so 28.11.2020
Aktuální zprávy

Baníkovské stopy: Místo poháru úprk

Ve druhém díle dokumentárního cyklu "Baníkovské stopy ve fotbalové historii", který klub na svých sociálních sítích uvedl v pátek, zavedli tvůrci diváka do roku 1988. Právě v něm vyhrál Baník tzv. Mitropa Cup, tedy Středoevropský pohár. Po domácím vítězství 2:1 nad italskou Boloňou vyhrál Baník i druhý finálový duel na italské půdě a v poháru tak triumfoval. Žádnou pohárovou trofej si však Baník domů z Itálie neodvezl a boloňský stadion opouštěl za vcelku dramatických okolností...

Středoevropský pohár na konci osmdesátých let ztrácel na zajímavosti a v roce 1988 se jej zúčastnily jen čtyři týmy. Mezi nimi Baník. A protože nakonec i Vojvodina Novi Sad, semifinálový soupeř Baníku, odstoupila, měl Baník cestu do finále volnou a svou účast v tomto ročníku Mitropa Cupu zahájil až finálovým střetem s Boloňou.

Doma díky gólům Radomíra Chýlka a Dušana Fábryho Baník 2:1 vyhrál. Také odvetu v Boloni Ostravané zvládli. Dvakrát se trefil Václav Daněk a byl z toho znovu triumf 2:1. Slavnostní ceremoniál se však nekonal a Baník stadion opouštěl bez poháru zadním vchodem. "Stalo se totiž takové faux pas," líčí v dokumentu Václav Daněk, jenž vypráví, jak Jiří Záleský ukázal směrem ke značně  nepřejícím italským fanouškům cosi velmi nezdvořilého. Co to bylo a jaké to mělo následky, to vše se dozvíte při sledování krátkého videodokumentu, jehož průvodcem je Václav Daněk. Video si můžete prohlédnout zde.

33
Roman
Potočný
7
Martin
Fillo
11
Nemanja
Kuzmanovič
18
Tomáš
Zajíc
6
Daniel
Tetour
5
Adam
Jánoš
16
Jan
Laštůvka
21
Daniel
Holzer
2
Muhamed
Tijani
15
Patrizio
Stronati