st 30.10.2019

Zasloužená euforie: Baník - Slavia 2:0!

Fantazie! Baník podal proti pražské Slavii v osmifinále MOL Cupu skvělý výkon a byl zaslouženě odměněn. I když o svém vítězství rozhodl až v prodloužení, nic to nemění na tom, že zvítězil 2:0 a postupuje do čtvrtfinále!

Baník porazil Slavii stejnými zbraněmi, jakými Pražané už několikrát dokázali zaskočit věhlasné evropské týmy. Srdnatost, obrovský počet naběhaných kilometrů a žádný přehnaný respekt z protivníka. Vyberte si, kterého hráče Baníku chcete. Všichni byli vynikající!

Už po minutě přistrčil Rudolf Reiter míč Martinu Fillovi do šestnáctky. Ten si prvním dotekem balon posunul a druhým ze zajímavé pozice vypálil. Nad.

V 5. minutě zahrával Baník rohový kop. Robert Hrubý našel Patrizia Stronatiho. Ten vypálil hlavou a trefil břevno!

Ostravané pokračovali dál. Ani pomyšlení na „oddechový čas“! Další velká šance přišla ve 22. minutě. Milan Jirásek poslal skvělý pas přes půl hřiště na pravou stranu rozběhnutému Martinu Fillovi. Ten nejdřív skvěle zvládl souboj se slávistickým Lukášem Provodem. Ustál soupeřův fyzický atak a zatímco Provod skončil na zemi, Martin Fillo pelášil dál. Nezablokoval ho ani Jaroslav Zelený, ostravský bek měl před sebou už jen gólmana Koláře. Vystřelil a brankář Slavie skvěle zasáhl.

Vynikající podívaná pokračovala dál a Baník v ní hrál neustále výraznější roli. V první půli soupeře do gólové šance nepustil. Ve 43. minutě naopak Dame Diop vypíchl míč s rozehrávkou váhajícímu brankářu Kolářovi, balon se dostal k Nemanjovi Kuzmanovičovi, a ten se pokusil situace využít. Byl trochu z úhlu, vystřelil a trefil brankáře Slavie.

Čekalo se, co s oběma týmy provede přestávka, do druhé půle však nastoupil stejně odhodlaný Baník, jaký byl k vidění v poločase prvním. První opravdu velkou šanci si ale po pauze připravila Slavia. Měl ji Mick van Buren. A své umění předvedl Jan Laštůvka. Van Burenovu ránu skvělým způsobem vyrazil!

Trenér Jindřich Trpišovský postupně posílal do hry hráče, kteří měli průběh utkání zvrátit. Nejdříve vsadil na Stancia, pak na Yusufa, Coufala a nakonec Tecla. Nepomohlo nic, Baník změnu vývoje utkání nepřipustil.

V 74. minutě se po centru Milana Jiráska dostal k další nebezpečné hlavičce Patrizio Stronati. Jeho pokus ale srazil jeden z bránících slávistů na roh.

V nastaveném čase základní hrací doby scházel Rudolfu Reiterovi kousek, aby dosáhl za centr Jiřího Fleišmana. Nestalo se a zápas šel do prodloužení. A v něm Baník dvakrát udeřil. Ve 102. minutě poslal Martin Fillo do šestnáctky další ze svých četných centrů. A tentokrát se z něj urodilo. Na jeho míč si nádherným způsobem naskočil Dame Diop a hlavou jej poslal k tyči – 1:0!

Ve 116. minutě vyzval ostravský kotel ostatní fanoušky k tomu, aby povstali a sborově zazpívali jeden z chorálů. Ten se nádherně rozezněl celým stadionem a v této atmosféře zacentroval do pokutového území Slavie Milan Jirásek, na jeho míč si vyskočil Tomáš Smola a hlavou dal výsledku definitivu! Hotovo, postupuje Baník!

BOHUMIL PÁNÍK: "Je to pro hráče obrovská odměna, dali do toho všechno. Je vidět, kde až můžou sáhnout, kde mají rezervy. To, co jsme obdivovali na Slavii, se najednou probudilo i u nás – nasazení, hrdost, odhodlání. Odměnou je výsledek. Až jsem se někde divil, kde ještě tem rezervoár je. Je to o hlavě, protože energie v těle je. Hrábli si, vytáhli rezervy."

JAROSLAV KÖSTL: "Především je to zasloužené vítězství a postup Baníku. My jsme do utkání nevstoupili dobře a už jsme se do něj nedostali. Chyběl nám oheň, který měl Baník od začátku. My jsme si, když to řeknu jednoduše, šli zahrát a Baník šel vyhrát. Proto to tak dopadlo."