ne 7.4.2024

A znovu Pavel Hapal! Jablonec - Baník 2:3

Takhle se píší příběhy! Předlouhých osmnáct let čekal Baník na vítězství v utkání v Jablonci. Když se to Slezanům 27. dubna 2006 povedlo naposledy, byl u toho jako trenér Pavel Hapal. Takřka dvě desetiletí pak dobýval Baník jabloneckou Střelnici marně. Až teď se dočkal, a znovu pod vedením trenéra Pavla Hapala. Ten přivedl svůj tým tentokrát k vítězství 3:2!

První z velké řady zajímavých situací přinesla 4. minuta. Výkop Jana Hanuše přeskočil obranu Baníku, k míči se natlačil Jan Chramosta, s jeho střelou si ale poradil Jiří Letáček.

V 10. minutě přišla první šance Baníku. Abdullahi Tanko vycítil, že jablonecká malá domů nebude stoprocentní, dostal se k míči dřív než Hanuš, zkusil ho prostřelit, to se mu ale nepovedlo.

O minutu později šel Baník do vedení. Patrik Kpozo poslal z boční hranice šestnáctky ukázkový centr k zadní tyči, tam si naskočil Jiří Klíma a hlavou nedal Hanušovi nejmenší šanci.

Výběr trenéra Pavla Hapala pokračoval v aktivní hře. Po čtvrthodině znovu pozlobil jablonecké zadní řady Abdullahi Tanko. Dostal dlouhý míč za obranu, všiml si, že gólman Hanuš chce být u míče za hranicí své šestnáctky dříve, a tak zrychlil a byl u balonu naopak dřív on. Píchnul si míč kolem gólmana, dostihl jej na levé straně už na úrovni šestnáctky, zleva do ní vběhl a zvažoval, zda střílet do opuštěné branky, jejíž prostor už ale přece jen zacelili někteří vracející se hráči, nebo jestli raději přihrát. Rozhodl se pro druhou variantu, jenže přihrávku volnému spoluhráči zablokoval právě jeden jabloneckých vracejících se hráčů.

Dominance Baníku byla v prvním poločase zjevná. V 16. minutě si Jiří Klíma znovu naběhl k zadní tyči, tam k němu přiletěl míč z rohového kopu, útočník Baníku ale tentokrát v těžké pozici nedokázal míč nohou usměrnit do sítě.

Jiří Letáček v brance Baníku si na svou chvíli musel počkat až do 20. minuty, v níž na jeho branku vypálil bombu Vachtang Čanturišvili. Ostravský gólman ji spolehlivě zkrotil.

Ve 24. minutě přišlo zvýšení. Patrick Kpozo se na své levé straně dostal s míčem k rohu šestnáctky. Zvažoval centr směrem k nabíhajícím spoluhráčům, totéž zcela jistě očekával gólman Hanuš, který pak nestačil zareagovat na překvapivou změnu ve scénáři, protože Patrik Kpozo poslal míč levačkou, možná trochu šťastně, místo centru přesně k tyči jablonecké branky. A Hanuš to k ní nestihl.

V 29. minutě kontroloval Jiří Letáček nedůrazný pokus Jana Chramosty, který mířil vedle. A za osm minut se hosté radovali znovu. Ale jen chvíli. Po rohovém kopu se dostal k hlavičce Filip Blažek. Hanuš ji vyrazil jen před Davida Lischku, který míč zblízka vrátil do sítě. Videoasistentka Adámková však odhalila, že při Blažkově hlavičce clonil Hanušovi v ofsajdovém postavení Abdullahi Tanko a hlavní Berka na základě tohoto zjištění situaci sám prozkoumal a gól neuznal.

Přesto to mohlo být krátce před poločasem o tři góly. Ewerton poslal míč doleva rozběhnutému Tomáši Rigovi, ten se vřítil do šestnáctky, ale napálil balon přímo do Hanuše.

A místo zvýšení náskoku přišlo jeho snížení. V poslední minutě prvního poločase utekl po pravé straně Čanturišvili, jeho centr našel přesně rozběhnutého Davida Hollého, který hlavou korigoval na 1:2.

Také po pauze se o slovo první přihlásil Baník. Tomáš Rigo dloubnul míč tak, aby ten v šestnáctce přistál před Abdullahi Tankem. Útočník Baníku se možná rozmýšlel, zda klesající míč trefit ještě hlavou, nebo to raději zkusit z voleje nohou. Zvolil první možnost, Hanuše však nepřekonal.

Rozhodující situace se zrodila v 62. minutě. Vše začalo u Abdullahi Tanka, který vystihl špatnou jabloneckou zpětnou přihrávku z půlící čáry směrem na jednoho ze stoperů. Ujal se míče, potáhl akci o pár metrů dopředu a včas poslal balon doleva rozběhnutému Ewertonovi. „Ewe“ neváhal a přesným přízemním centrem zleva našel na malém vápně Jiřího Klímu. Útočník Baníku míč usměrnil k tyči a už už se radoval ze svého druhého gólu v utkání. Jenže jeho teč se zastavila na tyči a od ní se míč podél brankové čáry odrazil směrem k tyči druhé. Právě tam právě dokončoval setrvačností svůj pohyb Jiří Klíma, který se na koncové čáře, možná i trochu za ní, stačil včas zastavit, aby míč, který k němu doskákal, alespoň vrátil zpět před branku. Trefil přitom vracejícího se Nemanju Tekijaškiho, od něhož se balon odrazil do jablonecké branky.

Domácí už dokázali jenom snížit. Stalo se to v 79. minutě. Elandi Alégué přesně nacentroval a Michal Černák hlavou zblízka překonal Jiřího Letáčka. Zbytek zápasu už si ale Baník pohlídal a po dlouhých osmnácti letech a znovu pod vedením Pavla Hapala dokázal v Jablonci zvítězit.

Radoslav Látal: "Opět jsme měli velké problémy. Tekijaški hrál s antibiotiky, Kratochvíla bolel přitahovač, šel do zápasu bez tréninků. Z naší strany byl velice slabý první poločas. Baník nám ještě daroval snížení, když jsme šli do kabin za stavu 1:2, přitom jsme mohli prohrávat i víc. Hosté měli střed hřiště a dohrávali souboje. O poločase jsme trochu přeskupili řady a zesílili střed hřiště. Pak Alégué udělal chybu, přišla ztráta a Baník nás potrestal. Ještě jsme to zdramatizovali, ale Baník si to už zkušeně pohlídal. Naše problémy se před dalším zápasem opět kupí, protože máme vykartované další hráče."

Pavel Hapal: "Dobře jsme do toho vstoupili a mohli jsme zápas rozhodnout dalšími góly už v prvním poločase. Znervózněl nás kontaktní gól. V začátku druhé půle to Jablonec zjednodušil a my jsme byli trochu mimo hru, uklidnil nás až třetí gól. V tabulce teď máme lehčí polštář, ale zůstáváme nohama na zemi. Je dobře, že nám skoro nikdo nechybí. Z mužstva cítím, že by chtělo skončit čtvrté, ale to je ještě daleko."

30Jiří Letáček90200

7.
Jablonec VS Baník

Poločas: 1:2
Branky: 45. Hollý, 79. Černák – 11. Klíma (Kpozo), 24. Kpozo (Ewerton), 61. Tekijaški vlastní. Rozhodčí Berka - Vlček, Slavíček. ŽK: Kratochvíl, Hollý, Souček, Martinec – Boula, Kpozo.