so 12.8.2023

Tlak, šance i body: Baník - Hradec Králové 2:0!

Baník připsal první podzimní ligové vítězství. Trvalou převahu a řadu šancí v utkání proti Hradci Králové nakonec v samém závěru proměnil ve vítězství 2:0!

Baník začal velkým náporem, rezultovalo z něj několik zajímavých centrů, střela Filipa Kubaly mimo, dva velmi zajímavé Ewertonovy průniky, z nichž ten druhý Brazilec završil dobrým přiťuknutím Ladislavu Almásimu, jenž z voleje levačkou pálil ze šesti metrů vedle.

Mezitím se hosté dostali k jednomu nebezpečnému brejku, Ondřej Šašinka posunul Danielu Vašulínovi, ten pálil už trochu ze strany a tísněn, Jiří Letáček si střelu pohlídal. Tím ovšem výčet nebezpečných útočných akcí Votroků končí…

Tlak Baníku pokračoval dál, aktivní Ewerton poslal ve 20. minutě další nabídku, chybělo málo, aby se k jeho pasu v šestnáctce některý z baníkovců dostal a vypálil na branku.

Střela Filipa Kubaly z pětadvaceti metrů štípla Pavla Bajzu i přes rukavice, nakonec ji ale dokázal zkrotit.

Obří šance přišla ve 39. minutě. Ladislav Almási prodloužil hlavou Filipu Kubalovi tak šikovně, že útočník Baníku mířil s míčem středem hřiště sám na gólmana Bajzu. Chtěl jej prostřelit, to mu ale nevyšlo, královéhradecký brankář souboj vyhrál.

Oba hráči si souboj zopakovali v nastaveném čase první půle. A i protentokrát bral vrch Bajza. Všemu předcházel další Ewertonův průnik po levé straně a přihrávka před malé vápno. Ta našla právě volného Filipa Kubalu, ten pálil bez přípravy a gólman Votroků na čáře skvěle zachránil.

Také ve druhé půli pokračovala hra na jednu branku, hosté na ofenzivu prakticky rezignovali. Několik náznaků šancí Baníku si dokázali hosté ve finále pohlídat.

V 81. minutě přišla další tutovka. Ladislav Almási dostal míč tak, jak potřebuje, což vyústilo v jeho nájezd na samotného Bajzu. Obhodil si jej, jenže zakopl, upadl, a i když se dostal rychle na nohy, míč dostihl až u koncové čáry a zakončit už nemohl.

V 86. minutě vypálil Tomáš Rigo, zhruba o metr však přestřelil.

Co si Baník za svou trvalou aktivitu zasloužil, to přišlo v 90. minutě. Na vlastní polovině si míč po zisku přiťukli Matěj Šín s Ewertonem, následovala vynikající přihrávka Tomáše Riga rozběhnutému Davidu Buchtovi, ten si poradil s jedním bránícím hráčem hostí, vřítil se po pravé straně do šestnáctky a pravou šajtlí fantastickým způsobem zakončil. Téměř do vinglu!

A o chvíli později utekl Abdullahi Tanko, poslal balon Matěji Šínovi, ten mu před branku vrátil a Tanko hlavou zblízka zvýšil.

Pavel Hapal: "Dneska jsme odehráli velice dobrý zápas. V první půli jsme jasně dominovali, dvě strocentní šance jsme bohužel neproměnili. Ale i druhou půli jsme hráli pořád s touhou zvítězit. Hosté poté, co přišel střídající Rada, přeskupili řady, a ten třetí hráč uprostřed nám dělal trochu problém. Ale na mužstvu bylo vidět, že chce vyhrát. A to, že to přišlo až na konci, je o to krásnější. Soupeře jsme za celé utkání nepustili do šance. Jsem rád za mužstvo, protože dnes šlo do zápasu s tím, že bylo cítíti, že to opravdu chce zlomit a vyhrát."

Jozef Weber: "Prohráli jsme sice až v závěru, ale zaslouženě. O tu porážku jsme si řekli hlavně v první půli. Nehráli jsme dobře, nehráli jsme tak aktivně, jak jsme si představovali a přestože jsme měli jednu šanci, soupeř byl výrazně aktivnější a měl tam dvě šance, kdy nás výrazně podržel brankář Bajza. Jinak by to pro nás bylo hodně složité už v první půli. Ve druhém poločase jsme přidali jednoho hráče doprostřed, protože jsme cítili, že to není ono. Obraz hry se změnil a bohužel se ale nezměnila naše aktivita směrem k bráně. Ta byla dneska horší, nebo slabá. Ve chvíli, kdy jsme si mysleli, že se blížime k remíze, tak jsme se nechali vylákat a dostali jsme gól."