so 9.3.2024

Snížení k bodům nevedlo: Baník - Sigma 1:2

Baník v Ostravě znovu ztratil. Poločasovou dvougólovou ztrátu sice dokázali Slezané ve druhé půli snížit, dorovnat už ale ne, a tak Ostravané v utkání 24. kola FORTUNA:LIGY podlehli Olomouci 1:2.

Útočná snaha Baníku se mohla zviditelnit ve skóre už v páté minutě. Jiří Boula se s míčem na noze výborně prodral před šestnáctku, tam předložil míč Ewertonovi. Ten už měl před sebou jen gólmana Macíka, který rychle vyběhl a Ewertonův pokus o průstřel následně výborným zákrokem zmařil.

O chvíli později zasahoval Matúš Macík stejně dobře proti velmi nebezpečné ráně Filipa Kubaly.

Gól ale padl nečekaně na druhé straně. Lukáš Juliš těsně před Jiřím Letáčkem tečoval centr z levé strany a hosté vedli.

Baník pokračoval v aktivní hře, střelu Filipa Kubaly z hranice šestnáctky chytil Macík, za malou chvíli poslal Patrick Kpozo z levé strany centr, který přesně našel opět volného Fillipa Kubalu. Tomu míč v první fázi ve výborné pozici trochu odskočil, jeho následnou střelu zablokoval jeden z olomouckých obránců.

V další fázi byla nebezpečnější Olomouc, nebezpečný Vraštilův centr z pravé strany na přední tyč hlavičkoval poslal Jan Vodháněl o kousek vedle branky Jiřího Letáčka.

Ve 36. minutě dostala Sigma možnost zahrávat penaltu. Videorozhodčí totiž posoudil odkop Patricka Kpoza, při němž domácí hráč trefil míč a zasáhl při tom i hlavu Lukáše Vraštila, jako faul a sudí Starý u videa své původní rozhodnutí přehodnotil. Juliš penaltu proměnil - 0:2.

V 52. minutě poslal do malého vápně z pravé strany nebezpečný míč Matěj Šín, ale žádný ze spoluhráčů na zajímavou pobídku nedosáhl.

Domácí se proti odhodlaně bránící Sigmě snažili najít zajímavou střeleckou pozici. Snaha a nasazení nechybělo. Více přesnosti však ano a gólová šance dlouho nepřišla.

Udeřit mohli naopak hosté, Vodháněl ale zakončil protiakci po zisku míče střelou do místa, kde stál Jiří Letáček.

V 80. minutě mířil sudí Starý k videu znovu a byla z toho tentokrát pro Baník. Videoasistent tentokrát našel nedovolený atak Jakuba Pokorného na Davida Lischku. Exekuci si vzal na svá bedra Ewerton. Macík mu jeho pokus vyrazil, Ewerton ale dostal šanci k dorážce, a tou už nepohrdl.

Vyrovnat už ale Baníku přáno nebylo, Sigma si prostor před svou brankou uhájila do šance už Slezany nepustila. Nejblíže byl Baník v situaci, kdy Eldar Śehić pronikl zleva do šestnáctky a pokusil se najít volného spoluhráče. Také jemu však scházela přesnost.

Pavel Hapal: "Až na koncovku nemám hráčům co vytknout. Nadřeme se na šance, když ji máme, zahodíme ji. Hlavně v první půli jsme jich měli několik, soupeř nás potrestal z ojedinělé akce. A potom z penalty, podle mého názoru trochu přísné. Ve druhé půli už jsme si těžko něco vypracovávali, nemohli jsme se tam dostat, nicméně si myslím, že dnes vyhrálo šťastnější mužstvo."

Jiří Saňák: "Baník hrál velmi dobře, moc si ceníme bodů, obzvlášť v začátku utkání jsme tahali za kratší konec. Pomohla nám efektivita. Dali jsme gól na 1:0, pak přišla penalta. Něco jsme si řekli a eliminovali jsme přečíslování Baníku Buchtou ve středu pole. Ve druhém poločase se Baník s tím snažil něco dělat, dával tam vyšší hráče, i měnil rozestavení. Tři body jsou vydřené, bylo to týmově odbouchané a jsme za to všichni strašně moc rádi."