st 20.6.2018
Aktuální zprávy

Baník Cup ocenil i místopředseda UEFA

Baník Cup se povedl! To je závěr, který si po skončení víkendového turnaje kategorie U12, který se konal v Ostravě-Porubě, udělaly nejen nadšené děti, organizátoři nebo tuzemští i zahraniční účastníci. Stejné hodnocení vyslovil i Grigorij Surkis, místopředseda UEFA, který se soukromým letadlem vypravil do Ostravy na turnaj podívat.

Účast Grigorije Surkise na Baník Cupu měla více důvodů. Místopředsedu UEFA zajímal výkon jeho syna v brance výběru Dynama Kyjev, počínání „jeho“ Dynama v turnaji a samozřejmě také průběh a organizace celého turnaje, který do Ostravy přilákal nejen tuzemskou špičku v kategorii U12, ale vedle kyjevského celku také například West Ham United, Swansea nebo Wisly Krakov.

„Bylo pro nás velkým oceněním, když se pan Surkis o Baník Cupu po jeho skončení vyjádřil pochvalně,“ řekl Petr Mašlej, šéf mládežnického úseku FC Baník Ostrava. „Je moc dobře, že se potkal s Markem Jankulovským. Jak víme, Marka pojí z dob, kdy hrával v AC Milán, přátelství s Ševou Ševčenkem, což je dnes trenér ukrajinského nároďáku, ale zároveň jakési dítě pana Surkise. Dynamo nás okamžitě pozvalo na srpnový mládežnický turnaj. Museli jsme, bohužel odmítnout, v srpnu už máme plný program, ale věřím, že spolupráce mezi Baníkem a Dynamem Kyjev bude pokračovat a zintenzivní se,“ řekl Petr Mašlej.

Ze slov šéfa klubového mládežnického úseku vyplynulo, že pozvání ze strany Dynama Kyjev nebylo jediným, jehož se Baníku po skončení turnaje dostalo. S obdobnou pozorností se na Baník obrátili manažeři ze Swansea. „Byli jsme pozváni na turnaj týmů U13, kde bychom se mohli potkat s Manchesterem City, Liverpoolem a zřejmě i s Barcelonou,“ upřesnil Petr Mašlej s tím, že toto pozvání Baník předběžně přijal a turnaje se zřejmě zúčastní.

Vedle diplomatických kontaktů vidí Petr Mašlej také sportovní přínos Baník Cupu. „Ta konfrontace se špičkovými týmy je neocenitelná. A to samotné nadšení dětí, kteří si turnaj zahrály, a které bylo viditelné po celé dva dny, je neméně důležité,“ pověděl Petr Mašlej.

Klání se zúčastnila také Sylva Sládečková, vedoucí odboru školství a sportu Magistrátu města Ostravy. Město stejně jako Moravskoslezský kraj podpořilo konání turnaje zhruba dvoumilionovou sumou. „A jsem jednoznačně přesvědčena, že to byly správně vynaložené peníze. Podpora města směrem ke konání mládežnického turnaje, navíc takové úrovně, má svůj smysl,“ uvedla Sylva Sládečková.

Baník Cup 2018 založil tradici, která by měla v příštích letech pokračovat dalšími ročníky. „Už teď máme ze strany řady klubů přislíbenu účast,“ ujistil Petr Mašlej.

Pro úplnost zopakujme, že vítězem Baník Cupu 2018 se stali žáci Sparty Praha. Baník Ostrava obsadil poté, kdy vyhrál základní skupinu, ale v prvním utkání play off vypadl s Wislou Krakov, konečnou 11. příčku.  

10
Matěj
Šín
13
Samuel
Grygar
20
Abdullahi
Tanko
24
Jan
Juroška
5
Jiří
Boula
21
Jiří
Klíma
15
Patrick
Kpozo
12
Tomáš
Rigo
19
David
Lischka
7
Karel
Pojezný
17
Michal
Frydrych
11
Eldar
Šehić
32
Paixao da Silva
Ewerton
35
Jakub
Markovič
95
Daniel
Holzer
9
David
Buchta
28
Filip
Kubala