pá 22.8.2014

Druhé vítězství v řadě, Baník - Zbrojovka 1:0

Nebyl to výkon, který by splňoval představy domácího publika na Bazalech. Přesto se fotbalistům ostravského Baníku podařilo výsledkově navázat na týden staré vítězství na Spartě,když v pátečním utkání 5. kola Synot ligy porazili Zbrojovku Brno těsně 1:0. K lepšímu výkonu Ostravanům nepomohla ani třicetiminutová přesilovka, po faulu na Greguše totiž obdržel červenou kartu hostující Jugas.

Do pátečního klání Baník nastoupil ve stejném složení jako před týdnem na Spartě, kterou po bojovném výkonu porazil 1:0. Po úvodním oťukávání přišel v 19. minutě ostravský úder, Kukec předčil v souboji Zavadila a z pravé strany odcentroval na přední tyč a tam si míč do vlastní sítě srazil Jugas.

Vstřelený gól dodal ostravským fotbalistům elán, o deset minut později Štěpán utekl brněnským strážcům a přihrál na malé vápno. Hosté míč odvrátili jen k nohám Holzera, ten ale hradbu brněnských těl nepropálil. Dvě minuty před koncem prvního poločasu se z třiadvaceti metrů napřáhl Greguš, jeho přízemní střela byla nebezpečná, avšak mířila metr vedle Hladkého pravé tyče.

První šanci druhého poločasu si v 50. minutě vypracovala Zbrojovka, když si nikým nehlídaný Malík zpracovával Fischerův centr z levé strany, avšak v rozhodující chvíli mu uskočil míč k Pavlenkovi. Baník mohl zvýšit po Kukecově standardní situaci, na níž si naběhl Baránek, jenže Hladký jeho hlavičku reflexivně vyrazil.

V 61. minutě Azevedo prostrčil míč na Greguše, jenž unikal sám na brněnskou bránu, toho na hranici šestnáctky zezadu fauloval Jugas, za což si od sudího Jílka vysloužil červenou kartu. Ukázkový příklad, jak z výhody udělat nevýhodu, ukázali Ostravané z následného přímého kopu, po němž hostující fotbalisté v přečíslení utíkali směrem k ostravské bráně. Pomezní sudí naštěstí signalizoval ofsajd.

Početní převaha se na hře Baníku v pozitivním duchu nepodepsala, Zbrojovka byla nadále vyrovnaným soupeřem, místy měla dokonce více ze hry. V 69. minutě Pavlenka s námahou vyrazil Zavadilův dobře mířený přímý kop. Nervozita se vkrádala na kopačky Baníku, byli to hosté, kteří o dvě minuty později opět zahrozili, když Buchtova střela prosvištěla vedle levé šibenice Pavlenkovy branky.

V závěrečné desetiminutovce mohly skórovat oba týmy, a to hned několikrát. Vyrovnávající gól měl na hlavě Pašek, ale z hranice malého vápna mířil nad. Baníku se naproti tomu otevírala brněnská zadní vrátka, Štěpán vyhrál osobní souboji s Buchtou, ale dostal se až příliš blízko k vyběhnuvšímu brankáři, přes něhož nedokázal míč protlačit do sítě.

Ve druhé minutě nastaveného času si střídající Petrus naběhl za brněnskou obranu, ovšem na vzdálenější tyč pálil nepřesně. Nicméně poslední slovo v nastavení měla houževnatá Zbrojovka, do odraženého míče se tvrdě opřel Mezlík, naštěstí pro Baník ale minul Pavlenkův prostor.