po 17.6.2024
Aktuální zprávy

Cesta za návratem na Bazaly je otevřená!

Fantastická zpráva pro fanoušky Baníku! Výstavba nového stadionu na Bazalech je dle výsledků studie proveditelnosti možná. Město na základě této informace na pondělní tiskové konferenci ústy primátora Jana Dohnala oznámilo záměr nový stadion na Bazalech postavit. Bude mít kapacitu 15 až 18 tisíc diváků a finančně se na jeho výstavbě bude podílet také Baník!

„Vydáváme se na cestu návratu Baníku na Bazaly,“ prohlásil na začátku tiskové konference Jan Dohnal, primátor Ostravy, který za město spolu s náměstkyní Hanou Tichánkovou a členem rady města Ostravy Michalem Mariánkem a za přítomnosti majitele Baníku Václava Brabce prezentoval výsledek zadané studie proveditelnosti. Ta měla dát jasnou odpověď na otázku, zda je realizace výstavby nového stadionu na Bazalech možná. „Studie nepřišla na nic, co by bránilo záměru fotbalový stadion na Bazalech postavit,“ sdělil ostravský primátor veřejnosti.

Město v současné době zvažuje výstavbu stadionu o kapacitě 15 - 18 tisíc diváků. „Patnáct tisíc je minimum nutné k tomu, aby na Bazalech mohl pravidelně hrát český národní tým. Pokud jde o maximum, více než osmnácti až dvacetitisícový stadion se na dané území nejspíše nevejde,“ upřesnil primátor města.

Pro Baník znamená perspektiva návratu na Bazaly vedle vyřešení řady provozních komplikací spojených s působením ve Vítkovicích také naplnění snu drtivé většiny jeho fanoušků. „Cesta Baníku, a tím i moje cesta, se dnes upíná k novým Bazalům,“ uvedl Václav Brabec, předseda představenstva FC Baník Ostrava. „Chci poděkovat městu za to, že studii proveditelnosti zadala a jsem rád, že studie ukázala, že stavba stadionu na Bazalech možná je,“ řekl Václav Brabec a potvrdil, že Baník se bude na realizaci stavby nového stadionu finančně podílet. „Myslím, že za mého působení v Baníku už jsem dokázal, že chci investovat především do fotbalové infrastruktury,“ poznamenal majitel Baníku. „Postavil jsem v Ostravě šest plus jedno fotbalových hřišť, investoval jsem zhruba 120 milionů korun do výstavby areálu na Vistě, postavili jsme hřiště v Porubě na Šoupalce, stavíme dvě nová hřiště v Radvanicích. A od začátku se v souvislosti s výstavbou nového stadionu na Bazalech bavíme o tom, že na ní bude Baník finančně participovat. A bude tomu tak,“ řekl Václav Brabec s tím, že o výši participace Baníku na celkových nákladech odhadovaných na 1,5 miliardy korun, se rozhodne až po výsledku architektonické soutěže.

Architektonická soutěž, která v konečném důsledku určí definitivní podobu stadionu, by měla být vypsána ještě letos, její výsledky by měly být známy příští rok (foto u článku je pouze ilustrativní). Zahájení stavby stadionu, jenž bude plně odpovídat regulím UEFA, je nyní předběžně plánována na rok 2027. Tréninkové plochy na místě někdejšího hřiště číslo dvě zůstanou v případě výstavby nového stadionu zachovány.

32
Paixao da Silva
Ewerton
17
Michal
Frydrych
10
Matěj
Šín
21
Jiří
Klíma
11
Eldar
Šehić
19
David
Lischka
9
David
Buchta
35
Jakub
Markovič
13
Samuel
Grygar
28
Filip
Kubala
15
Patrick
Kpozo
95
Daniel
Holzer
12
Tomáš
Rigo
5
Jiří
Boula
7
Karel
Pojezný
24
Jan
Juroška
20
Abdullahi
Tanko