čt 26.11.2020
Aktuální zprávy

Jak baníkovci potkali Diega Maradonu

Zanechal za sebou množství vzpomínek a zápisů do fotbalových kronik, které nikdy nikdo nespočítá. U dvou z těchto zápisů je možné nalézt jména fotbalistů Baníku Ostrava. Proti Diegu Maradonovi, který ve středu zemřel, stanuli v přátelských mezistátních zápasech Libor Radimec a Zdeněk Šreiner.

Na začátku osmdesátých let se československá reprezentace střetla s Argentinou přátelsky třikrát, pokaždé na argentinské půdě. Poprvé se tak stalo v říjnu roku 1980. Jihoameričané s Maradonou v sestavě zvítězili 1:0. Na straně Čechoslováků nastoupil Libor Radimec.

Podruhé se oba týmy potkaly v listopadu roku 1981. Československý dres oblékli a na hřišti se objevili Rostislav Vojáček, na dvacet minut Zdeněk Šreiner, a také Zdeněk Válek, který svým gólem pomohl k remíze 1:1. Maradona však v tomto utkání Argentincům chyběl.

A ke třetímu střetu došlo v březnu 1982 v přípravě před blížícím se šampionátem ve Španělsku. Maradona odehrál celý zápas, na straně Čechoslováků na trávníku nechyběli Libor Radimec a Zdeněk Šreiner.

„Ano, vím, že jsem proti němu hrál. Ale bylo to v době, kdy jeho hvězda začala teprve stoupat,“ vybavuje si Libor Radimec. Československo ještě dožívalo v euforii z titulu mistrů Evropy z roku 1976, z bronzového evropského šampionátu 1980 a zlaté olympijské medaile z téhož roku. Propad, který symbolicky odstartoval světový šampionát ve Španělsku, měl náš fotbal teprve před sebou. „Takže i my jsme v té době byli mužstvo zvyklé na úspěchy. Ale ano, zvláště té remízy z roku 1982 jsme si tehdy považovali. To byl určitě velký úspěch,“ vzpomíná Libor Radimec.

Na osobní zážitek ze střetu s Diegem Maradonou si nevzpomíná. „Nechci vám lhát, to neumím. Když jsem se dozvěděl, že umřel, vzpomněl jsem si, že jsem proti němu hrál, ale detaily už nevím. Maradonův vrchol přišel až v roce 1986 v Mexiku. To už jsem v reprezentaci dávno nebyl,“ líčí bývalý skvělý stoper Baníku, který se na sklonku kariéry potkal s jiným slavným Argentincem. V rakouském First Vienna FC 1894 s Mariem Kempesem. „Byl to takový chladný profík. Odtrénoval, poctivě, to ano, a odjel. A víc jsem o něm nevěděl,“ uzavírá své argentinské vzpomínky Libor Radimec.

Stopy Baníku a Diega Maradony se ve fotbalové historii protnuly ještě jednou. V roce 2018, kdy v běloruském Dinamu Brest působil jako trenér Marcel Lička. Najednou se objevily zprávy o tom, že by se novým trenérem měl stát Diego Maradona a Marcel Lička jeho kolegou v týmu. Maradona do Brestu skutečně dorazil, zdržel se však den a půl. Odcestoval zpět do Argentiny a v Brestu už se nikdy neukázal. „Přišel ke mně, usmál se a povídá: Hola, Marcel, que tal? Jak se máš? Kecali jsme španělsky, já tam dřív hrál, takže jazyk ovládám. Vyptával se, jak se mi v Bělorusku žije, co hráči, co prezident klubu, jestli to s ním mám těžké. Tak mu povídám: Ti jsou všichni stejní! Smáli jsme se tomu, najednou mi připadal jako takový hodný dědeček,“ vzpomínal později Marcel Lička v rozhovoru pro MF Dnes.

18
Tomáš
Zajíc
33
Roman
Potočný
15
Patrizio
Stronati
7
Martin
Fillo
21
Daniel
Holzer
2
Muhamed
Tijani
5
Adam
Jánoš
31
Ondřej
Šašinka
25
Jiří
Fleišman
11
Nemanja
Kuzmanovič