pá 15.1.2021
A-tým

Alois Grussmann: Chceme hrát o poháry

Do startu ligy zbývá pár dní, Baník čeká ostrý start proti Spartě a hned řada dalších na sebe natěsnaných těžkých zápasů. Jak je Baník zvládne, čas ukáže. Jak je Baník na jarní část ligy připraven, to bylo téma pro sportovního ředitele Aloise Grussmanna.

Jak je tedy Baník na jarní část sezony 2020/21 připraven?

Myslím si, že jsme dobře naladěni. Víme, co nás čeká, program bude hodně nahuštěný a náročný, ale jsme dostatečně připraveni, abychom to zvládli.

Pohyb v baníkovském kádru byl v dosavadním průběhu zimní pauzy vcelku značný. Pojďme se nejdříve věnovat odchodům…

Odešel Milan Lalkovič. Myslím si, že jsme asi všichni včetně jeho cítili, že by tomu prospěla nějaká změna a že pokud chce dostávat v budoucnu více příležitostí, stojí za to zkusit to jinde. Do Mladé Boleslavi přestoupil Milan Jirásek. I on si určitě představoval větší vytíženost, přibrzdila ho i zranění a my jsme věděli, že mu v létě končí smlouva a že ji zřejmě prodlužovat nebudeme. Ozvala se Mladá Boleslav, která nějakým způsobem řeší svou situaci, pro nás z toho vyplynula možnost Milana ještě zpeněžit, protože v létě by šel zadarmo, takže jsme Milanovi nebránili.

Odejde zřejmě Oleksander Azackij...

To je podobný případ jako Milan Jirásek. Také mu v létě skončí smlouva, také bychom ji neprodlužovali. Saša jedná o přestupu do Gruzie, Baník získá odstupné, Saša nové angažmá a pro nás tím vzniká větší prostor pro Ondru Kukučku, který může zaujmout pozici čtvrtého stopera a vedle zkušených hráčů výkonnostně růst.

Také Rudolf Reiter je nadále hráčem Baníku…

Do konce sezony zůstává v Brně, co bude dál, se uvidí.

Spekulovalo se o odchodu Patrizia Stronatiho. Majitel klubu Václav Brabec se rozhodl nabídku maďarského Puskáse odmítnout. Ale připustil, že pokud by se Baníku nepodařil lednový ostrý start a šance hrát o poháry by výrazně zeslábla, mohl by nakonec Patrizio možná přece jen odejít…

Já věřím, že šance nezeslábne a že u nás Zio zůstane do konce sezony. Ale kdyby k té variantě, o které pan Brabec hovořil, přece jen došlo a Zio by ještě v zimě odešel, pak by šanci dostali především Kuba Pokorný s Jardou Svozilem. A zároveň by se podle mého názoru vytvořil větší prostor pro Ondru Kukučku. A myslím si, že by v takovém případě šanci dostat měl. A to platí i o stoperech, které máme v béčku, nebo o šikovných stoperech z dorostu.

A dostáváme se k hráčům, kteří do Baníku přišli…

Můžeme pokračovat v tom, o čem jsme mluvili před chvílí. Právoplatným hráčem A-týmu se stal Ondra Kukučka. Je to sice kluk, kterému je stále šestnáct let. Ale má velkou chuť pracovat a někam to dotáhnout. Trenér Kozel ho má denně na očích. Pokud bude dostávat šanci, ať už v A-týmu, nebo v béčku, myslím si, že v něm v dohledné době budeme mít opravdu velkého fotbalistu.

Příchodů však Baník v zimě zaznamenal víc. Zaujal například Muhammed Sanneh.

Ano, zaujal. Už po prvním přípravném zápase proti Prostějovu, do něhož nastoupil, jsme se na určitých jeho kvalitách shodli, chtěli jsme ho ale vidět ještě proti Líšni. I v něm ukázal, že to fotbalista je. Určité herní návyky bude v Baníku muset ještě zdokonalovat, perspektivu v něm ale opravdu vidím.

Spolu s ním přišel do Baníku další krajní hráč, Gigli Ndefe…

Toho jsme sledovali delší dobu a hodně jsme o něj stáli. Gigli je krajní hráč se zajímavou ofenzivní i defenzivní fází. Je to velice rychlý a kreativní fotbalista. Může hrát vpravo i vlevo, v obraně i v záloze. To je jeho velká výhoda.

