so 2.9.2023

Skvělá hra i výsledek: Baník - Mladá Boleslav 2:0

Baník po pohárovém postupu zvládl i další domácí ligový zápas a v sedmém kole FORTUNA:LIGY porazil po výborném výkonu Mladou Boleslav 2:0. O góly se podělili Ewerton a Abdullahi Tanko, Ostravané navíc ani napočtvrté v domácím prostředí neinkasovali.

Snaha Baníku o rychlou kombinaci směrem vpřed, patrná od úvodu utkání, přinesla první výraznější účinek v deváté minutě, kdy se míč podařilo prostrčit na hranici šestnáctky Filipu Kubalovi, ten si balon posunul, pak vystřelil, o kousek však minul pravou tyč soupeřovy branky.

O čtyři minuty později si Gigli Ndefe hezky naběhl na dlouhý křížný pas Karla Pojezného, z prvního doteku poslal Davidu Buchtovi, ten mu okamžitě vrátil, Gigli Ndefe bez přípravy vypálil a jen o kousek přestřelil.

Ve 23. minutě už musel zasahovat gólman Trmal. Baník rozehrál roh nakrátko, po bleskurychlé kombinaci zacentroval David Buchta, našel na malém vápně Michala Frydrycha, jenž se dokázal protlačit k hlavičce. Ta byla přesná, ale ne dost razantní na to, aby s ní měl Trmal větší potíže. Hosté si vzali slovo ve 32. minutě. Po špatné rozehrávce Baníku se k míči dostal Martin Suchomel, zkusil to pravačkou z hranice šestnáctky, cílil k bližší tyči, mířil však vedle ní.

Právě Suchomel pak na druhé straně skvěle zasáhl proti centrovanému míči Patricka Kpoza. Ten totiž mířil na číhajícího Filipa Kubalu a kdyby mladoboleslavský bek nezakročil, forvard Baníku by dával do prázdné…

Hosté dlouho pozorně bránili a Baník to při svém obléhání mladoboleslavské šestnáctky neměl jednoduché. V poslední minutě první půle využil Ewerton chvilkového prostoru, který se mu naskytl po narážečce s Davidem Lischkou, vypálil ze sedmnácti metrů, ale Trmalovi nenadělal větších potíží, gólman soupeře přízemní ránu v poklidu přitlumil.

V nastaveném čase první půle vypálil výrazně nebezpečněji mladoboleslavský Helel Yusuf, Jiří Letáček se po střele vrhnul a vyboxoval ji.

Brzy po přestávce šel Baník do vedení. Jiří Boula chtěl nejdříve po pravé straně prostrčit do šestnáctky Filipu Kubalovi nebo Davidu Buchtovi, obrana hostí jeho přihrávku zablokovala, nicméně míč se vrátil zpět Jiřímu Boulovi, a ten tentokrát zvolil přihrávku na Ewertona. Ten si v šestnáctce míč nejdřív zpracoval, a pak ze stoje bez rozběhu obstřelil jak bránící hráče, tak také gólmana Trmala – 1:0.

Hosté mohli brzy srovnat. Suchomel vhodil dlouhý aut do šestnáctky Baníku, míč se dostal k Dominiku Kostkovi, ten zblízka vystřelil, naštěstí pro Baník trefil Karla Pojezného, který míč nakonec vychýlil mimo brankový prostor.

A přišla 59. minuta, šťastný odraz pomohl Abdullahi Tankovi k sólovému úniku, útočník Baníku zvolil kličku gólmanovi a s pomocí skluzujícího Karafiáta míč posunul do prázdné branky.

Zvýšit mohl Ladislav Almási. Krátce poté, co nastoupil do hry, mu míč proti noze krásně předložil Gigli Ndefe, Laco Almási pálil z nějakých sedmi metrů, Trmal dokázal výborně vyrazit.

V 81. minutě se na druhé straně proháčkoval do šestnáctky Baníku John Solomon, vypálil, Jiří Letáček ale stačil jeho ránu pod břevno vyrazit.

Velmi blízko gólu byl Matěj Šín. Patrick Kpozo mu míč v pokutovém území přiťukl, Šín bez přípravy zblízka vystřelil, Trmal míč na čáře těžkým zákrokem zastavil.

Baník ve druhé půli exceloval. Další centr Patricka Kpoza našel Ladislava Almásiho, ten hlavičkoval v akrobatické pozici a velmi těsně minul.

Jiří Letáček pak ještě skvěle zareagoval na hlavičkový pokus Florenta Poulola, vytáhl jej zpod břevna na roh a definitivně tak i počtvrté v sezoně uhájil před domácím publikem čisté konto.

PAVEL HAPAL: "Do utkání jsme vstoupili velice aktivně a škoda, že jsme si už v první půli nevytvořili více příležitostí. Nepolevili jsme, ve druhé půli jsme hráli ve stejném tempu, myslím, že jsme byli lepší než Boleslav a potvrdili jsme to pak těmi dvěma góly. Soupeř se ale také dostal k několika střelám, v těch chvílích nás podržel Jirka Letáček."

MAREK KULIČ: "Nechci se na nic vymlouvat, dvakrát jsme zaspali. Ještě jsem ty situace pořádně neviděl, ale Poulolo se tam podsmekl, vznikla trhlina, nechali jsme na zadní tyči volného Ewertona. A pak už víme, že řešení má luxusní. Potvrdil to, uklidil to pravou. A druhý gol byla smolná náhoda. Karafiát šel do skluzu, dvakrát se to odrazilo a vyslal rychlého Tanka do gólovky, který to vyřešil famózně. Potřebovali jsme kontaktní gól, ten bohužel nepřišel. Jinak by Baník znervózněl, ale bohužel nám nebylo přáno."