so 13.8.2022

Vítězné jubileum: Baník - Zlín 3:1

Jubilejní třístý odkoučovaný zápas trenéra Pavla Vrby v domácí lize byl vítězný. Baník pod vedením zkušeného trenéra porazil Zlín 3:1, když o výsledku defacto rozhodl už v prvním poločase, který vyhrál 3:0. Svůj premiérový ligový gól vstřelil Petr Jaroň, poprvé od návratu do Ostravy se trefil také Michal Frydrych.

Zápas měl vzhledem ke služebnímu jubileu Pavla Vrby slavnostní předehru, sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann předal trenérovi dres Baníku s číslem 300.

Pak už se do sebe oba soupeři pustili a první velkou šanci měli hosté. Předcházela jí domácí ztráta míče na vlastní polovině, což ve finálo vyústilo v situaci, kdy měl zlínský Martin Cedidla v šestnáctce dostatek prostoru k nebezpečné střele. Využil jej, ale Jan Laštůvka vynikajícím způsobem zasáhl. Levou nohou dokázal těžkou ránu vykopnout mimo brankový prostor.

Baník zahrozil v 9. minutě, kdy z levé strany nacentroval David Buchta a v malém vápně scházelo Filipu Kaločovi málo k tomu, aby míč trefil a zblízka jej dostal do branky. Na míč ale těsně nedosáhl a balon proletěl celým zlínským malým vápnem až na druhou stranu hřiště.

O pět minut později už ovšem udeřilo. Jiří Fleišman zahrával přímý kop téměř z rohu hřiště, na přední tyči našel rozběhnutého Michala Frydrycha, a ten hlavou perfektně trefil – 1:0.

Ve 28. minutě nastal další důležitý moment zápasu. Zlínský Jan Silný šel do souboje s brankářem Janem Laštůvkou, ten měl k míči blíž, stačil jej při zemi přikrýt, Silný jej pak zasáhl kopačkou do hlavy a byl vyloučen.

Ve 33. minutě uviděli fanoušci fantastickou akci v podání Baníku. Filip Kaloč převzal míč kousek před vlastní šestnáctkou, rychle s ním vystartoval směrem kupředu a vzápětí narýsoval úžasnou kolmici do běhu Petru Jaroňovi. Ten si balon v běhu dvěma doteky posunul dopředu, a třetím dotekem naprosto bezchybně zakončil zcela mimo dosah gólmana Dostála.

A za chvíli to bylo 3:0. A znovu Petr Jaroň, tentokrát v roli aistenta. Od koncové čáry poslal míč před branku, přesně našel Davida Buchtu, a ten bez potíží zakončil.

Zdálo se, že v podobném tempu bude Baník pokračovat i po půli, zvláště když v 50. minutě Zakončil David Buchta další pohlednou akci Slezanů. Byl ale v těsném ofsajdu a jeho gól tak platit nemohl.

V 61. minutě mohl přidat svůj druhý gól Michal Frydrych, ale hlavou těsně minul.

A o chvíli později vyrazil Jan Laštůvka velmi nebezpečnou ránu soupeře.

Hosté v 77. minutě snížili, hlavou po rohovém kopu se trefil Jakub Kolář. A krátce před koncem byl po faulu vyloučen Gigli Ndefe, na tříbodovém zisku pro Baník už se ale nic neměnilo.

Pavel Vrba: „V prvním poločase jsme hráli velmi dobře, jen mě mrzí, že jsme na to nenavázali v poločase druhém. Jsem rád, že jsme vyhráli doma před našimi fanoušky.“

Jan Jelínek: „Zápas jsme si prohráli červenou kartou v prvním poločase. Pak to v deseti dohánět je na Baníku složité. Ale nesložili jsme zbraně a Baník jsme ještě prohnali. Ve druhém poločase jsme dali na 3:1 a měli další šance. Rozdíl ve skóre byl už ale velký."