čt 22.10.2020
Aktuální zprávy

Baník podporuje hendikepované sportovce

Dosažení velkého sportovního úspěchu je meta, po které touží každý sportovec. I ten, jemuž osud ztížil životní cestu například těžkou formou zdravotního postižení. I zdravotně postižený jedinec však může mít velké sportovní srdce. A touhu vítězit. Třeba v netradičním sportu, jakým je zatím málo známá boccia. Právě startující kampaň #UKAŽKOULE!, k níž se připojuje i FC Baník Ostrava, má za cíl na tyto sportovce poukázat a pomoci jim získat finanční prostředky pro splnění jejich cíle. Pomoci může každý fanoušek Baníku. Dobročinná výzva potrvá do poloviny listopadu.

Jirka Marsín byl normální zdravý kluk. Hrál hokejovou extraligu za třinecké dorostence. Ale jen do chvíle, než nezvládl vyjížďku autem. Z havárie vyvázl živý. Ale na vozíku. "Jirka je od dětství fanoušek Baníku. Sám odmalička sportoval. Bohužel se mu stala vážná nehoda, která jej odkázala na vozík," přibližuje Dyjan Carlos de Azevedo příběh Jiřího Marsína, jednoho z mnoha mladých lidí, jejichž touto po životě plném sportu málem zhatila vážná dopravní nehoda. 

Málem. Jiří se sportu nevzdal. Věnuje se novému odvětí - boccie. Paralympijskému sportu, jenž je podobný francouzskému pétanque, je však určený lidem s těžkým tělesným postižením. "Jirka to nevzdal. Stále sportuje na vysoké úrovni.  Navzdory svému hendikepu. Není sám, podobných lidí, kteří bojují navzdory osudu, je hodně. Jsou to sportovci. Jsou to naši fanoušci. Jsou to naši spoluobčané, proto se Baník rozhodl je podpořit," konstatuje Dyjan Carlos de Azevedo v propagačním videu, které pro iniciativu #UKAŽKOULE! natočil Baník Ostrava. 

"Nejde nám o to, abychom vzbuzovali soucit. Naopak chceme ukázat odhodlání, se kterým naši sportovci žijí a trénují. Představit bocciu a ukázat, že jsou v ní naši svěřenci schopni něco dokázat. K tomu všemu potřebujeme samozřejmě nemalé finance a rozhodli jsme se i v této nelehké době obrátit na lidi s prosbou o pomoc,” konstatuje Kateřina Šajnarová, šéfka Handicap Sport Clubu Havířov.

Jak tedy pomoci? Organizátoři nabízejí dárcům několik možností, jak boccisty finančně podpořit. Buď lze přispět libovolnou částkou přes dárcovskou aplikaci přímo na stránkách www.ukaz-koule.cz. Finanční prostředky lze také posílat přímo na účet veřejné sbírky 2701190379/2010. Fungují také oblíbené DMS a to ve formátu DMS UKAZKOULE 30 nebo DMS UKAZKOULE 90, přičemž boccisté obdrží 29 Kč nebo 89 Kč. Pokud chce dárce za své peníze i nějakou odměnu, může si ji vybrat na portále Hithit.cz

Kampaň #UKAŽKOULE! je veřejnou sbírkou, kterou organizuje Handicap Sport Club Havířov. Klub nabízí sportovní vyžití pro sportovce s postižením a je největším a nejúspěšnějším sportovní klubem v České republice zaměřeným na bocciu. Stará se o tři desítky sportovců z celé Moravy s vrozeným těžkým handicapem nebo po vážném úrazu. V jeho dresu hraje šest českých reprezentantů, jsou mezi nimi i účastníci paralympijských her.

0
Paixao da Silva
Ewerton
15
Patrick
Kpozo
24
Jan
Juroška
12
Tomáš
Rigo
5
Jiří
Boula
13
Samuel
Grygar
7
Karel
Pojezný
20
Abdullahi
Tanko
28
Filip
Kubala
29
Ladislav
Takács
30
Jiří
Letáček
35
Jakub
Markovič
19
David
Lischka
21
Jiří
Klíma
10
Matěj
Šín
11
Eldar
Šehić
9
David
Buchta
77
Gigli
Ndefe
26
Filip
Blažek
17
Michal
Frydrych
4
Robert
Mišković