ne 14.4.2024

Hornické derby smírně: Baník - Karviná 2:2

Dvakrát se Baník dostal v utkání s Karvinou do vedení, dvakrát dokázal soupeř vyrovnat. Oba soupeři se po skončení utkání 28. kola FORTUNA:LIGY rozešli smírně 2:2. Ozdobou zápasu byl Ewertonův gól na 1:0, Brazilec se trefil dlouhým obloukem vyslaným z vlastní poloviny hřiště.

Zaplněný Městský stadion poprvé zaburácel už po čtyřech minutách, kdy Abdullahi Tanko překonal hlavou karvinského Dominika Holce. Záhy se však ukázalo, že z ofsajdové pozice.

Baník se musel dál snažit dobývat karvinský obranný val, ve 14. minutě měl ovšem velkou šanci soupeř. A hned dvojitou. Po rohovém kopu se totiž odražený míč dostal k volnému Patriku Čavošovi, který balon zhruba od značky pokutového kopu napálil do břevna. Od brankové konstrukce se míč odrazil k Adeleke Akkinyemimu a zdálo se, že ten nebude mít problém dostat balon do odkrytého brankového prostoru. Fantastickým způsobem ale zasáhl Jiří Letáček!

A přišla devatenáctá minuta a s ní hvězdná Ewertonova chvíle. Karvinští ztratili na polovině Baníku míč a David Buchta jej rychle posunul na pár metrů Ewertonovi. Brazilec nějakých pět metrů před půlící čarou po vzoru svého krajana Pelého omrknul situaci, zpozoroval, že gólman Holec stojí daleko před svou brankou, a tak to zkusil dalekonosným obloučkem ještě z vlastní poloviny. Celý stadion sledoval s napětím dráhu letu, ale brzy bylo jasné, že míč míří nezadržitelně do karvinské branky, a tak mohlo více než dvanáct tisíc diváků propuknout v nezřízený jásot, protože tohle byla fotbalová fantazie.

Baník pokračoval v útočné aktivitě i po přestávce, v 52. minutě posadil David Lischka míč na hlavu Jiřímu Klímovi, ten zacílil na branku, Holec ale jeho pokus lapil.

Pak se dostal do permanence Jiří Letáček, v krátkém sledu chytil tři karvinské střely. Tu první, nejprudší, z úhlu, pak druhou, slabší, zpoza hranice šestnáctky, a třetí z větší vzdálenosti.

V 63. minutě přišlo vyrovnání. Hosté se dostali po chybě Baníku v rozehrávce na své útočné polovině k míči, na kolmý pas si naběhl David Regáli, vmikl do šestnáctky a umístil balon přesně k tyči.

Baník si vzal vedení zpět. V 72. minutě si Filip Kubala naběhl do šestnáctky na dlouhý pas Filipa Blažka, Momčilo Raspopovič jej fauloval a byla z toho penalta. Tu si vzal do své správy Ewerton a přesnou střelou k pravé tyči nedal Holcovi šanci, třebaže karvinský gólman směr střely vystihl.

Za malou chvíli se Filip Kubala znovu vřítil do karvinského pokutového území, vystřelil, Holec byl ale bleskurychle na zemi a ránu chytil.

Hosté však znovu a tentokrát definitivně vyrovnali. Po kombinaci před šestnáctkou Baníku vypálil vnějším nártem Andrija Ražnatovič a jeho bomba skončila pod břevnem branky Baníku a určila konečnou podobu výsledku.

PAVEL HAPAL: "Jsme z výsledku zklamáni. Zápas byl pro nás velice těžký, Karviná nás předčila v důrazu a bojovnosti, byli jsme ale hodně nepřesní v kombinaci. Byl to od nás jeden ze slabších výkonů, což jsme nečekali. Nicméně dvakrát jsme vedli, o to větší škoda, že jsme to neudrželi. Pokud jde o Ewertonův gól, hráče jsme v týdnu upozorňovali, že karvinský brankář chodí hodně ven, talkže když bude možnost, ať to zkusí."

MAREK BIELAN: "Zápas měl dva různé poločasy. V tom prvním jsme byli nervózní, dělali jsme chyby a ztráceli jsme míče. Ale v obranné fázi jsme hráli dobře To co předvedl Ewerton, je fantazie. Upozorňoval jsem hráče, že Ewerton je extratřída. V poločase jsme udělali dvě změny, obě vyšly. Nechci být troufalý, ale myslím, že jsme byli třicet minut lepší a myslím, že jsme zaslouženě vyrovnali."