člověk, o kterém vím, že fotbal vnímá a cítí podobně jako já. A dnes je navíc šéftrenérem baníkovské mládeže, takže to pro mě byla jasná volba.

0
Paixao da Silva
Ewerton
5
Jiří
Boula
12
Tomáš
Rigo
29
Ladislav
Takács
17
Michal
Frydrych
19
David
Lischka
13
Samuel
Grygar
11
Eldar
Šehić
10
Matěj
Šín
7
Karel
Pojezný
9
David
Buchta
21
Jiří
Klíma
20
Abdullahi
Tanko
28
Filip
Kubala
30
Jiří
Letáček
77
Gigli
Ndefe
24
Jan
Juroška
4
Robert
Mišković
15
Patrick
Kpozo
35
Jakub
Markovič
26
Filip
Blažek