po 16.8.2021
A-tým

Ladislav Almási cítil, že má rychlostně navrch

Fanoušci Baníku se těšili, že jej uvidí vstřelit v utkání s Pardubicemi gól. Nestalo se. Přesto když v 74. minutě odcházel ze hřiště, aby na něj pustil Jiřího Klímu, stadion mu bouřlivě za předvedený výkon tleskal. Ladislav Almási byl jednou z nejvýraznějších postav zápasu.

Od prvních minut sváděl Ladislav Almási těžké souboje s pardubickou defenzivou, v první půli velmi pevnou. A většinou úspěšně. Ve 21. minutě žasnul celý stadion nad způsobem, jakým přetlačil a pak předběhl pardubického stopera Čiháka, aby se dostal do gólové šance. Už v ní byl, když sudí zničehonic odpískal ostravskému útočníkovi faul, velmi těžko rozeznatelný…

„Měl jsem už v prvním poločase pár úniků a viděl jsem, že bych mohl jejich stopery rychlostně převýšit,“ tlumočil Laco Almási po utkání své poznatky z první půle, které naplno uplatnil po přestávce. Zejména v 54. minutě.

Připomeňme si tu situaci ještě jednou: Míč mají hosté, snaží se s ním před šestnáctkou Baníku něco kloudného vymyslet. K balonu se však dostává Jaroslav Svozil a s rozmyslem jej posouvá Nemanjovi Kuzmanovičovi. Ten stojí nějakých sedm osm metrů před vlastní šestnáctkou a jedním dotekem balon posouvá směrem k půlící čáře. Tam operuje Ladislav Almási. Startuje za míčem, spolu s ním i stoper Toml. Útočník Baníku je u míče o chloupek dřív, pardubický stoper situaci na půlící čáře řeší skluzem. Zasahuje míč, vítězí však důraz hráče Baníku, který balon dokáže zablokovat a zároveň jej posunout částečně dopředu, zároveň ale do strany, kde jej před autovou lajnou musí dohnat. To Tomlovi umožní Almásiho dostihnout. Pardubický stoper volí ještě jeden skluz, jenže Almási si míč předkopne, a skluzujícímu Tomlovi se elegantně vyhne. Tím jej dostane zcela ze hry a po pravé straně upaluje do šestnáctky. Tam mu ke druhé tyči nabíhá Nemanja Kuzmanovič, Ladislavu Almásimu ale cloní bránicí hráč soupeře, a tak si útočník Baníku vyhodnotí, že lepší bude poslat míč zpět proti noze z druhé vlny se řítícímu Danielu Tetourovi. Udělá to a „Tety“ celou úchvatnou akci zakončí přesnou střelou, která pošle Baník do vedení 1:0.

„Věděl jsem, že to musím seknout dopředu a že toho stopera přesprintuju,“ líčil po utkání. „Pak jsem zvedl hlavu, viděl jsem, že Tetour je sám, dal jsem mu to, a on to pěkně zakončil,“ vyprávěl Ladislav Almási.

První gól přinesl Baníku uklidnění a zvýšil jeho sebevědomí. A i když se soupeři podařilo srovnat, Baník si vzal vedení okamžitě zpět. „Ten gól nám pomohl. Oni to pak otevřeli a pak už jsme těch šancí měli víc,“ poznamenal mladý forvard, který se záhy blýsknul skvělou kolmicí, jež vyslala do tutovky Yiru Sora.

Spolupráci s Nemanjou Kuzmanovičem, s nímž nyní dostává v ofenzivě Baníku hodně prostoru, si Ladislav Almási pochvaloval: „Oba cítíme jeden druhého, kdo kam nabíhá. Snažím se mu udělat větší prostor, aby měl místo k náběhu, ale i já umím nabíhat. Zatím nám to klape, nechci to zakřiknout. Věřím, že to bude v nejbližších zápasech klapat ještě víc,“ řekl Ladislav Almási po utkání s Pardubicemi.

Je si vědom toho, že v ofenzivě Baníku je nyní přetlak. A konkurence veliká. Ostatně to v neděli dokázal i Jiří Klíma, který nastoupil na hřiště, dal gól a měl další dvě šance. „Když není konkurence, člověk se uspokojí, hráč netrénuje podvědomě tak naplno, jak by měl. Ostatní útočníci jsou taky kvalitní, já udělám vždy vše pro to, abych byl v sestavě. A pak už je to na trenérovi,“ pravil Ladislav Almási.

Ondřej Smetana si je jeho kvalit vědom. Ostatně o nich mluvil od prvních chvil, kdy slovenský útočník do Baníku přišel a zapojil se do přípravy. Co tedy na jeho výkon z utkání s Pardubicemi Ondřej Smetana řekl? „Proto je tady, proto má místo v sestavě, proto má důvěru. Umí podržet balon, jít do tahu, přihrát. Góly? On je bude dávat,“ ujistil Ondřej Smetana. „Když ho vidíme na tréninku, on je dávat umí,“ uzavřel trenér Baníku.