so 27.8.2016

Výhrou do čela. Baník – Frýdek 2:1

Vítězstvím 2:1 nad Frýdkem-Místkem se Baník katapultoval do čela druhé nejvyšší soutěže. Malé slezské derby rozhodl dvěma trefami ze 17. a 57. minuty Petr Nerad. Lipina sice v 93. minutě snížila hlavičkou exbaníkovce Oldřicha Byrtuse, ale vítězství domácích už neohrozila, protože hned po gólu zazněl i závěrečný hvizd. Svěřenci Vlastimila Petržely tak po čtyřech kolech vedou tabulku FNL.

Bez zraněného Tomáše Mičoly a s druholigovým debutantem Ondřejem Chvějou uprostřed zálohy Baník na soupeře nedlouho po výkopu uhodil a s jeho kolmými přihrávkami za obrannou linii měla i frýdecko-místecká defenzíva značné obtíže. První příležitost přišla ale znenadání: Hučko málem svouji slabší pravačkou Prepsla ve 13. minutě nachytal technickým pokusem z dálky, ale hosty zachránilo břevno. Slovenský levý obránce byl v hlavní roli i o tři minuty později: Chvěja mu hlavou ideálně posadil míč na volej, ale Hučkův projektil prosvištěl decimetry vedle tyče. Do třetice už to domácí vyšlo. Chvěja převezl hostující defenzívu vtipným lobem na rozběhnutého Nerada, který ze sóla s jistotou obstřelil Prepsla.

I tentokrát ale Baník daroval soupeři jednu stoprocentní šanci. Po zaváhání v obraně postupoval ve 26. minutě z dvaceti metrů úplně sám na branku Petrovič, ale Vašek znovu osvědčil skvělou předvídavost a jeho ránu vyrazil.

Největší tlak Baníku pak odezněl a hra se více srovnala. Frýdek-Místek se odvážil hrát víc s míčem a začal hrozit ze standardních situací. Právě po jedné z nich se hlavičkou ve 48. minutě slušně opřel do centru z rohu Blažek a Vašek znovu musel tasit pohotový reflex.

Pak už úřadoval opět Nerad. Před vápnem si narazil se Stáňou a pak utěšenou přízemní střelou z dvaceti metrů podruhé překonal Prepsla. Na Baníku byl v závěru poznat náročný program posledních osmi dnů a ofenzíva už neměla takový drajv jako v předešlých zápasech. Ale hosté toho nevyužili, protože v 83. minutě po gólem zavánějícím závaru před ostravskou bránou uklidil míč do bezpečí před Slaninkou Hučko. Až v 93. minutě ostravský brankář nedosáhl na Byrtusovu hlavičku a Frýdek-Místek porážku alespoň kosmeticky zmírnil.

Vlastimil Petržela: "Kdyby mi někdo před sezonou řekl, že budeme mít po čtyřech kolech deset bodů, nevěřil bych mu. Opravdu si toho vážíme. Dneska už ale na nás byl vidět ten náročný program, třetí zápas během týdne, navíc znovu v hrozném vedru, nám vzal síly a projevilo se to na nás. Trochu jsme se toho obával, a potvrdilo se to. Ale myslím, že jsme vyhráli zaslouženě, protože jsme byli lepší."