čt 3.2.2022
A-tým

Alois Grussmann: Musíme se dívat nad sebe!

Baník vstupuje do jarní části sezony. S obměněným kádrem, s několika novými hráči, ale s jakými ambicemi? A může se kádr Baníku v tomto přestupním období ještě změnit? Nejen na tyto otázky odpovídá sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann.

S jakým cílem Baník do jarní části sezony vstupuje?

Klub jako Baník se vždy musí dívat nad sebe. Předně chceme navázat na osmizápasovou šňůru bez porážky ze závěru podzimu, pokračovat jak ve výkonech, tak výsledcích. Tým jsme posílili, v jeho schopnostech to určitě je. A samozřejmě musíme vycházet z reálné situace v tabulce: to znamená v každém případě se poprat o čtvrté místo v tabulce, které nám za určitých okolností může přinést účast v pohárové Evropě.

Jak jste spokojen s obměnou kádru, jíž Baník v zimě prošel?

Myslím si, že jsme v tomto přestupním období pokračovali v trendu z poslední doby, to znamená ve snaze kádr skutečně zkvalitňovat. Přišli Šimon Falta, Martin Chlumecký, Arťom Koncevoj, Ubong Ekpai, Jiří Boula, a také David Lischka. Toho mezi posily v každém případě počítám, protože už je definitivně náš a vždycky platí, že jinak se v klubu cítí hráč, který je v něm jen na hostování, a jinak hráč, který je kmenový. David už je hráčem Baníku, což může jeho výkonnost ještě posunout. Z B-týmu jsme do áčka přesunuli Petra Jaroně, to je další pozitivní fakt. Takže si myslím, že jsme i v tomto přestupním období pokračovali v tom změněném trendu a mužstvo jsme posílili. Musím zmínit i mladého a perspektivního Karla Pojezného, kterého jsme přivedli z Jihlavy a obratem jsme ho poslali na hostování do Pardubic, aby získával ostruhy v nejvyšší soutěži.

Před nedávnem jste v pořadu Zeptej se mě fanouškům řekl, že talentovaní hráči z dorostu si musí před případným postupem do A-týmu projít béčkem. Platí to i pro Matěje Šína, který v přípravě s áčkem prokázal svůj potenciál?

Samozřejmě platí. Matějův potenciál je velmi zajímavý, ale to nás nesmí donutit cokoliv uspěchat. Matěj bude na jaře hráčem B-týmu, ale bude samozřejmě neustále připraven k případnému doplnění kádru áčka pro tréninkový proces.. A to se netýká jen jeho, takových hráčů je v béčku připraveno víc.

Jak se vám mužstvo Baníku jevilo v přípravných zápasech?

Odehráli jsme podle mě velice kvalitní zápasy proti silným soupeřům, kteří nás prověřili. Jsem rád, že skladba našich soupeřů byla taková, jaká byla: všechno týmy z nejvyšších soutěží. Ale z vlastní hráčské praxe vím, že atmosféra i tempo ligových zápasů jsou jiné. Je to fráze, ale síla se projeví opravdu až na ligovém hřišti. My bychom ale na něj díky kvalitní přípravě měli vstoupit dobře nachystáni.

Samostatnou kapitolou byla generálka na Slavii…

Řeknu to takto: nejlepší prověrka je náročná prověrka. A proto jsme si generálku se Slavií zvolili. Generálka je součást přípravy a já jsem za ni moc rád, protože nám ještě mnoho věcí ukázala. Šli jsme jinou cestou než v minulosti, chtěli jsme si ten tým otestovat se vším všudy. Věřím, že se nám to vyplatí.

Jak se vám v těchto zápasech jevili noví hráči?

Pro mě je velmi důležitý už ten fakt, že všichni hráči, kteří v zimě přišli, do Baníku opravdu chtěli. Ať už se to týká Šimona Falty, Ubonga Ekpaie, samozřejmě Davida Lischky a dalších. Jsem spokojený i s tím, jak se ukazuje Martin Chlumecký. Myslím si, že si to své v Baníku splní. A líbil se mi i Arťom Koncevoj. Myslím si, že v těch zápasech prokázal, proč jsme ho do Baníku přivedli.

V utkání na Slavii proti Baníku nastoupil Yira Sor. Bylo z vašeho pohledu možné jej v Baníku ještě udržet?

Myslím si, že tahle věc dopadla v dané situaci a za daných okolností asi nejlépe, jak mohla. Sor chtěl do Slavie odejít, a tomu jsme těžko dokázali čelit. Jednalo se jen o tom, za jakých podmínek se tak stane a myslím si, že Baník vytěžil maximum možného. Obrovskou práci v tom udělal výkonný ředitel klubu Michal Bělák a samozřejmě pan Brabec. Ta jednání byla dlouhá, náročná a můžu říct, že pro Baník velice úspěšná.

Přestupní období nadále běží. Je možné, že Baník ještě nějakého hráče přivede?

Ano. Ještě se něco chystá a na něčem pracujeme. Nedá se vyloučit, že nějaké změny ještě nastat mohou.

Baník se rozloučil s Dyjanem Carlosem de Azevedem. Proč se tak klub rozhodl?

Víme, že Carlos na podzim nenastupoval vždy v základní sestavě. Často do toho naskakoval až v průběhu utkání. Měl tam dobré momenty, ale místo v základu si neudržel. A my víme, že mu v létě končí smlouva, a rozhodli jsme se ji neprodlužovat. Proto jsme se rozhodli Carlose uvolnit už nyní. Myslím si, že hráči, které v kádru momentálně máme, ho nahradí.

Kvůli zranění opustil herní soustředění v Turecku už v jeho první fázi Daniel Tetour. Jak se jeho stav vyvíjí?

První jarní zápasy nestihne. To mě samozřejmě mrzí, tohle je taková jediná kaňka na zimní přípravě. On už trénuje, dohání manko, ale první jarní zápasy nestihne, což mě velmi mrzí.

0
Karel
Pojezný
0
Matěj
Šín
0
David
Lischka
0
Patrick
Kpozo
0
Daniel
Holzer
0
Filip
Kubala
0
Michal
Frydrych
0
Samuel
Grygar
0
Paixao da Silva
Ewerton
0
Jakub
Markovič
0
Jiří
Letáček
0
Abdullahi
Tanko
0
Jiří
Boula
0
Eldar
Šehić
0
David
Buchta
0
Jiří
Klíma
0
Tomáš
Rigo
0
Jan
Juroška