A je třeba zmínit i mládežnického reprezentanta Lukáše Ciencialu…

Je to mladý talentovaný ofenzivní hráč. Myslím si, že velmi perspektivní, navíc je z našeho regionu, což je taky jen dobře. Věřím, že ho v Baníku čeká zajímavá budoucnost. Potřebuje hodně hrát, přišel v rozjeté sezoně a v A-týmu by teď ještě zřejmě tolik prostoru nedostal. A protože nevíme, jak budou na jaře probíhat nižší amatérské soutěže, možná se ještě s Třincem domluvíme na tom, že bude na jaře hostovat tam, aby to zápasové vytížení v kvalitní profesionální soutěži měl.

Mimochodem, Baník v posledním období čile obchoduje s okolními regionálními kluby. O vztazích Baníku s nimi kolují mezi fanoušky legendy, jak tedy vy sám se zástupci okolních klubů v regionu vycházíte?

Nemůžu si na nic stěžovat. V Opavě jsem působil a rozloučil jsem se s ní v dobrém. Docela nedávno jsme Opavě nabídli na hostování několik hráčů, Opava si vybrala Lukáše Kaniu. S Lubošem Vlkem, sportovním manažerem Karviné, se znám dlouhá léta, naše komunikace je úplně bezproblémová. Z Třince jsme teď přivedli Lukáše Ciencialu, dohodli jsme se velmi rychle, a myslím si, že bych takto mohl jmenovat i další okolní kluby, třeba Frýdek-Místek, kde jsem ostatně také hrával. V tomhle problém naprosto necítím, spíš naopak.

Zpět ke kádru Baníku. Počítáte s tím, že by do konce zimního přestupního termínu ještě někdo do Baníku přišel?

Pracujeme samozřejmě na dalších případných posíleních, ale myslím si, že v zimě už kádr rozšiřovat nebudeme. Spíš se dá čekat, že některé hráče uvolníme na hostování. Čím více hráčů širšího kádru bude pravidelně hrát, byť jinde na hostování, tím lépe pro Baník i hráče samotné. Ale směrem dovnitř, myslím, už kádr měnit nebudeme. Posílili jsme ho jak v defenzivní části, tak i směrem do ofenzivy, protože hráči, které jsme přivedli, zajímavé ofenzivní schopnosti rozhodně mají. Kvalitu v týmu máme, zastupitelnost taky. Věřím, že to prokážeme už v neděli proti Spartě.

Říkáte, že na případných posíleních se ještě pracuje…

Ano, ale my už se samozřejmě díváme i na příští přestupové období. Přál bych si některé přestupy dotáhnout, uvidíme, jak se budou jednání s konkrétními kluby vyvíjet. Víc bych k tomu ale zatím říkal nechtěl.

Takže s jakým cílem Baník do jarní části sezony vstoupí?

Jednoznačně se pokusit vybojovat účast v evropských pohárech. Kdybych řekl cokoliv jiného, bylo by to velmi alibistické. Hodně napoví nabitý lednový program, proto jsem rád, že se nám už nyní podařilo některé příchody dotáhnout a trenéři budou moci využít širší kádr.

Nezbytnou součástí fungování Baníku je výchova mladých hráčů a jejich začleňování do A-týmu. Akademie teď ale vlivem koronaviru stojí…

Tohle je moc špatně. Nejen pro Baník. My ve spolupráci s Akademií FCB děláme samozřejmě vše pro to, aby všichni mladí kluci trénovali individuálně, jak jen to současné podmínky dovolí. Každému jsme zaslali individuální plán a sledujeme, jak je naplněn. Ale trénink na hřišti, s míčem, v týmu a v plné zátěži nemůže nic jiného nahradit. Mě ta situace, kterou samozřejmě nemůžeme ovlivnit, moc štve, protože Akademie Baníku, jak jsem ji poznal, funguje výborně, neustále se rozšiřuje, majitel klubu do ní investuje a komunikaci s Radkem Slončíkem i ostatními trenéry si taky mohu jen vynachválit. Ale s touto situací neuděláme nic a následky nás postihnou. Teď je jen otázkou, jak velké budou.

16
Jan
Laštůvka
1
Martin
Hrubý
18
Robert
Mišković
21
Jiří
Klíma
33
Eldar
Šehić
5
Jiří
Boula
99
Ladislav
Almási
29
Ladislav
Takács
6
Daniel
Tetour
17
Michal
Frydrych
0
Petr
Jaroň
26
Muhamed
Tijani
0
Petr
Jaroň
13
Daniel
Smékal
30
Jiří
Letáček
77
Gigli
Ndefe
3
Muhammed
Sanneh
11
Nemanja
Kuzmanović
19
David
Lischka
9
David
Buchta
25
Jiří
Fleišman
22
Filip
Kaloč
7
Karel
Pojezný
23
Jaroslav
Svozil