FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Bohumil Páník: Zápasy v Turecku hodně napověděly

04.02.2019 | Redakce

Po dvou týdnech v strávených v Turecku se trenér Bohumil Páník v pondělí ujal vlády nad týmem Baníku znovu v tuzemských podmínkách. Zimní přípravné období de facto skončilo a tým už najíždí na obvyklý předzápasový režim. Jak by ne? Vždyť baníkovce už v pátek čeká první jarní duel na hřišti pražské Dukly.

Cítíte už předstartovní horečku?

Ještě je to v klidu, ale očekávám, že v týmu už ta horečka částečně je a že ten energetický pocit brzy přeskočí i na mě.

Jak jste spokojen s průběhem zimní přípravy?

Zvládli jsme velké objemy. Máme za sebou hodně tréninků a byly zaměřené tak, jak jsme chtěli. To, že jsme na herním soustředění v Turecku někdy nemohli na travnaté hřiště, protože vody tam bylo opravdu moc, to naše plány nenarušilo. Trenér si v takové situaci musí umět poradit. Pro mě je důležité, že jsme tam odehráli všechny čtyři zápasy. A že jsem tam viděl každého hráče v dostatečné minutáži tak, aby se mi mohl ukázat. I ta náběhová část před Tureckem proběhla v pohodě. V Tipsport lize jsme si vydělali na část příštího zimního soustředění, jehož část můžeme v rámci vyhrané prémie strávit na Maltě.

Byl pro Baník komplikací zrušený pondělní duel na půdě Górniku Zabrze?

Ten zápas byl určen pro hráče širšího kádru, protože hráči, s nimiž počítáme pro utkání na Dukle, už jsou v režimu přípravy na tento zápas. Hraje se už v pátek, takže by ten čas na regeneraci po utkání v Zabrze byl pro ně příliš krátký. Mohli jsme to utkání v Zabrze, které se nehrálo kvůli přívalu sněhu, nakonec sehrát na umělé trávě, ale riziko zranění na umělé trávě je vždycky vyšší. Takže jsme se rozhodlo, že hrát se nebude. 

Zaujalo, že Baník v přípravě neprohrál…

No, musíme se taky podívat, s kým jsme hráli. Já to nepřeceňuji. Pokud jde o Tipsport ligu, tam to byla z naší strany povinnost, abychom vyhráli všechny zápasy. A co se týče těch ostatních zápasů, byly to obrovsky vyrovnané duely. Jak s Pogoní Štětín, tak i s Koronou Kielce. Korona nám nakonec dokázala dát tři góly. A Štětín byl taky nepříjemný. Nejvýše asi stavím poslední utkání s Orenburgem. To bylo opravdu výborné mužstvo. Ten zápas přinesl dva rozdílné poločasy, které nám taky hodně napověděly.

Takže považujete turecké soustředění navzdory velmi častému dešti a extrémním podmínkám za přínosné?

Odpovím vám takto. Kdybyste se mě teď, kdy už vím, jaké povětrnostní podmínky jsme v Turecku měli, zeptal zda bych s tímto vědomím volil znovu Turecko, nebo třeba přípravu v českých podmínkách, neuvažoval bych ani vteřinu. A znovu bych vyrazil do Turecka. I za podmínek, které jsme tam měli, to pro nás bylo lepší než trénovat v mrazech, které u nás zrovna v té době panovaly. A za druhé, ty dva týdny mi toho o hráčích hrozně moc řekly. Hráli jsme někdy v extrémních podmínkách a pro mě to byl skvělý test odolnosti a morálních vlastností hráčů. Kromě toho jsme tam opravdu splnili, co jsme splnit měli. Takže ano, bylo to velice přínosné herní soustředění.

Nejlepším střelcem přípravy se stal Jakub Šašinka. Vstřelil čtyři góly...

Jakub je silný v šestnáctce a jestliže hrajeme proti soupeři, proti němuž si dokážeme vytvořit větší územní převahu, tím pádem dostat do šestnáctky větší počet kvalitních míčů, Kuba to dokáže zužitkovat. Kuba si navíc začal i uvědomovat nutnost vložit adekvátní množství energie také do defenzivní činnosti. A musí ještě pracovat na taktické stránce. Rozhodně ale v takovém tom virtuálním žebříčku poposkočil.

Jak se vám zamlouvaly výkony Nemanji Kuzmanoviče v přípravných zápasech?

Je to typ hráče s vířivým pohybem. Výborně vnímá nutnost a způsob napadání soupeře. Ukázal, že může hrát s kterýmkoliv útočníkem. Rozhodně ukázal své kvality.

Jste tedy s kádrem, který máte nyní k dispozici spokojen? Nebo věříte, že do něj někdo ještě přibude?

To ukáže čas. Kádr má svou kvalitu, a to, že jsme do něj v zimě zasáhli jen minimálně, se může také projevit jako pozitivum. Zda ještě někdo přibude, nebo ne, to se ještě ukáže. A jak na tom opravdu jsme, prověří až ligové zápasy.

Twitter
MW Dias
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
ŠKODA VAGONKA a.s.
CETRIS
malang
Solaris Bus
FORTUNA
×
Dnes v 15:00 | A-tým
AC Sparta Praha
FC Baník Ostrava